Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Akademia Nauk: siedziba, skrót, obowiązki. Czym zajmuje się PAN?

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Polska Akademia Nauk: siedziba, skrót, obowiązki. Czym zajmuje się PAN?
Polska Akademia Nauk: siedziba, skrót, obowiązki. Czym zajmuje się PAN? Naszemiasto.pl
Polska Akademia Nauk to jedna z najważniejszych instytucji naukowych w Polsce. O dziwo, nie została ona założona tak dawno jak mogłoby się wydawać. PAN założony został dopiero po II Wojnie Światowej. Dalsza część tekstu poniżej.

Polska Akademia nauk - co to jest?

PAN skupia w swoich strukturach polskich i zagranicznych uczonych. Mogą oni być członkami rzeczywistymi lub korespondencyjnymi. Członkostwo w PAN jest dożywotnie, a liczba krajowych członków ograniczona do 350 osób.Podstawową jednostką PAN jest instytut naukowy, poza nimi funkcjonują także pomocnicze jednostki naukowe, wśród których wymienić możemy muzea, archiwa, ogrody, biblioteki i zagraniczne stacje naukowe.

Polska Akademia Nauk - praca

Do zadań instytutów naukowych należy prowadzenie badań naukowych. Szczególne znaczenie mają tu badania istotne dla rozwoju kraju, oraz upowszechnianie wyników tychże. Instytut Naukowy Polskiej Akademii Nauk może zajmować się także wdrażaniem wyników swoich badań do gospodarki, a także m.in. kształcić doktorantów. Nadzór nad jednostkami PAN sprawuje Prezes Rady Ministrów.Większość instytutów PAN ma prawo do nadawania stopnii naukowych: doktora i doktora habilitowanego. Więcej na temat kształcenia uniwersyteckiego w ramach PAN można zobaczyć na wideo poniżej:

Polska Akademia Nauk - data powstania

Powstanie Polskiej Akademii Nauk było połączone było z likwidacją dwóch działających wcześniej na ziemiach polskich instytucji: Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Powstała w 1951 roku instytucja miała zapewnić władzom politycznym wsparcie środowiska naukowego oraz umożliwić jego kontrolę. PAN powołano do życia 30 października 1951 roku, początkowo jako korporację uczonych, potem zaś instytucję rządową o wymiarze centralnym. Sytuacja ta trwała do roku 1990. PAN stracił wtedy status

polska akademia nauk

Polska Akademia Nauk - skrót

Powszechnie stosowanym skrótem na określenie Polskiej Akademii Nauk jest skrót PAN. Skrótem tym określa także siedziba instytucji. Jest to najpopularniejszy skrótowiec tego rodzaju. Oprócz Polskiej Akademii Nauk skrót PAN oznaczać może m.in. szereg innych nazw:

  • PAN – poliakrylonitryl
  • PAN – azotan nadtlenku acetylu
  • PAN – osobista sieć komputerowa (ang. personal area network)
  • PAN – guzkowe zapalenie tętnic (ang. polyarteritis nodosa)

Polska Akademia Nauk - siedziba

Siedzibą Polskiej Akademii Nauk jest Pałac Kultury i Nauki, jednak budynkiem powszechnie kojarzonym z PAN jest Pałac Staszica przy ulicy Nowy Świat. Wybudowany w pierwszej połowie wieku XIX Pałac Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk był zniszczony w czasie wojny, a następnie odbudowany w latach 1946‒1950 i przekazany Polskiej Akademii Nauk.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto