Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po decyzji konserwatora, piękna przedwojenna willa została wpisana do rejestru zabytków!

Redakcja MM
Redakcja MM
Wyburzenie poniemieckiej willi znajdującej się przy ulicy Wieniawskiego la zostało póki co wstrzymane. Budynek trafił na listę zabytków.

To komplikuje plany inwestycyjne, ale cieszy miłośników starego Pogodna.

Od urodzenia jestem szczecinianinem i mieszkam na Pogodnie – mówi Hubert Mielowski, nasz czytelnik. - Zdarza mi się często czytać MM. Muszę się podzielić niepokojącą wiadomością, podobno są zakusy na zburzenie jednego z pięknych poniemieckich domów na ulicy Wieniawskiego.

Miłośnicy starej zabudowy Pogodna poczuli się zaniepokojeni. Mało tego, po naszym materiale z początków grudnia na forum o inwestycjach, zabytkach i architekturze, www.skyscrapercity.com, zawiązała się grupa historyków, architektów oraz miłośników miasta stawiająca sobie za cel ochronę zabytku.

- Dążymy do wpisania willi i całego założenia urbanistycznego Pogodna, wzorem berlińskich osiedli UNESCO, na listę zabytków - tłumaczy Beniamin Gorgoń. - Zapobiegnie to wyburzeniu obiektu, ochroni spójne założenie przestrzenne osiedla oraz zapobiegnie podobnym ingerencjom w przyszłości.

Sprawa wyburzenia pojawiła się także podczas obrad rady miasta. Wyburzeniem budynku zainteresował się radny Marek Duklanowski, który m.in. pytał na jakim obecnie poziomie zaawansowania jest opisywana inwestycja.

Według magistratu procedura ustalenia warunków zabudowy nie została jeszcze zakończona i żadna decyzja w powyższej sprawie nie została wydana.

- Na tym etapie postępowania nie można określić, jak miałaby wyglądać docelowa zabudowa terenu – tłumaczy Aleksander Buwelski, zastępca prezydenta. - W grudniu 2010 roku inwestor zmienił wniosek w związku z czym postępowanie administracyjne w dużej mierze musi zostać uzupełnione.

Zaszły też inne fakty. Budynek mieszkalny przy ul. Wieniawskiego 1a został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Według opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków budynek zachował zarówno historyczną kompozycję i elementy oryginalnego wystroju elewacji jak i elementy dawnego zagospodarowania terenu, pochodzące z początku XX wieku i utrzymane w modernistycznej stylistyce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku obiektu podlegającego ochronie konserwatorskiej, projekt decyzji o warunkach zabudowy wymaga uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Póki co do urzędu nie wpłynął żaden wniosek w sprawie rozbiórki budynku.

Zobacz też:

Willa Grüneberga ocalona. Szczeciński Szybki Tramwaj też


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto