Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Policz z nami warszawskie wróble". Jest ich w mieście coraz mniej

red.
"Policz z nami warszawskie wróble". Jest ich w mieście coraz mniej
"Policz z nami warszawskie wróble". Jest ich w mieście coraz mniej pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Utrata miejsc lęgowych, modernizacja i termomodernizacja budynków mieszkalnych, wycinanie starych drzew czy nadmierne koszenie trawników. Powody, przez które ubywa wróbli w naszych miastach można mnożyć. Akcja "WRÓBLICZENIE 2018 - Policz z nami warszawskie wróble" to najlepszy sposób na uczczenie (obchodzonego 20 marca) Międzynarodowego Dnia Wróbla.

Wyobrażacie sobie nasze miasta, ulice, podwórka, parki bez towarzystwa wróbli? My też nie. Właśnie dlatego zachęcamy was do wzięcia udziału w akcji WRÓBLICZENIE 2018 (odbędzie się w dniach 24-25 marca). Pretekstem jest zbliżający się Międzynarodowy Dzień Wróbla (20 marca).

Akcja będzie organizowana po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że przerodzi się w wydarzenie cykliczne, obejmujące zasięgiem całą Polskę. Chcemy, żeby WRÓBLICZENIE było akcją nie tylko mającą wymiar edukacyjny (zwrócenie uwagi na potrzeby ochrony wróbli), ale było próbą oszacowania liczebności warszawskiej populacji tego gatunku - czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

Przez szereg naszych działań wróble tracą miejsca sprzyjające rozrodowi, miejsca, w którym mogą schronić się, odpocząć i żerować. Co więc możemy zrobić? Na początek wejść na stronę internetową wroble.org, na której znajdziemy formularz do zbioru danych w terenie.

W czasie trwania akcji WRÓBLICZENIE 2018 mieszkańcy Warszawy mają za zadanie odszukać wróble, a następnie telefonicznie poinformować o swoich obserwacjach wypleniając prosty formularz.

Przygotowano również zadanie dla zaawansowanych obserwatorów. Teren Warszawy został podzielony na obszary, w obrębie których będziemy liczyć wróble. W każdym obszarze powinna znaleźć się jedna osoba, która jak najdokładniej policzy je oraz określi rodzaj siedlisk, w jakich były obserwowane. Wyniki obserwacji posłużą do opracowania mapy występowania warszawskich wróbli, przeprowadzenia analizy i publikacji danych statystycznych -informuje OTOP tych mieszkańców, którzy mają doświadczenie w liczeniu z mapą i GPS-em.

Dodatkowo, organizatorzy akcji zachęcają do szukania mazurków (ptaków często mylonych z wróblami). Jak podkreślają - umożliwi im to porównanie liczebności obu gatunków, jak również sprawdzenie, w jakich siedliskach mazurki czują się najlepiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto