Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 tysięcy wierszy pojawi się w Warszawie. Zobacz, gdzie spotkać się z poezją

red.
Poezja jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. W ramach projektu „Wiersze w mieście” w 200 miejscach na mapie Warszawy pojawi się ponad 100 tysięcy wierszy. Będą to między innymi przystanki autobusowe i biblioteki.

„Wiersze w mieście” to kontynuacja międzynarodowego programu „Wiersze w metrze”. Aktualna edycja zdecydowanie prześcignęła rozmiarami zeszłoroczną – od 3 kwietnia 2018 roku w przestrzeni publicznej stolicy napotkamy na ponad 100 tysięcy wierszy. Spotkanie z nimi będzie możliwe na przystankach autobusowych, w księgarniach, kawiarniach i bibliotekach. Mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień obcować z twórczością 18 europejskich poetów. Dyrektor stołecznego Biura Kultury – Tomasz Thun-Janowski podkreśla, że jednym z celów akcji jest odczarowanie poezji jako czegoś odświętnego czy elitarnego. –Dzięki temu projektowi lektura poezji nie jest czynnością odświętną, lecz codzienną przygodą, dzięki której uczymy się słuchać innych i dowiadujemy się czegoś nowego o sobie samych. Sądzę, że początkowo pobieżny kontakt z wierszami może przekształcić się w potrzebę trwałej zażyłości – mówił. Akcja potrwa do 30 kwietnia 2018 roku.

Tematem przewodnim „Wierszy w mieście” jest wolność. Jej rozmaite egzemplifikacje znajdziemy w wierszach takich poetów jak: Inger Christensen (Dania), Doris Kareva (Estonia), André Simoncini (Luksemburg), Michał Jagiełło (Polska) czy Lubow Jakymczuk (Ukraina). W dziełach 18 autorów Nie zabraknie również odniesień do sytuacji, w których wolność jest ograniczana, a człowiek staje się zniewolony. –Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu. Chcemy także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie – stwierdziła Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie (EUNIC Warszawa). Akcja współorganizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Szczegóły projektu wraz z listą poetów i lokalizacji wierszy znajdziemy pod tym LINKIEM.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto