Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie neony okiem dziennikarzy BBC: "Antidotum na mrok zimnej wojny"

Redakcja MM
Redakcja MM
BBC zachwyca się neonami naszych miast.
BBC zachwyca się neonami naszych miast. Maciej Czarniak
BBC zachwyca się neonami naszych miast.

Neony były bardzo modne w okresie PRL-u, choć pierwsze pojawiły się w Trójmieście jeszcze w okresie międzywojennym. Dziś ciężko odszukać działające z dawnych czasów, ale można znaleźć jeszcze kilka takich perełek.

O nich opowiada reportaż BBC, który zachwycił się neonami polskich miast.

Zobacz też: Neony w Trójmieście ciągle świecą [zdjęcia]

- Kolorowe i twórcze neony były polskim antidotum na mrok zimnej wojny - tak komentują wysyp błyszczących emblematów na ulicach największych miast dziennikarze brytyjskiej stacji BBC w opublikowanym kilka dni temu artykule "Neon style in Cold War Poland".

Materiał wideo można obejrzeć na oficjalnej stronie BBC News.

Neonizacja Polski okiem BBC

Według dziennikarzy stacji ostatnie 50 lat to "neonizacja Polski". Ilona Karwińska i Lila Allen wzięły na fotograficzny warsztat sporo neonów, które przykuły ich uwagę. Jakie instalacje wyróżniły?

W ich materiale znalazły się m.in. siatkarka podrzucająca piłki na rogu jednej z kamienic w stolicy, czerwony Berlin na warszawskim placu Zbawiciela, kolorowa pięciolinia, którą obsiadły skowronki na wejściu do Filharmonii Poznańskiej, oznaczenia kas biletowych na Dworcu Głównym we Wrocławiu czy znajdujący się w pobliżu skradający się złodzieja i ruchoma reklama PZU.

Świetlne napisy zamiast pełnych półek

- Neony pojawiały się w Polsce prawie wszędzie po 1956 roku. Władze kraju miały plan, by zainstalować je we wszystkich większych miastach. (...) Wtedy nie było prywatnej przedsiębiorczości, więc wszystkim kierował rząd. Decyzję o stawianiu neonów podejmowali socjaliści - mówi w programie BBC Ilona Karwińska. - W  sklepach niczego nie było, reklama była więc ważniejsza niż produkt sam w sobie - komentuje absurdy PRL-owskiej rzeczywistości.

I dodaje, że po śmierci Stalina komunistyczne władze chciały pokazać Polakom odrobinę zachodniej magii konsumpcyjnej, więc w neonach zaczęto używać angielskich wyrazów. Tak jak to było np. z kinem Relax.

Zobacz też:


Inwestycje 2013Koncerty w Trójmieście Rozmowa MM Koncerty w klubach
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto