Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poland Sumo Open

Andrzej Dworak
Mikołaj Jarociński
Prestiżowy turniej z udziałem wielu reprezentacji narodowych, w tym Japonii, odbędzie się w Falenicy w nowej hali sportowej przy ul. Poezji 5. Zobaczymy też zawodniczki - pisze Andrzej Dworak.

Swoje uczestnictwo potwierdziły reprezentacje Japonii, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Estonii i Bułgarii oraz cała czołówka polska. Obecny będzie aktualny mistrz Europy i były dwukrotny mistrz świata Robert Paczków w kategorii open i aktualna wicemistrzyni Europy, była mistrzyni świata Edyta Witkowska-Popecka w kategorii ciężkiej. Wśród polskiej reprezentacji nie zabraknie przedstawicieli wawerskich klubów. Z UKS Fuks przy Zespole Szkół 111 w Falenicy wystąpi Ewelina Pruszko, aktualna brązowa medalistka ME seniorów i była wicemistrzyni świata w kategorii do 65 kg, Michał Luto, wicemistrz Europy młodzieżowców w kat. do 100 kg - być może wystąpi w niższej kategorii do 85 kg, Małgorzata Kruza, wicemistrzyni Polski do 55 kg, oraz z UKS Marysin przy Gimnazjum 105 Bartłomiej Struss - brązowy medalista ME juniorów 2008 i 2009 i aktualny brązowy medalista MŚ juniorów.

Z imiennych zgłoszeń wynika, że falenicki turniej będzie najsilniejszym międzynarodowym turniejem sumo w Europie w 2009 roku. Impreza rozpocznie się o godz. 11 i będzie rozgrywana do 16 w hali Zespołu Szkół 111 (ul. Poezji 5).

Podczas turnieju zawodnicy będą walczyli tylko w trzech kategoriach: do 85 kg, do 115 kg oraz open w grupie mężczyzn oraz do 65 kg, do 80 kg oraz open w grupie kobiet. W mistrzostwach świata w sportowym sumo obowiązuje także kategoria +115 kg u mężczyzn oraz +80 kg u kobiet. W tegorocznym Poland Sumo Open organizatorzy celowo zrezygnowali z tych kategorii, aby uatrakcyjnić imprezę i zwiększyć rywalizację w kategorii open. Wyjątkowo, w celu promocji dzielnicy Wawer oraz osiedla Falenica organizatorzy zrezygnowali z biletów i wstęp będzie wolny.

A jak sumo zawędrowało do Polski? W 1994 r. Japońska Federacja Sumo zaprosiła polską reprezentację judo do udziału w mistrzostwach świata w sumo, rok później zaproszenie otrzymał Polski Związek Zapaśniczy. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Pierwszy start polskich zapaśników na mistrzostwach świata w sumo był sukcesem - nasi zapaśnicy bez specjalnego przygotowania zajęli dwa piąte miejsca. Zainspirowało to Andrzej Wojdę, obecnego sekretarza generalnego Polskiego Związku Sumo, do rozpoczęcia starań o rozwój tej dyscypliny w Polsce. W ciągu dwóch pracowitych lat reprezentacja Polski zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej w Europie i III miejsce w świecie. Tę wysoką pozycję Polacy utrzymują do dziś.

A już za rok, też w połowie października, w Falenicy w tej samej hali sportowej odbędą się mistrzostwa świata seniorów oraz juniorów i to zarówno w grupie mężczyzn, jak i kobiet z udziałem około 40 reprezentacji z całego świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto