W Warszawie powstanie centrum naukowe z nowoczesnymi laboratoriami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wczoraj Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało umowę z Politechniką Warszawską w sprawie realizacji projektu Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT). W przedsięwzięcie zaangażowali się także naukowcy z innych warszawskich uczelni - Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej oraz czterech instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Za unijne fundusze powstanie centralne laboratorium na terenach Politechniki Warszawskiej przy ul. Narbutta. Na 17 tys. metrach kwadratowych znajdą się najnowocześniejsze pracownie badawcze, w których pracować będą chemicy, fizycy, biotechnolodzy, elektronicy, technicy materiałowi, współpracując z naukowcami z Unii Europejskiej oraz w przyszłości z uczonymi z innych polskich ośrodków naukowych. Koszt inwestycji szacuje się na 385 mln zł.

Projekt przewiduje też modernizację lub budowę czterech kolejnych laboratoriów. - Mamy wybitnych uczonych, teraz dochodzą fundusze, jest to ogromna szansa dla naszej nauki - uważa rektor Politechniki Warszawskiej. Prof. Włodzimierz Kurnik ma nadzieję, że dzięki nowoczesnym laboratoriom w przyszłości będą powstawać polskie samoloty, samochody czy komputery.

Zdaniem dyrektora generalnego ds. badań Komisji Europejskiej Herberta von Bose uważa, że podpisana umowa ma bardzo duże znaczenie dla nauki europejskiej i powinna zaowocować dokonaniami w skali światowej.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!