(© Mikołaj Jarociński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prestiżowy turniej z udziałem wielu reprezentacji narodowych, w tym Japonii, odbędzie się w Falenicy w nowej hali sportowej przy ul. Poezji 5. Zobaczymy też zawodniczki - pisze Andrzej Dworak.

Swoje uczestnictwo potwierdziły reprezentacje Japonii, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Estonii i Bułgarii oraz cała czołówka polska. Obecny będzie aktualny mistrz Europy i były dwukrotny mistrz świata Robert Paczków w kategorii open i aktualna wicemistrzyni Europy, była mistrzyni świata Edyta Witkowska-Popecka w kategorii ciężkiej. Wśród polskiej reprezentacji nie zabraknie przedstawicieli wawerskich klubów. Z UKS Fuks przy Zespole Szkół 111 w Falenicy wystąpi Ewelina Pruszko, aktualna brązowa medalistka ME seniorów i była wicemistrzyni świata w kategorii do 65 kg, Michał Luto, wicemistrz Europy młodzieżowców w kat. do 100 kg - być może wystąpi w niższej kategorii do 85 kg, Małgorzata Kruza, wicemistrzyni Polski do 55 kg, oraz z UKS Marysin przy Gimnazjum 105 Bartłomiej Struss - brązowy medalista ME juniorów 2008 i 2009 i aktualny brązowy medalista MŚ juniorów.

Z imiennych zgłoszeń wynika, że falenicki turniej będzie najsilniejszym międzynarodowym turniejem sumo w Europie w 2009 roku. Impreza rozpocznie się o godz. 11 i będzie rozgrywana do 16 w hali Zespołu Szkół 111 (ul. Poezji 5).

Podczas turnieju zawodnicy będą walczyli tylko w trzech kategoriach: do 85 kg, do 115 kg oraz open w grupie mężczyzn oraz do 65 kg, do 80 kg oraz open w grupie kobiet. W mistrzostwach świata w sportowym sumo obowiązuje także kategoria +115 kg u mężczyzn oraz +80 kg u kobiet. W tegorocznym Poland Sumo Open organizatorzy celowo zrezygnowali z tych kategorii, aby uatrakcyjnić imprezę i zwiększyć rywalizację w kategorii open. Wyjątkowo, w celu promocji dzielnicy Wawer oraz osiedla Falenica organizatorzy zrezygnowali z biletów i wstęp będzie wolny.

A jak sumo zawędrowało do Polski? W 1994 r. Japońska Federacja Sumo zaprosiła polską reprezentację judo do udziału w mistrzostwach świata w sumo, rok później zaproszenie otrzymał Polski Związek Zapaśniczy. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Pierwszy start polskich zapaśników na mistrzostwach świata w sumo był sukcesem - nasi zapaśnicy bez specjalnego przygotowania zajęli dwa piąte miejsca. Zainspirowało to Andrzej Wojdę, obecnego sekretarza generalnego Polskiego Związku Sumo, do rozpoczęcia starań o rozwój tej dyscypliny w Polsce. W ciągu dwóch pracowitych lat reprezentacja Polski zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej w Europie i III miejsce w świecie. Tę wysoką pozycję Polacy utrzymują do dziś.

A już za rok, też w połowie października, w Falenicy w tej samej hali sportowej odbędą się mistrzostwa świata seniorów oraz juniorów i to zarówno w grupie mężczyzn, jak i kobiet z udziałem około 40 reprezentacji z całego świata.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!