Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójna warszawska uczta dla miłośników literatury

Karolina Kowalska
Materiały prasowe
Choć organizacji dwóch podobnych imprez, i to w tym samym miejscu, w Pałacu Kultury i Nauki, towarzyszą spore kontrowersje, trudno tu mówić o nadmiarze. W Warszawie, podobnie jak w całym kraju, czytelnictwu jako gałęzi kultury poświęca się niewiele miejsca, choć powstające wciąż wydawnictwa i rosnące zainteresowanie książkami świadczą, że trzyma się ono całkiem nieźle.

Dlatego na wojnie pomiędzy Ars Poloną, organizującą Międzynarodowe Targi Książki już po raz 55., a Muratorem Expo, debiutującym w tym tygodniu I Warszawskimi Targami Książki, czytelnik może tylko skorzystać. I to pomimo że awantura zniechęciła do udziału w imprezie kilku dość ważnych graczy na rynku wydawniczym, m.in. W.A.B. i Znak. Zabraknie też najmłodszych, choć już znaczących wydawnictw, takich jak Czerwone i Czarne, którego nakładem ukazały się m.in. "Życie umysłowe i uczuciowe" Jadwigi Staniszkis, "Czego nas uczy Leszek Kołakowski" Marcina Króla, a w piątek w księgarniach pojawi się "Anatomia władzy" autorstwa Eryka Mistewicza i komentatora "Polski" Michała Karnowskiego.

Nowa Gretkowska, Brzeziński i wznowiony Cortázar

Goście I Warszawskich Targów Książki będą mogli przebierać w propozycjach 300 wystawców polskich, m.in. Świata Książki, Domu Wydawniczego "Rebis", Noir sur Blanc i Muzy SA, oraz zagranicznych, wśród których swoje nowości zaprezentują takie potęgi edukacyjne jak - odpowiednio - Cambridge, Oxford i Harvard University Press i Hachette Book Group. W niedzielę, ostatnim dniu targów, wręczona zostanie Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wcześniej zaprezentowane zostaną nominowane do niej tytuły, o których opowiedzą sami autorzy. Będzie też można wziąć udział w dyskusji panelowej ze wszystkimi finalistami nagrody, m.in. Klausem Brinkbäumerem, Jeanem Hatzfeldem, Wojciechem Jagielskim i Riccardo Orizio.

Ciekawie zapowiadają się imprezy i spotkania autorskie organizowane przez wydawnictwa. W sobotę Świat Książki zaprasza na spotkanie z Hanną Krall, Andrzejem Krzysztofem Kunertem i dawno niewidzianą Manuelą Gretkowską. Po dwóch latach od wydania ostatniej książki "Obywatelka" powraca "Miłością po polsku". Historia czterdziestoparoletniego polskiego emigranta w Szwecji, który wraca do kraju dla kobiety swojego życia, brzmi znajomo - kilka lat temu dla pisarki do Polski wrócił jej partner życiowy, psychoterapeuta Piotr Pietucha. Powieści nie należy jednak traktować jako pamiętnika, a Gretkowska tradycyjnie serwuje nam inteligentną literaturę na wysokim poziomie. Z kolei w niedzielę na stoisku Świata Książki spotkać będzie można Artura Domosławskiego podpisującego największy hit wydawniczy ostatnich miesięcy "Kapuściński. Non-fiction", który kupić będzie można ze zniżką, tak jak pierwszą autoryzowaną biografię Zbigniewa Brzezińskiego pióra Patricka Vaughana. Według recenzentów czyta się ją jak pasjonującą powieść. Na stoisku Muzy SA, znanej ze wznowień pereł literatury iberoamerykańskiej, zaopatrzymy się m.in. w niedostępne od co najmniej kilkunastu lat "Wielkie wygrane" Julia Cortázara.

Były major KGB o zbrodni katyńskiej na stoisku Rebisu

Warto też zajrzeć na stoisko wydawnictwa Zysk i Spółka. Nie tylko dla spotkań z wybitnym podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem, dziennikarzem Krzysztofem Mroziewiczem czy ojcem Tomaszem Dostatnim. Będzie tu można nabyć wznowioną niedawno "Pierwszą wojnę światową" brytyjskiego historyka Martina Gilberta, uznawaną za najlepsze kompendium wiedzy na ten temat.

Tłumy przyciągnie zapewne stoisko Domu Wydawniczego "Rebis", który na targi zaprosił autora niezwykle aktualnego "Obcego elementu". Oleg Zakirow, były major KGB z jednostki w Smoleńsku, który odkrył i przekazał stronie polskiej dokumenty dotyczące zbrodni z 1940 r., spotka się z czytelnikami w sobotę o godz. 13. Stoisko Rebisu kusi też nową książką Wiktora Suworowa "Klęska", 5. częścią serii "Lodołamacz", i nową powieścią Elizabeth Gilbert. "I że cię nie opuszczę... czyli Love Story" to kontynuacja międzynarodowego bestsellera "Jedz, módl się i kochaj", na podstawie którego kręcony jest właśnie film z Julią Roberts w roli głównej.

Mocne pozycje Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie promować będzie kilka nowości. Wśród nich "Dwa ognie" Anity Werner i Pawła Siennickiego, wybór 27 najlepszych wywiadów przeprowadzonych z politykami i bohaterami życia publicznego, publikowanych na łamach "Polski". Siłą wywiadów Werner i Siennickiego jest odwaga w zadawaniu pytań. "...nasi rozmówcy odkrywali się przed nami, pokazując czasem ostre zęby, a czasem wrażliwość, o jaką nigdy byśmy nie posądzali bohaterów z pierwszych stron gazet" - piszą autorzy, którzy swoją książkę podpisywać będą w piątek o godz. 17. Na stoisku WL znajdziemy też najnowsze dzieło Katarzyny T. Nowak, dziennikarki i pisarki, córki Doroty Terakowskiej i siostry reżyserki Małgorzaty Szumowskiej. "Kasika Mowka" to trzecia, po "Mojej mamie czarownicy" i "Kobiecie w wynajętych pokojach", książka pisarki, która talentem przerosła już chyba swoją słynną matkę.

Przy tak bogatej ofercie konkurencji organizowane tydzień później 55. Międzynarodowe Targi Książki Ars Polony czeka trudne zadanie przyciągnięcia sytych już czytelników. Impreza doświadczonego wydawcy kusi obecnością wystawców z zagranicy, szczególnie Rosji i innych państw zza wschodniej granicy, oraz uważanego za niszowe wydawnictwa Czarne.

Czarne z Wołowca silne reportażem

Wydawnictwo założone przez pisarza Andrzeja Stasiuka promować będzie m.in. kryminał "Jul" Pawła Goźlińskiego - jak piszą krytycy - odbrązawiający romantyzm i polską imigrację polityczną w Paryżu końca XIX w. Wydawca z Wołowca słynie jednak przede wszystkim z wysokiej próby reportaży. Dlatego na jego stoisku nie mogło zabraknąć Mariusza Szczygła podpisującego "Gottland" i "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła" oraz Wojciecha Tochmana, autora zbioru reportaży "Bóg zapłać". Dołączy do nich Jacek Hugo-Bader ze swoją "Białą gorączką" oraz "W rajskiej dolinie wśród zielska" i autor zbioru reportaży kaukaskich "Toast za przodków" Wojciech Górecki. Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i były pracownik polskiej ambasady w Baku tłumaczy czytelnikowi Kaukaz z pasją odkrywcy, talentem literata i dociekliwością dziennikarza.

Amerykańskie stoisko na targach Ars Polony

Przybywających z roku na rok czytelników książek anglojęzycznych przyciągnie oferta księgarni amerykańskiej American Bookstore, mającej siedem punktów sprzedaży w Warszawie (w większych galeriach handlowych), Kostancinie-Jeziornie i Krakowie. American Bookstore promować będzie m.in. najnowszą książkę Adama Zamoyskiego "Chopin. Prince of the Romantics" czy zapowiadanego "Księcia mgieł" ("Prince of Mist") Carlosa Ruiza Zafona oraz nowości: "Death of a Lady's Man: A Collection of Poetry and Prose" Leonarda Cohena oraz bestseller "The White Queen" Philippy Gregory.

Wydawnictwa prezentujące się na obu imprezach (niektóre mają swoje stoiska na obu) prześcigają się w atrakcjach. Czytelnik tylko na tym korzysta, bo nareszcie na dokładny przegląd oferty wystawców na nie tylko trzy, ale całe sześć dni, w dodatku z kilkudniową przerwą na przejrzenie programu i wybranie z niego tych spotkań i autorów, które go najbardziej interesują. Zaczynające się jutro targi przyciągną zapewne miłośników powieści i głównie polskiej prozy, konkurencyjne targi Ars Polony - wielbicieli reportażu i literatury obcojęzycznej oraz najmłodszych czytelników. I tylko jedno jest pewne - moli książkowych czekają wyczerpujące, ale ekstatyczne dwa tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto