Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż do przeszłości z Wokulskim [zdjęcia]

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Gra miejska, pokaz dawnej mody i pamiątkowe zdjęcia z bohaterami "Lalki". Na II Festiwalu Wokulskiego każdy mógł poczuć klimat XIX-wiecznej Warszawy.

Warszawa ma szczęście. Chyba żadne inne miasto nie ma tak wspaniałego wizerunku literackiego, jak ten, który stworzył Bolesław Prus. W sobotę na Krakowskim Przedmieściu każdy mógł poczuć klimat XIX-wiecznej stolicy. Wystarczyło wybrać się na spacer z przewodnikiem i podążać ścieżką literacką "Lalka". Albo wziąć udział w grze miejskiej: Warszawa w "Lalce" Bolesława Prusa.

Rzecki i Wokulski na swoim miejscu

Przy Krakowskim Przedmieściu 4 spotykam samego Stanisława Wokulskiego w szarym garniturze. Wręcza mi kartkę z pytaniem: "Czy Wokulski spoglądając ze swojego balkonu mógł przejrzeć się w twarzy Kopernika?", po czym odsyła mnie do swojego nabliższego przyjaciela Ignacego Rzeckiego na Krakowskie Przedmieście 7.

Pan Ignacy stoi w brązowym garniturze. Na nosie ma okulary. Pytam, czy to naprawdę on. Potakuje i podaje mi kartkę z pytaniem: "Jaką funkcję wojskową pełnił Ignacy Rzecki?". Zachęca, bym grała dalej. Kolejni bohaterowie "Lalki" czekają m.in. na Rynku Starego Miasta, Placu Teatralnym i Elektoralnej 9.

Na tropie Wokulskiego

Przy skwerze na rogu Krakowskiego i Karowej stoi pomnik Bolesława Prusa autorstwa A. Kamieńskiej - Łapińskiej. Postawiono go w 1977 roku w miejscu, gdzie znajdowała się redakcja "Kuriera Warszawskiego", z którym pisarz przez wiele lat współpracował.

Wokulski szedł tędy na spacer w Wielką Środę. Skręcił w istniejącą wówczas przy Krakowskim ozdobną bramę z ujściem wody i wszedł w ulicę Karową, która była wtedy "rynsztokiem zaciśniętym odwiecznymi murami". Niedaleko znajduje się też dawny kościół Karmelitów. To jedyne miejsce, które pamięta czasy "Lalki". To właśnie tu odbywała się słynna kwesta, w której brała udział Izabela Łęcka.

**Przy Krakowskim Przedmieściu 7 i 9 od maja 1878 roku funkcjonował powieściowy nowy sklep galanteryjny Wokulskiego (firma J.Mincel i S.Wokulski). Na ścianie wisi tablica informująca o ścieżce literackiej "Lalka", a w podwórzu, przy wyjściu z bramy, po lewej stronie widać miejsce po oficynie, w której ostatnie półtora roku swego życia spędził Rzecki.

Podróż do przeszłości

- Przyszłyśmy na wycieczkę, bo chcemy sprawdzić jak Prus uwiecznił Krakowskie Przedmieście w swojej powieści. Faktycznie wszystko się zgadza! - mówią podekscytowane Ania i Agata. Obie są uczennicami trzeciej klasy liceum i wkrótce będą omawiać "Lalkę".

Na uczestników II Festiwalu Wokulskiego czekał też salonik, w którym można było spotkać Izabelę Łęcką, Helenę Stawską, Ignacego Rzeckiego i innych bohaterów "Lalki". Opowiadali o starej Warszawie oraz literaturze i sztuce XIX wieku.

Kolejny Festiwal Wokulskiego już za rok.



Czytaj także:
Spacer ścieżką literacką "Lalki"
Pod patronatem MM: II Festiwal Wokulskiego
Wokulski na ulicach Warszawy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto