Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Generała Ścibora - Rylskiego stanie w Warszawie. Jest porozumienie

Adam Tarski
Powstańcy Warszawscy oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ogłosili porozumienie w sprawie budowy pomnika generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, postaci szczególnie ważnej zarówno dla Powstania Warszawskiego, jak i całej Warszawy. Odsłonięcie jego pomnika miałoby nastąpić 1 sierpnia 2019 w 75 rocznicę wybuchu wyzwoleńczego zrywu z 1944 roku. Dalsza cześć artykułu poniżej.

Porozumienie zawiązane przez powstańców oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ma na celu uhonorowanie postaci generała Rylskiego, legendy walk powstańczych i wieloletniego prezesa Związku Powstańców Warszawskich. Pomnik miałby stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie, a prace nad nim rozpoczęły się we wrześniu tego roku. To istotne, bowiem pomnik miałby być gotowy na 75 rocznicę powstania Warszawskiego w 2019 roku. – Czasu jest niewiele, a formalności administracyjno-prawnych bardzo dużo. Rozpoczynamy proces budowy pomnika upamiętniającego wybitnego Polaka. Generał był z nami tyle lat, a teraz my oddajmy mu należną cześć i honor – mówi Rafał Szczepański, Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Generał Ryski od stycznia 1944 r. walczył w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Podczas powstania był dowódcą kompanii „Motyl” w batalionie „Czata 49” Zgrupowania „Radosław” pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza, ps. „Radosław”. Wsławił się jako dowódca w licznych walkach powstańczych był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Po wojnie żył długo po zmienionym nazwiskiem w obawie o represje ze strony władz komunistycznych. Dopiero w sierpniu 1984 został członkiem Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. rocznicy powstania warszawskiego, a w 1990 roku został wybrany prezesem Związku Powstańców Warszawskich.

– Ryzykował życiem za naszą ojczyznę, a jego heroiczne dokonania podczas walk w Warszawie do dziś budzą nasz wielki szacunek. Generał podczas Powstania został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari m.in. za osobistą odwagę w obronie barykady na ul. Karolkowej, w której zniszczył czołg i zmusił niemiecką piechotę do odwrotu. był nie tylko wielkim patriotą, który nieprzerwanie myślał o naszej ojczyźnie, ale również był altruistą, który przez dziesięciolecia powojenne troszczył się o swoich towarzyszy broni, Powstańców Warszawskich.– podkreśla Zbigniew Galperyn, Wiceprezes ZPW.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto