Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom bunkier pod Warszawą. Może zamienić się w bezpieczną fortecę. Ma ruchome ściany i zwodzony most

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
W kilka zamienia się w bezpieczną fortecę. Ma ruchome ściany i zwodzony most
W kilka zamienia się w bezpieczną fortecę. Ma ruchome ściany i zwodzony most KWK Promes
W podwarszawskiej wiosce powstał najbezpieczniejszy dom na świecie. To jedyna tego typu bryła, która posiada ruchome ściany i okiennice, a także most zwodzony. W kilka minut zasłaniają wszystkie okna i drzwi, tworząc tym samym bezpieczny bunkier, który przetrwa różne katastrofy. Gdy jednak nie ma takiej potrzeby, ściany i okiennice odsłaniają wielkie przeszklenia, a przestronne wnętrza willi otwierają się na ogród.

Dom z ruchomymi ścianami

Autorem projektu jest Robert Konieczny ze studia KWK Promes. Inwestor przekazał architektowi, że sprawą priorytetową jest dla niego "maksymalne poczucie bezpieczeństwa". To właśnie zdecydowało o wyglądzie i funkcjonalności budynku.

Konieczny zaprojektował betonowy dom, który może zamienić się w fortecę. Cała jego tajemnica polega na ruchomych ścianach (o wysokości 2,2m i długości 15 i 22m), które w kilka minut zasłaniają wszystkie okna i drzwi, tworząc tym samym bezpieczny bunkier, który przetrwa różne katastrofy. Gdy jednak nie ma takiej potrzeby, ściany i okiennice odsłaniają wielkie przeszklenia, a przestronne wnętrza willi otwierają się na ogród.

Tak wygląda dom bunkier pod Warszawą

"Gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród".

- Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę - opisuje pracownia architektoniczna KWK PROMES.

Bryła budynku ma formę prostopadłościanu o pow. 566 metrów kwadratowych. Przesuwane ściany działają dzięki silnikom elektrycznym. Jednak to nie jedyne ruchome elementy domu. Są również okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m, które otwierają się pod kątem 180 stopni oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90 stopni – który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę.

Elewację południową zamyka rolowana brama z białego anodowanego aluminium, którą wykonały firmy współpracujące ze stoczniami i przemysłem lotniczym. Po zamknięciu może ona pełnić rolę dużego ekranu do projekcji filmów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto