Polska lepsza od Litwy! Awans biało-czerwonych!

Paweł Majchrzak
W swoim drugim spotkaniu w grupie D reprezentacja Polski pokonała dziś we wrocławskiej Hali Stulecia brązowych medalistów EuroBasket 2007 i czwarty zespół Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, reprezentację Litwy.

Po wczorajszej porażce 76:84 z Turkami, podopieczni trenera Butautasa pilnie potrzebują zwycięstwa w meczu z biało-czerwonymi.

Oba zespoły dopiero się rozgrzewają, więc zanim zaczniemy, troszkę statystyk Polaków. Po pierwszej kolejce spotkań fazy grupowej turnieju liderem w asystach jest David Logan (9 asyst, 2. miejsce Łukasz Koszarek - 7), który lideruje również w przechwytach (4). Najwięcej bloków ma na swoim koncie Marcin Gortat (5, jest też 3. w zbiórkach - 10), tuż za nim plasuje się Maciej Lampe - 4. Cóż, dziś pewnie o te bloki już tak łatwo nie będzie, jednak widać jakie możliwości drzemią w naszych "bliźniaczych wieżach", zarówno w ataku jak i defensywie. Pojedynek z Litwą tak / Fot. Paweł Majchrzaknaprawdę pokaże potencjał zespołu. Zarówno nasi dzisiejsi rywali jak i Turcy zaprezentowali się w pierwszym meczu bardzo dobrze.

Jeszcze przed meczem widać, że oba zespoły liczyć mogą na gorący doping ze strony zgromadzonej publiczności. Będzie gorąco! Pierwszy gwizdek sędziego już o 18.15.

Polacy zaczynają w składzie: Szubarga, Logan, Ignerski, Lampe, Gortat.

Litwini zaczęli od twardej obrony, ale punkty zdobywa Lampe. Znowu Lampe, za trzy punkty. Prowadzimy 5:0! Wsad Ignerskiego po kontrze, jest 7:0! o Czas prosi trener Litwy. Goście wciąż bez punktów, 9:0, Gortat! 9:2. Szubarga za trzy punkty! 12:2! Niesamowita atmosfera w Hali Stulecia. Litwini wciąż szukają sposobu na naszą defensywę. Oby zajęło im to jeszcze odrobinę czasu. Polacy wciąż świetnie bronią, Szubarga wywalczył faul ofensywny Petroviciusa. Logan zza linii 6,25! 17:7! Akcja 2+1 Lampe, prowadzimy 11 punktami. Jasaitis jednak odpowiada "trójką". Dwa "oczka" dokłada Petrovicius i jest 20:14 dla biało-czerwonych. 20:16, czas dla Polaków. Gortat blokuje, Szubarga rzuca, czyli 22:16. Maciulis za trzy punkty, Petravicius za dwa i mamy wynik 22:21. Litwini grają coraz lepiej, ale my mamy Szubargę! Po jego "trójce" prowadzimy po I kwarcie 25:23.

Znowu Szubarga, już 10 oczek na jego koncie. Remis, po 27. Logan za trzy! 30:27. Alley oop Gortata!!! 34:27, czas dla Litwinów. Polacy wciąż kontrolują grę, Gortat i Lampe mają sporo pracy w defensywie. Jak na razie ze swoich zadań wywiązują się znakomicie. I zapadła ciemność... Wczoraj szwankowały zegary 24 sek., dziś kolejna wpadka techniczna. Wracamy do gry. Polska prowadzi 36:27, niespodzianka wisi w powietrzu. II kwarta odrobinę mniej / Fot. Paweł Majchrzakefektowna, ale równie efektywna co pierwsze 10 minut spotkania. 38:29. 3 zbiórki w ataku a punktów nie zdobywamy! Lepiej spisuje się Szubarga. Punktuje, asystuje - tak musi grać point guard! Trzeci faul Petraviciusa. Po 20 minutach gry wynik 42:32 Najskuteczniejsi w pierwszej połowie byli:Szubarga 12, Gortat i Logan po 10, dla gości zaś Petravicius - 11

Ponoć 10 mln Polaków ogląda biało-czerwonych przed telewizorami, wow! A podobno koszykówka nie jest popularna nad Wisłą! Na trybunach nie brak znanych osób związanych z basketem, takich jak Igor Griszczuk.

Zaczynamy drugą połowę. Gortat świetnie rozumie się z Lampe, będziemy mieć jeszcze wiele radości z gry naszych podkoszowych. 48:34. Polacy wciąż kontrolują grę. Lampe szaleje pod koszem, ciężko go zatrzymać bez faulu. 54:42 po celnym rzucie Logana. Znów Lampe! Czy Polacy już dziś zapewnią sobie awans? Trzeci faul Logana, niedobrze... Polacy wciąż twardo w obronie, kolejne punkty Macieja Lampe - 58:45. Dobrze pilnowany dziś jest Ignerski, skauci litewscy widać odrobili zadanie domowe. Na parkiet wraca Szubarga, niestety Koszarek ma już cztery przewinienia. Zostało tylko 10 minut gry. Polacy wciąż prowadzą 60:50.

Ostatnia odsłona meczu! Polacy zaczynają odrobinę nerwowo. Ignerski za "trzy"! 65:54. "Igła" ponownie zza linii 6,25, i znowu!!!!!!!! Litwini chyba zapomnieli o jego skuteczności z dystansu! 71:56. Na trybunach wciąż święto. Hala Stulecia cała w biało-czerwonych barwach! Dunk Logana! Czy to już nokaut? 73:56. Pięć i pół minuty do końca, prowadzimy 17 punktami. Tego nie można już przegrać! Litwini bronią teraz na całym placu i szybko zdobywają cztery punkty z rzędu. 75:63. Polacy teraz nerwowo, blok Gortata! Kleiza i 75:65. Ignerski! 2 punkty i faul. Rzut osobisty celny, 78:65. Kolejny błąd i strata Logana. Cała sala stoi! To się nazywa doping! Faul Gortata, czwarty... Logan jak tylko dostaje piłkę walczy z co najmniej dwoma rywalami. 79:71, 2:26 do końca meczu. Polacy grają wyraźnie na czas, niestety skuteczność zespołu Muli Katzurina bardzo spadła. Ale Litwini też się mylą. 87 sekund do końcowej syreny, 80:71! Logan! Kolejny wsad rzucającego obrońcy! 82:73, równo minuta do końca spotkania. Koniec!!!! Polacy pokonują Litwę 86:75!!!!

Polacy zagrali świetne spotkanie, prowadząc z utytułowanym przeciwnikiem od samego początku meczu. Świetnie spisywali się nasi podkoszowi - Lampe i Gortat, błyszczeli w obronie jak i w ataku. Świetna seria trzech celnych rzutów za trzy punkty Michała Ignerskiego była kluczowym momentem meczu, gdyż wydawało się, że Litwini mogą jeszcze dogonić biało-czerwonych. Sytuacja podopiecznych trenera Butautasa mocno się skomplikowała, aby myśleć o awansie Litwini koniecznie muszą pokonać Bułgarię. Polska zasłużenie brązowych medalistów EuroBasket 2007 i ma zapewniony awans do kolejnej rundy rozgrywek.

Polska - Litwa 86:75 (25:23, 17:9, 18:18, 26:25)

Polska: Lampe 22 (1x3, 10 zbiórek), Ignerski 19 (3), Logan 19 (2x3, 8 strat), Gortat 15 (17 zbiórek!), Szubarga 12 (2x3, 8 asyst), Roszyk 2

Litwa: Jasitis 21 (1x3), Maciulis 14 (2), Petravicius 13, Javtokas 6, Kleiza 6, Jomantas 5, Delininikatis 4, K. Lavrinovic 3 (1), Mazutis 2, D. Lavrinovic 1.