Podsumowanie I kolejki ekstraklasy piłkarzy ręcznych

Piotr Górecki
Za nami pierwsza kolejka ekstraklasy piłkarzy ręcznych. W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu zespół Zagłębia Lubin pokonał na wyjeździe Chrobry Głogów 23:31. Ciekawy mecz został rozegrany w Wągrowcu, gdzie Azoty Puławy pokonały Nielbę 31:30.

Na to wydarzenie czekało wielu sympatyków szczypiorniaka w Polsce. Rozpoczął się kolejny sezon walki o mistrzostwo Polski w piłce ręcznej.

W pierwszym spotkaniu tej kolejki Vive Targi Kielce pokonało AZS AWFiS Gdańsk 33:21. Spotkanie zostało rozegrane w ubiegły poniedziałek, gdyż w ten weekend w Kielcach zespół Vive walczył w turnieju eliminacyjnym do Ligi Mistrzów. Podopieczni Bogdana Wenty wywalczyli awans do tych elitarnych rozgrywek pokonując kolejno w sobotę FC Porto/Vitalis 32:23 i w niedzielę Tatran Presov 38:31. Kielczanie wracają do elitarnych rozgrywek po sześciu latach przerwy. Pierwsze spotkanie rozegrają z mistrzem Słowenii RK Gorenje między 30 września a 4 października. Oprócz tego podopieczni Bogdana Wenty zmierzą się z Rhein-Neckar Loewen (Niemcy), MKB Veszprem KC (Węgry), HC Bosna BH Gas (Bośnia i Hercegowina) i Chamery Savoir HB (Francja). Rozgrywki w fazie grupowej zakończą się w marcu 2010 roku.

Gdy kielczanie walczyli o Ligę Mistrzów, reszta zespołów ekstraklasy starała się na krajowych parkietach o pierwsze punkty. Bardzo dobry mecz w Głogowie zagrali piłkarze Zagłębia Lubin, którzy pokonali Chrobrego 31:23. Były to Derby Dolnego Śląska. Już od samego początku piłkarze ręczni Zagłębia Lubin panowali na parkiecie w Głogowie. Podopieczni Jerzego Szafrańca zeszli na przerwę prowadząc 18:10. Druga połowa to pełna kontrola wyniku przez zawodników Zagłębia. "Miedziowi" zasłużenie wygrali to spotkanie i zaprezentowali dobrą dyspozycję na początek sezonu.

W bardzo dobrej dyspozycji znajdują się zawodnicy płockiej Wisły. Podopieczni Flemminga Olivera Jensena pokonali u siebie POWEN Zabrze. W pierwszej połowie zawodnicy Roberta Nowakowskiego dzielnie stawiali opór zawodnikom z Płocka przegrywając do przerwy tylko jedną bramką(14:13). Po przerwie "Wiślacy" udowodnili, kto jest wicemistrzem kraju i wyraźnie wygrali drugą połowę 17:8, a w całym spotkaniu 31:21.

Od kompletu punktów sezon rozpoczął zespół MMTS-u Kwidzyn. Kwidzynianie pokonali na wyjeździe wyraźnie osłabiony w przerwie między sezonem Piotrków Trybunalski. Zespół brązowych medalistów z minionego sezonu dyktował na parkiecie w Piotrkowie swoje warunki wypracowując sobie do przerwyprzewagę 18:15. W drugiej połowie zawodnicy MMTS-u kontrolowali przebieg meczu i wygrali całe spotkanie 36:32.

Dobre, pełne walki spotkanie rozegrali piłkarze ręczni Nielby Wągrowiec (beniaminek ekstraklasy) i Azotów Puławy. Podopieczni Edwarda Kozińskiego na początku spotkania totalnie zaskoczyli Azoty twardą grą w obronie. Po 10 minutach gry puławianie przegrywali już 7:3. Wtedy sygnał do walki dał skrzydłowy Azotów Wojciech Zydroń, zdobywca 10 bramek w tym spotkaniu. W 19 minucie na tablicy wyników był już remis 9:9. Wynikiem remisowym zakończyła się także pierwsza połowa spotkania (15:15). Druga połowa to na początku skuteczna gra Nielby, a następnie koncert Azotów Puławy. Dobrze w bramce Azotów bronił Piotr Wyszomirski. Podopieczni Marka Motyczyńskiego zaczęli być skuteczniejsi w ataku, co dało przewagę 31:27 na 3 minuty przed końcem. Zawodnicy Nielby dzielnie walczyli o remis. Jednak na odrobienie strat zabrakło już czasu i mecz zakończył się zwycięstwem puławian 31:30.

W ostatnim spotkaniu tej kolejki zawodnicy Travelandu Społem Olsztyn pokonali u siebie Śląsk Wrocław. Legendarny klub z Wrocławia po dwóch latach występów w pierwszej lidze powrócił do ekstraklasy i na parkiecie w Olsztynie rozegrał nie najlepsze spotkanie. O ile jeszcze do przerwy zespół z Śląska prezentował się nieźle (13:11 dla olsztynian), o tyle w drugiej połowie na parkiecie dominowali zawodnicy Travelandu. Wyraźnie rozluźnieni wysokim prowadzeniem (30:22 w 57. minucie) zawodnicy z Olsztyna odpuścili grę w obronie i pozwolili zmniejszyć wrocławianom rozmiary porażki do czterech bramek 30:26.