Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Marka Edelmana [wideo + zdjęcia]

gonzo19
gonzo19
O 11.00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęła się uroczystość pożegnalna Marka Edelmana. Edelman został pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej.

W piątek przed Pomnikiem Bohaterów Getta zebrały się tłumy osób chcących pożegnać znanego działacza i przywódcę powstania w getcie warszawskim. W uroczystości, którą prowadziła Agnieszka Holland, uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Adam Michnik, Hanna Gronkiewicz-Waltz, ALeksander Smolar i Tadeusz Mazowiecki. - Nie znam człowieka tak skromnego, który zdobywszy tak wiele, tak mało pozwolił o sobie mówić - powiedział były premier.

Tuż po godz. 12 kondukt żałobny wyruszył ulicą Anielewicza na Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej, gdzie Edelman został pochowany. Spoczął wśród przyjaciół i towarzyszy z powstania w gettcie. Podczas uroczystości pogrzebowych padła publiczna propozycja, by powstające Muzeum Historii Żydów Polskich nazwać imieniem Marka Edelmana.

Pożegnanie Marka Edelmana trwało od wczoraj. W stołecznym ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna. „Z żalem żegnamy Wielkiego Człowieka. Bronił honoru ludzkości”, „Odszedł wielki Polak, wzór do naśladowania dla wszystkich obywateli Polski. Pozostanie na zawsze w mojej pamięci”, „Odeszła jedna z osób, których nie da się zastąpić” – to niektóre z wpisów, jakie od zostały złożone w księdze. Wśród nich jest m.in. wpis ambasadora Holandii.

Marek Edelman: wzór dla Polaków

Marek Edelman urodził się w 1919 r. na Białorusi w rodzinie żydowskiej, która przeprowadziła się do Warszawy. W dzieciństwie Edelman wstąpił do Socjalistycznego Związku Dziecięcego działającego przy żydowskim związku robotniczym.

Podczas II wojny światowej Edelman był jednym ze współzałożycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim. Po śmierci przywódcy powstania Mordechaja Anielewicza, przejął dowodzenie nad ŻOB. Po powstaniu w getcie Edelman wział udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie zamieszkał w Łodzi. W latach 70. rozpoczął działalność opozycyjną. Był jednym z sygnatariuszy "Listu 101" przeciwko zmianom w konstytucji, które wprowadziły władze PRL. Był działaczem Solidarności. W stanie wojennym został internowany. Potem działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie.

Po 1989 r. wciąż był aktywny politycznie. Działał m.in. w Unii Wolności, a ostatnio w Partii Demokratycznej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto