Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb, a kremacja - wiara, a praktyczność

[email protected]
Kościół Katolicki i inne Kościoły Chrześcijańskie skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej nie są przeciwnikami spopielania ciał zmarłych. Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Rzymskokatolickiego kanon 1176 par.

Kościół Katolicki i inne Kościoły Chrześcijańskie skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej nie są przeciwnikami spopielania ciał zmarłych. Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Rzymskokatolickiego kanon 1176 par. 3 uznaje spopielania zwłok i pogrzeb urnowy jako jedną z form grzebania zmarłych. Potwierdził to również papież Jan Paweł II w roku 1983.
Biorąc pod uwagę czynniki praktyczne warto wiedzieć, że pogrzeb odbywający się w taki sposób jest nieco tańszy (tańsza jest trumna i pochówek). Do pogrzebu tego rodzaju nie wybiera się samodzielnie trumny - jest to prosta trumna z drewna liściastego, nie lakierowana i pozbawiona metalowych ozdób. Wybrać można natomiast urnę (do wyboru jest kilkadziesiąt rodzajów urn - od prostych ceramicznych, przez kamienne, do metalowych, niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła).

Data i godzina kremacji jest zazwyczaj wyznaczana na dzień przed planowanym pogrzebem. Ciało osoby zmarłej przed pogrzebem jest przygotowywane tak samo jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Jeśli rodzina sobie tego życzy na pół godziny przed planowaną kremacją możliwe jest pożegnanie ze zmarłym. Rodzina może być obecna w momencie wprowadzania trumny do pieca, nie jest jednak obecna w czasie spalania.

Jeśli pogrzeb odbywa się na terenie Trójmiasta pracownicy zakładu pogrzebowego dostarczą urnę z prochami na wyznaczony cmentarz. Jeśli pogrzeb odbyć ma się na w innej części Polski lub za granicą rodzina kwituje odbiór prochów i samodzielnie przewozi je na miejsce pogrzebu. Oficjalnie w Polsce istnieje obowiązek pochowania skremowanych prochów.
Urna z prochami spocząć może w tradycyjnym grobowcu rodzinnym, w grobie ziemnym, albo w specjalnym miejscu przygotowanym w kolumbarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto