Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Dom Maklerski. Spółka bez zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej

redakcja
Polski Dom Maklerski. Spółka bez zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.
Polski Dom Maklerski. Spółka bez zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Bartek Syta
Po listopadowej decyzji (08 listopada 2018r) Komisji Nadzoru Finansowego, Polski Dom Maklerski nie może prowadzić działalności maklerskiej. Spółka została również ukarana finansowo. Co dalej z Polskim Domem Maklerskim? Jak wygląda sytuacja klientów Polskiego Domu Maklerskiego? Za co Polski Dom Maklerski został ukarany? Tego dowiesz się z artykułu poniżej.

Polski Dom Maklerski specjalizował się w obsłudze małych spółek, głównie w ofertach długu, był jednym z najaktywniejszych dystrybutorów obligacji GetBacku w ramach ofert prywatnych. Zdaniem KNF dopuścił się w tym procesie wielu nieprawidłowości.

Polski Dom Maklerski ma siedzibę w Warszawie, przy ul. Moniuszki 1A

KNF zawiesza działalność Polskiego Domu Maklerskiego

Komisja Nadzoru Finansowego 8 cofnęła Polskiemu Domowi Maklerskiemu S.A. zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.

"Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 8 listopada 2018 r., na podstawie art. 167 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 167 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy o obrocie w brzmieniu sprzed wejścia w życie ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (dalej: Nowelizacja) jednogłośnie1:

  • I. cofnęła Polskiemu Domowi Maklerskiemu SA z siedzibą w Warszawie zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej,
  • II. nałożyła karę pieniężną na Polski Dom Maklerski SA w wysokości 2,5 miliona złotych,
  • III. wyznaczyła termin na zakończenie prowadzenia działalności maklerskiej przez Polski Dom Maklerski SA na:

3 miesiące od dnia doręczenia ww. decyzji - w zakresie działalności, o której mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 Ustawy o obrocie oraz w zakresie działalności, o której mowa w art. 69 ust. 4 pkt 8 w związku z art. 69 ust. 4 pkt 1 Ustawy o obrocie (przechowywanie lub rejestrowanie instrumentów finansowych lub instrumentów bazowych);
1 miesiąc od dnia doręczenia ww. decyzji - w zakresie pozostałej działalności maklerskiej" - czytamy w komunikacie na stronie KNF.

Polski Dom Maklerski. Co dalej z klientami spółki?

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała, że instrumenty finansowe i środki pieniężne klientów Polskiego Domu Maklerskiego (obecnie PNP) zostaną przeniesione do biura maklerskiego Santander. Decyzja ta ma związek z cofnięciem Polskiemu Domowi Maklerskiemu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiego i nałożeniem kary pieniężnej.

W ocenie Komisji wskazana firma inwestycyjna Santander Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie – Santander Biuro Maklerskie należycie zabezpieczy interesy osób, do których należą przedmiotowe aktywa - czytamy w komunikacie KNF-u.

Polski Dom Maklerski. Kara od UOKiK

Kara nałożona przez Komisję Nadzoru Finansowego do nie jedyna sankcja nałożona na Polski Dom Maklerski.

Spółka ma zapłacić ponad 2 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach przy sprzedaży obligacji korporacyjnych firmy GetBack - postanowił UOKiK. Dzięki tej decyzji klienci, którzy na tych transakcjach stracili swoje oszczędności, będą mogli łatwiej dochodzić swoich roszczeń. UOKiK wszczął również postępowanie przeciwko znajdującej się w restrukturyzacji spółce GetBack, której zarzuca wprowadzanie klientów w błąd przy sprzedaży swoich obligacji korporacyjnych.

– Bardzo wielu polskich klientów padło w ostatnich latach ofiarą obligacji GetBack. Firma okazała się niewypłacalna. Obligacje GetBack były oferowane poprzez szereg różnych podmiotów, m.in. przez Polski Dom Maklerski. Stwierdziliśmy, że stosowana przez PDM klauzula tak naprawdę ogranicza prawa konsumentów, czyli jest klauzulą niedozwoloną. W związku z tym nałożyliśmy na firmę karę w wysokości 2 mln zł – uzasadnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O rozstrzygnięciu UOKiK Polski Dom Maklerski musi zawiadomić listem poleconym wszystkich klientów, którzy nabyli obligacje GetBack za jego pośrednictwem. Decyzja jest na razie nieprawomocna, PDM może się od niej odwołać w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

– Co nasza decyzja oznacza dla konsumentów? Przede wszystkim będzie im łatwiej dochodzić roszczeń wobec podmiotów zaangażowanych w sprzedaż obligacji – GetBack, Idea Bank i PDM, który był na końcu łańcucha, kontaktował się z klientami. Jednak gdyby nie te poprzednie etapy, konsument nie trafiłby na ten toksyczny produkt – mówi prezes UOKiK.

Decyzja UOKiK otwiera klientom możliwość dochodzenia swoich roszczeń, bo z prawnego puntu widzenia klauzula niedozwolona nie ma mocy wiążącej. Jeśli więc pracownik PDM lub Idea Banku wprowadził konsumenta w błąd podczas oferowania obligacji, może on złożyć reklamację i zażądać zwrotu wpłaconych kwot.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto