Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod młotek bez niewypałów

Hanna Walenczykowska

Wojsko powoli wyzbywa się części niepotrzebnych mu nieruchomości, choćby gruntów na lotnisku. Wojsko odnawia także posiadane obiekty, w tym koszary przy Gdańskiej.

Agencja Mienia Wojskowego w połowie marca wystawi na sprzedaż działkę o powierzchni prawie 1 ha. Grunt położony jest przy ul. Powstańców Warszawy.

- Znajdują się na dwa budynki magazynowe, które mają zabytkowe elewacje (mur pruski) i podlegają ochronie konserwatora - tłumaczy Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy AMW. - Teren ten nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. W przyszłości planujemy zbyć także sąsiednią, nieco mniejszą, działkę.

Po sprzedaży byłe magazyny zostaną poddane rewitalizacji i, jeśli nie zostanie sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego, to będą pełniły funkcję magazynowo-usługową.

Jak się dowiedzieliśmy, niczego na sprzedaż nie będzie miał Rejonowy Zarząd Infrastruktury Bydgoszcz, choć od roku nieoficjalnie mówi się o przeniesieniu części jednostek z ul. Gdańskiej na Warszawską.

Za kilka lat może zostać miastu przekazany kompleks wojskowy na Osowej Górze (ok. 2012 r.).

- Przed przekazaniem nieruchomości, zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych, niezbędne będzie wykonanie na koszt Ministerstwa Obrony Narodowej kilku czynności, w tym oczyszczenia nieruchomości z niewybuchów i niewypałów - wylicza ppłk Józef Szeliga, szef Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska Logistyki POW. - Trzeba będzie prz eprowadzić rekultywację gruntu oraz rozebrać obiekty budowlane, które nie nadają się do dalszego użytkowania.

Ponadto wojsko będzie musiało opracować wiele dodatkowych dokumentów, w tym zinwentaryzować uzbrojenie terenu oraz geodezyjnie wydzielić przekazywaną nieruchomości.

Dodajmy, że zgodnie z koncepcją rozwoju Garnizonu Bydgoszcz na kolejne lata, oprócz zmian organizacyjnych w jednostkach sił powietrznych, brana jest także pod uwagę możliwość zwolnienia kompleksu wojskowego przy ul. Szubińskiej 1 (obecnie Wojskowa Komenda Uzupełnień).

- Koncepcja tych zmian wymaga akceptacji wyższych przełożonych oraz zatwierdzenia przez ministra obrony narodowej - podkreśla ppłk Józef Szeliga.

Zapytaliśmy przedstawicieli UM, czy i jakie tereny miasto chce przejąć od armii. Niestety, udzielenie odpowiedzi ,,z marszu" nie było możliwe. Zatem można przypomnieć jedynie to, że w trakcie przejmowania wojskowych gruntów jest Bydgoski Port Lotniczy. Spółka ta powoli i konsekwentnie powiększa swoje włości.

Skoro o mieniu wojskowym mowa, to nie sposób pominąć tego, co w ostatnich latach na nim powstało. Przypomnijmy zatem, że firma Arkada Invest zamieniła pralnię przy ul. Żupy w ekskluzywny kompleks apartomentowo-mieszkalny. Natomiast Wojskowa Agencja Mieszkaniowa odrestaurowała cztery koszarowe budynki przy ul. Gdańskiej 147 i zbudowała jeden nowy.

- Najpierw rozebrane do fundamentów zostały dwa obiekty - wyjaśnia Longin Lutowski, wicedyrektor oddziału rejonowego WAM w Bydgoszczy. - Odbudowaliśmy je zachowując lico z muru pruskiego. Potem odrestaurowaliśmy budynek biurowy, a na fundamentach kasyna wznieśliśmy nowy. Przez niespełna trzy lata utworzyliśmy miniosiedle, składające się z 5 obiektów. Wszystkie nawiązują wyglądem do historycznej zabudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto