Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płyn Lugola w aptekach na Śląsku i w Zagłębiu tylko na receptę. Ze sklepów znikają liczniki Geigera!

Łukasz Malina
Anna Arent
W śląskich i zagłębiowskich aptekach próżno szukać płynu Lugola, farmaceutycznego preparatu, który masowo podawano Polakom po katastrofie w Czarnobylu. Powód jest prosty, dziś farmaceuci dysponują tabletkami z jodkiem potasu, które działają tak samo jak legendarny już płyn. Ze sklepowych półek w błyskawicznym tempie znikają jednak... liczniki Geigera!

Czy mamy do czynienia ze zbiorową paniką? W kilka dni po doniesieniach o uszkodzeniu elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie w naszym województwie rośnie zainteresowanie płynem Lugola oraz urządzeniami do pomiaru skażenia radiologicznego.

- W ostatnich dniach rzeczywiście klienci zaczęli pytać o płyn Lugola. Nie mamy obecnie tego preparatu w swojej ofercie, ale można go w razie potrzeby sporządzić - wyjaśniono nam w aptece na gliwickim osiedlu Kopernik oraz w kilku innych, m.in. w Sosnowcu i Katowicach.

- Płyn Lugola to preparat, który wykonujemy z przepisu lekarza. Bez recepty można nabyć natomiast jodynę, która jest jednym ze składników płynu i wykazuje podobne właściwości. Stosowanie płynu Lugola bez potrzeby może wywołać reakcje alergiczne i zaburzyć pracę tarczycy - ostrzega w rozmowie z portalem NaszeMiasto.pl mgr Anna Fabiańczyk, kierownik apteki Eskulap-Czech w Katowicach.

- W płyn warto się w zaopatrzyć jedynie w sytuacji, gdy ktoś planuje podróż do Japonii - dodaje farmaceutka.

Brakuje liczników Geigera!

Informacje o grożącej Japonii atomowej katastrofie sprawiły, że polskie sklepy mają kłopot z odpowiadaniem na zamówienia tzw. liczników Geigera (właściwa nazwa: licznik Geigera-Müllera). Urządzenia pozwalające wykryć szkodliwe dla zdrowia promieniowanie radioaktywne idą jak świeże bułeczki!

- Po doniesieniach o trzęsieniu ziemi w Japonii notujemy ogromne zainteresowanie licznikami Geigera. Telefony się urywają, a sprzętu nie ma nawet w magazynach. Najwcześniej będą w połowie kwietnia - wyjaśnia nam Tomasz Kostek ze sklepu wysyłkowego Multisort.pl. - W ciągu sześciu lat działalności naszego sklepu sprzedaliśmy zaledwie trzy takie urządzenia! - dodaje sprzedawca.

Licznikami interesują się głównie firmy, np. te sprowadzające żywność z zagranicy. Koszt certyfikowanego licznika Geigera to wydatek rzędu 1300 złotych.

Jak podaje PAP, tabletki jodku potasu oraz mierniki promieniowania masowo wykupują m.in. Niemcy i Szwedzi. Psycholodzy pytani o przyczyny takich zachowań twierdzą, że doniesienia o kataklizmach wywołują powszechny lęk. Takie zjawisko może się samo napędzać, a najwięcej zyskują na tym m.in. sklepy oferujące określone produkty.

Czym grozi nadmierne promieniowanie?

Skutki napromieniowania ludzkiego organizmu zależne są od dawki promieniowania, jaką otrzymujemy. W najlepszym wypadku nadmierne promieniowanie wywołuje nudności, biegunkę i osłabienie, w najgorszym chorobę popromienną oraz niemal natychmiastowy zgon.

- Niestety nie istnieje żadne skuteczne zabezpieczenie przed promieniowaniem, jeśli mamy do czynienia z przedostaniem się substancji radioaktywnych do atmosfery - mówi Włodzimierz Tulko z Ośrodka Szkoleniowo-Usługowego "Priorytet" w Bytomiu, który szkoli lekarzy radiologów w zakresie profilaktyki promieniowania radiologicznego.

- Warto dodać, że obecnie w związku z wydarzeniami w Japonii nic nam nie grozi. W razie ewentualnego niebezpieczeństwa, jedyną skuteczną metodą walki z napromieniowaniem jest przyjmowanie płynu Lugola - dodaje Tulko.


Płyn Lugola przyrządzisz sobie sam! [PRZEPIS]

Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) – opracowany przez Jeana Lugola w roku 1829 wodny roztwór jodu z jodkiem potasu o następującym składzie: jod - 1%, jodek potasu - 2%, woda destylowana - 97%. Jest to przykład roztworu otrzymanego przez solubilizację. Jod jest w wodzie bardzo trudno rozpuszczalny, ale dzięki dodatkowi jodku potasu, który jest w tym roztworze solubilizatorem, można otrzymać roztwór jodu.

Sposób przygotowania:

Składniki: jod, jodek potasu, woda destylowana

W 0,4 g wody destylowanej rozpuszczamy 0,2 g jodku potasu. Następnie do tak przygotowanego roztworu należy dodać 0,1 g jodu i mieszać aż do rozpuszczenia. Ostatnim składnikiem jest woda w ilości 9,3 g.

(źródło: Wikipedia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto