Polacy hokeiści skończyli na podium

Jacek Sroka
Hokejowa reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa świata I dywizji w Ljubljanie na trzecim miejscu. W swoim ostatnim meczu biało-czerwoni pokonali Wielką Brytanię 2:1. Do elity awansowali Słoweńcy.

Z Wyspiarzami Polacy mieli do wyrównania stare rachunki. Przed rokiem w Toruniu przegraliśmy z nimi 1:2 i w efekcie nasza drużyna zajęła w tych MŚ dopiero czwarte miejsce. Teraz nadszedł czas rewanżu i podopieczni trenera Wiktora Pysza wygrali z nimi w takim samym stosunku.

Stawką wczorajszego spotkania była trzecia lokata, bo szanse na awans do elity nasz zespół zaprzepaścił już na początku turnieju przegrywając najpierw ze Słowenią, a później z Węgrami. Brązowe medale nasi hokeiści mogą potraktować jako miłą pamiątkę. Bardziej wymiernym efektem miejsca na podium jest wyższe rozstawienie biało-czerwonych przed kolejnym hokejowym czempionatem 1. dywizji.

We wczorajszym meczu Polacy od początku mieli przewagę, ale to rywale pierwsi strzelili gola. Po świetnym podaniu Russella Cowley'a Phil Hill strzałem w samo okienko bramki zaskoczył Krzysztofa Zborowskiego.

W II tercji ruszyliśmy do odrabiania strat. Dobre okazje mieli Adam Bagiński i Jarosław Różański. W końcu tuż przed przerwą do remisu doprowadził Jarosław Rzeszutko, który padając "na raty" pokonał bramkarza rywali.

Polacy wspierani dopingiem niewielkiej grupki kibiców byli aktywniejsi. Oddali dwa razy wię-cej strzałów niż rywale (43:20) , ale gola na wagę zwycięstwa zdobyli dopiero w samej końcówce. Po akcji Krystiana Dziubińskiego krążek między parkanami bramkarza do siatki skierował Mikołaj Łopuski. W ostatniej minucie Wyspiarze wycofali bramkarza, lecz i tak nie zdołali wyrównać.

MŚ wygrali Słoweńcy pokonując w ostatnim meczu Węgrów. Do 2. dywizji spadli Chorwaci.

POLSKA - WIELKA BRYTANIA 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Bramki 0:1 Phil Hill (18), 1:1 Jarosław Rzeszutko (38), 2:1 Mikołaj Łopuski (54)