Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Zbawiciela: tęcza ma wrócić 1 maja

Agata Zielińska
Tęcza na Placu Zbawiciela
Tęcza na Placu Zbawiciela Polskapresse
Plac Zbawiciela znowu ozdobi tęcza. W wyniku zamieszek, które miały miejsce w centrum miasta 11 listopada 2013 r., po raz kolejny spalono tęczę na placu Zbawiciela. Po apelach internautów władze miasta podjęły decyzję o rekonstrukcji tęczy, która stanie w stolicy 1 maja.

Plac Zbawiciela znowu ozdobi tęcza. Stanie 1 maja

11 listopada 2013 r. w Warszawie wybuchły zamieszki na tle narodowościowym. Podczas przejścia demonstracji środowisk prawicowych przez centrum miasta, na Placu Zbawiciela po raz kolejny spalono instalację Tęcza. Powodem podpalenia były homofobiczne ruchy grupy wandali, sprzeciwiających się tolerancji związków osób homoseksualnych.

Czytaj także: tęcza spalona

W wywiadzie przeprowadzonym dla naszemiasto.pl autorka konstrukcji, Julita Wójcik, apelowała o uniwersalizm odbierania symboliki tęczy na Placu Zbawiciela. Współcześnie jest ona znakiem aprobującym związki homoseksualne, sama autorka tęczy na Placu Zbawiciela jednak tłumaczy: - Tęcza ma wiele znaczeń, ale najlepiej jest, gdy nie symbolizuje nic, a pojawia się po deszczu wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taką tęczą miała być moja instalacja na placu Zbawiciela w Warszawie. Nikt nie złości się na tęczę na niebie. Gdy przytacza się symbolikę tęczy, to ma ona różnorodne znaczenia. Była i jest symbolem wielu różnych rzeczy i działań, tak jak na przykład w czasach PRL-u symbolem spółdzielczości - mówi Wójcik.

Czytaj także: wywiad z autorką tęczy

Po spaleniu instalacji na placu Zbawiciela ludzie gromadzili się przy żelaznym łuku, który po nim pozostał, dekorując go kwiatami oraz całując się pod konstrukcją. Na portalach społecznościowych powstawały grupy i fanpage aprobujące ponowne powstanie tęczy na Placu Zbawiciela. Dzielono się pomysłami przeprowadzenia ewentualnej innowacji wobec konstrukcji, jak np. zmiana jej kolorystki na biało-czerwone barwy. Organy odpowiedzialne za rekonstrukcję tęczy na Placu Zbawiciela nie chcą zmieniać jej pierwotnego wyglądu. Zgodnie z pierwotną wolą autorki instalacji na Placu Zbawiciela oraz z rzeczywistymi barwami tęczy w naturze władze uważają, iż powinna być ona odtworzona na Placu Zbawiciela zgodnie z poprzednią kolorystyką.

Wykonanie tęczy zlecił Instytut Adama Mickiewicza, 1 maja 2014 r. - w 10 rocznicę wstąpienia Polski do UE - ma ona znów stanąć w sercu placu Zbawiciela.

Czytaj także: tęcza powraca

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto