Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po Warszawie z Magdaleną Górską

Magda Popek
Nasza stolica nie cieszy się zbyt dużą popularnością jako cel turystycznych wojaży. W dużej mierze dlatego, że podczas urlopu kierujemy się raczej nad morze lub w góry, uciekamy od zgiełku i spalin, a w Warszawie raczej ...

Nasza stolica nie cieszy się zbyt dużą popularnością jako cel turystycznych wojaży. W dużej mierze dlatego, że podczas urlopu kierujemy się raczej nad morze lub w góry, uciekamy od zgiełku i spalin, a w Warszawie raczej nie uda nam się tego uniknąć. Warszawa nie słynie też z malowniczych, starych zakątków - rzeczywiście nie słynie, bo podczas drugiej wojny światowej niemal całkowicie została zrównana z ziemią. Ale choć nie jest stara, a do tego nie leży nad wielką wodą, czy u szczytu góry, w stolicy jest wiele miejsc, które trzeba zobaczyć.

O tym, że Warszawa jest piękna doskonale wie aktorka Magdalena Górska. - Myślę, że przede wszystkim warto zobaczyć Stare Miasto. Oczywiście odbudowane, czyli Stare - nowe - Miasto. Dla mnie osobiście jest to miejsce szczególne, ale myślę, że ten zakątek może zauroczyć każdego. Malownicze, nastrojowe zaułki i wąskie uliczki, jakby stworzone do spacerów. Stare Miasto jest też pełne świetnych restauracyjek, a latem odbywają się tu koncerty jazzowe, więc każdy ma szanse za darmo posłuchać wspaniałych muzyków, od debiutantów po takie sławy jak Tomasz Stańko - opowiada Magdalena Górska.

Warszawa ma też swój letni klimat. Na starych filmach kręconych w stolicy często pojawia się motyw letnich spacerów nad Wisłą i wycieczek statkiem po rzece. Choć Warszawy sprzed 30 czy 50 lat trudno się w tych rejonach dopatrzeć, ta część stolicy nadal zachowuje specyficzny klimat.

- Ciągle pływa prom. Latem można też zjeść rybkę na jednej z łódek-restauracji. Pojawia się też wiele ogródków, w których można przyjemnie posiedzieć. Watro np. pójść na spacer po starówce, zejść uliczką Kamienne Schodki, potem przez park i już jesteśmy nad Wisłą.
Nocą można się też wybrać na Most Świętokrzyski - dodaje aktorka i przypomina, że jej zdaniem największą siłą Warszawy jest jej strona kulturalna.

- Miejscem, które moim zdaniem warto polecić turystom, jest Muzeum Powstania Warszawskiego - bardzo nowoczesne i poruszające. To taka lekcja historii tego miasta, historii dramatycznej i bardzo trudnej. Na listę tzw. punktów obowiązkowych wpisałabym oczywiście Pałac Kultury - jako relikt przeszłości i symbol pewnej epoki, Łazienki, Pałac w Wilanowie czy Centrum Sztuki Współczesnej na Agrykoli, do którego bardzo lubię chodzić. Można połączyć cudowny spacer po parku z obejrzeniem jakiejś ciekawej wystawy. Do tego oczywiście - Teatr Narodowy, Teatr Wielki, przy okazji można pospacerować po pięknym Placu
Teatralnym. Poza tym polecam Filharmonię, no i kluby, np. Akwarium czy Tygmont, gdzie można posłuchać dobrego jazzu. Warto też zajrzeć do cudownych księgarnio-kawiarni, których kilka powstało w ostatnich latach w Warszawie. Szczególnie polecam "Czułego Barbarzyńcę" na Powiślu - jest to klub i księgarnia w jednym.

Pani Magda zachęca też by nie ograniczać się do jednej, tej "warszawskiej" strony Wisły. Proponuje wycieczkę na Pragę. - Myślę, że warto przejechać się na drugą stronę i zobaczyć jak pięknie zmienia się Praga. W tej chwili ta część miasta jest właśnie odrestaurowywana i zaczyna tętnić takim kulturalnym życiem. Powstały takie miejsca jak Fabryka Trzciny, czy Wytwórnia, które realizują bardzo ciekawe projekty artystyczne. Praga przestała już być Trójkątem Bermudzkim (śmiech), a staje się dzielnicą kulturalnych przedsięwzięć.
Warto tu przyjechać - zachęca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto