Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik zdrowej kobiety

(mag)
Pomyśl o sobie, zgłoś się na bezpłatne badania Cytologia i mammografia. Medycyna nie potrafi odpowiedzieć, jak to się dzieje, że powstaje nowotwór sutka.

Pomyśl o sobie, zgłoś się na bezpłatne badania Cytologia i mammografia.
Medycyna nie potrafi odpowiedzieć, jak to się dzieje, że powstaje nowotwór sutka. Wiadomo jednak, że przestrzegając pewnych zasad, można zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Nie zostawią Cię na lodzie
Program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały sobie mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub którym podczas ubiegłorocznej akcji takich badań lekarz zalecił ponowne wykonanie badania po upływie 12 miesięcy. Z każdą kobietą, która zgłosi się na badanie wpierw lekarz porozmawia, potem wykona jej zdjęcia mammograficzne, które następnie opisze specjalista radiolog. Jeżeli wynik mammografii nie będzie prawidłowy, kobieta zostanie skierowana na bardziej szczegółowe badania (np. biopsję) i leczenie. Uwaga! Każda pacjentka zostanie wpisana do elektronicznej bazy danych SIMP. Chodzi m. in. o to. by ta sama kobieta nie robiła sobie mammografii kilka razy w roku, co się zdarza a może być niebezpieczne. Organizatorzy apelują do wszystkich kobiet, które nigdy dotąd się nie badały; nie wyrzucajcie zaproszeń z NFZ, nie rezygnujcie z badania.

apla
Zagrożenie rośnie z wiekiem
Rak piersi jest przyczyną niemal 13 proc. wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami u kobiet. Każdego roku wykrywanych jest ponad 10 000 nowych przypadków. Tylko około połowa tych kobiet będzie miało szansę na przeżycie ponad 5 lat. Szczyt zachorowań przypada na 5 i 6 dekadę życia.U kobiet w wieku powyżej 50 lat prowadzenie mammograficznych badań przesiewowych powoduje obniżenie ryzyka zgonu z powodu raka piersi o koło 30 proc.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
(ankieta)
Odpowiedz na pytania zamieszczone w ankiecie, zsumuj liczbę punktów,
sprawdź , jak duże jest ryzyko , że zachorujesz na nowotwór piersi.
Ile masz lat?
• poniżej 30 lat -10
• 30-49 lat -100
• ponad 50 lat -150
Czy ktoś z twojej rodziny chorował na raka piersi i/lub jajnika?
• nikt - 0
• ciotka albo babka -50
• matka lub siostra -100
• matka i siostra -150
• matka i dwie siostry -200
Czy chorowałaś na nowotwór piersi i/lub jajnika?
• nie - 0
• tak - 300
Kiedy rodziłaś pierwsze dziecko?
• przed 30 rokiem życia - 0
• po 30 roku życia - 25
• nie mam dzieci - 50
Kiedy miałaś pierwszą miesiączkę?
• w wieku 15 lat lub później - 15
• 12-14 lat - 25
• w wieku 11 lat lub wcześniej - 50
Jaką masz sylwetkę?

• szczupłą - 15
• średnią - 25
• masywną - 50
Suma punktów
Ocena ryzyka:

poniżej 200 punktów - przeciętne
350 punktów - podwyższone
ponad 350 punktów - wysokie200
• ankietę opracowali eksperci z Polskiego Komitetu Zwalczania Raka

Większe ryzyko
Ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór gruczołu sutkowego wzrasta, gdy:
• jesteś kobietą (mężczyzna też może zachorować na raka piersi)
• skończyłaś 50. lat
• w najbliższej rodzinie (w linii matki) zdarzały się przypadki tej choroby- zgłoś się do poradni genetycznej, sprawdź, czy nie jesteś nosicielką genu BRCA 1, BRCA 2
• występują zaburzenia hormonalne
• miesiączka pojawiła się przed ukończeniem 12 roku życia
• badania lekarskie potwierdziły bezpłodność
• pierwszy poród miał miejsce po ukończeniu 30 roku życia
• ostatnia miesiączka wystąpiła późno, po 53-55 roku.
• hormonalna terapia zastępcza dłuższa niż 5 lat
• długotrwała antykoncepcja między 20. a 30. rokiem życia
• łagodne choroby piersi, przez wiele lat
• otyłość
• częste spożywanie alkoholu, nawet w małych dawkach

Naucz się
Od momentu, gdy kobieta zaczyna miesiączkować powinna nauczyć się samobadania piersi. Może jej w tym pomóc mama, lekarz rodzinny, położna. Nastolatki i panie, które miesiączkują, powinny badać sobie piersi zawsze w tym samym okresie cyklu, najlepiej tydzień po rozpoczęciu miesiączki. Kobieta po menopauzie może wybrać sobie konkretny dzień - np. pierwszy każdego miesiąca. Z samobadania nie powinny rezygnować nawet wtedy, które regularnie wykonują sobie mammografię. Nie trzeba natomiast badać sobie piersi przy każdej okazji. Łatwo wtedy przegapić moment, gdy coś się zmieniło.
W 1 proc. przypadków rak piersi zdarza się u mężczyzn. Jeżeli więc któryś z panów zauważy niepokojące zmiany nie powinien ich lekceważyć. Może w każdej chwili zgłosić się do onkologa. (nie trzeba skierowania). Mężczyźni też mają gruczoły piersiowe, tyle że nierozwinięte.

Dwa badania się uzupełniają
Z dr Adrianą Łęgowik- Chmielewską, specjalistą w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
- Warto robić mammografię?
- Oczywiście, to badanie, które potrafi wykryć raka piersi w bardzo wczesnym stadium a to daje kobiecie najwięcej szans wygrania z chorobą.
- Jak małą zmianę jest w stanie "zobaczyć" to badanie?
- W dużej mierze zależy to od tego, jak zbudowana jest pierś. Im kobieta młodsza tym więcej ma tkanki gruczołowej a to powoduje, że mammografia ma mniejszą wartość diagnostyczną. W takiej piersi czasem nawet jednocentymetrową zmianę trudno czasem wykryć. Jeżeli pierś zawiera więcej tkanki tłuszczowej niż gruczołowej, potrafimy zidentyfikować nawet zmiany kilku milimetrowe.
- Za pomocą mammografii?
- Do 35 roku życia kobiety podstawowym badaniem piersi jest ultrasonografia. Uważa się, że między 35 a 39 rokiem życia kobieta powinna mieć wykonaną przynajmniej jedną mammografię. Dla kobiet po 40. roku życia badaniem standardowym jest mammografia. Zdarza się jednak, że kobieta w tym wieku a nawet później ma jeszcze dużą ilość tkanki gruczołowej, często jest to efekt stosowania hormonalnej terapii zastępczej. W takich przypadkach badanie mammograficzne powinno być uzupełnione badaniem usg. Nie można badaniem usg zastąpić mammografii i odwrotnie. Są to badania, które wzajemnie się uzupełniają.
- Koleżanka była na mammografii i na jej wyniku przeczytała, że pierś jest bardzo gęsta i wartość diagnostyczna badania mammograficznego jest obniżona.
Zamierza wiec zrezygnować z kolejnych mammografii i zastąpić je badaniem usg...
- Nie można w ogóle zrezygnować z mammografii i zastąpić ją badaniem usg, ponieważ mammografia jest tak naprawdę jedynym badaniem, które może pokazać mikrozwapnienia. Małe, białe punkciki na zdjęciu rentgenowskim mogą być jedynym wskaźnikiem, że coś złego dzieje się w piersi. Ultrasonografia nie jest badaniem służącym do wykrywania mikrozwapnień.
- Jeżeli badania nie wykażą nic złego, można spać spokojnie?
- Nic nie zwalnia kobiety z samobadania piersi.
- Kobiety mówią często; nie potrafię tego robić.
- Staram się tłumaczyć pacjentkom; czuje pani w piersi różnego rodzaju zgrubienia, proszę zbadać sobie piersi za miesiąc i porównać z tym co jest teraz.
- Czy palce są w stanie zapamiętać, gdzie takie zgrubienia były?
- Nie, dlatego warto narysować sobie piersi i zaznaczyć na rysunku, że - na przykład, w górnym wewnętrznym kwadrancie prawej piersi czułam jakieś zgrubienie. Jeżeli za miesiąc będzie tak samo, to będę spokojna. Jeżeli jednak podczas kolejnego samobadania zauważę, że coś się zmieniło, trzeba zgłosić się do lekarza, by to wyjaśnić.
- Czy mikrozwapnienie to stan przedrakowy?
- Większość mikrozwapnień ma charakter łagodny, często jednak nie jesteśmy w stanie na podstawie samego obrazu rentgenowskiego stwierdzić, czy jest to zmiana groźna. Trzeba wówczas przeprowadzić dodatkowe badania. Czasem wystarczy je obserwować, czasem trzeba zrobić biopsję gruboigłową albo zabieg chirurgiczny. Zależy to od tego, jak wyglądają te mikrozwapnienia.
- Nie każda zmiana widoczna w mammografii jest rakiem?
- Ponad 80 procent zmian widocznych w mammografii ma charakter łagodny. Są to między innymi; gruczolako-włókniaki, torbiele, brodawczaki, ropnie. Wiele kobiet nie zgłasza się do lekarza, gdy coś sobie w piersi wyczuje ze strachu. Najczęściej spotykamy zmiany łagodne, a jeżeli w najgorszym wypadku okaże się, że zmiana jest złośliwa zawsze lepiej wykryć ją wcześniej i skuteczne leczyć.

Kalendarz badań
według zaleceń Centrum Onkologii w Warszawie

• od 20 roku życia należy samodzielnie badać piersi raz w miesiącu, najlepiej w pierwszym tygodniu po miesiączce. Kobiety nie miesiączkujące powinny wykonywać badanie w określonym dniu w miesiącu (np. 1-go)
• od 30 roku życia należy poddawać się badaniu przez lekarza, nawet gdy nie występują żadne niepokojące zmiany
• od 35 roku życia należy regularnie wykonywać mammografię
• między 35 a 38 rokiem życia każda kobieta powinna wykonać co najmniej jedno badanie mammograficzne
• w wieku 40-49 lat kobieta powinna wykonywać mammografię co dwa lata
• w wieku 50-60 lat należy wykonywać to badanie raz w roku,
• powyżej 60 roku życia kobieta powinna wykonywać badanie mammograficzne według zaleceń lekarza(zwykle co 1,5 roku).

Na czym polega mammmografia
Polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rtg. Najpierw jedną a następnie drugą pierś układa się na specjalnej płycie mammografu i dociska drugą płytą (nie jest to przyjemne, ale na ogół niebolesne). Następnie badaną pierś ustawia się nieco ukośnie i prześwietla. Jeżeli kobieta miesiączkuje, powinna wybrać się na mammografię po miesiączce. Jeżeli jest po menopauzie nie ma znaczenia, kiedy zgłosi się na badania.

Większość to włókniaki
Nie trzeba obawiać się badania - aż 80 proc. zmian wykrytych w piersiach to niegroźne torbielki lub włókniaki. Drobne, torbielowate zmiany w terminologii medycznej noszą nazwę mastopatii. Powstają one wskutek spadku poziomu hormonu zwanego progesteronem i wzrostu poziomu estrogenów. W miąższu piersi powstają grudkowate, drobne i nieregularne wypukłości, które często przy ucisku bolą.
Kobieta, która wyczuje podczas badania piersi jakiekolwiek zmianę, powinna jak najszybciej wyjaśnić wszelkie wątpliwości u lekarza specjalisty, najlepiej onkologa.

Profilaktyczna i diagnostyczna
Mammografia "profilaktyczna" różni się od "diagnostycznej". Pierwszą wykonuje się, gdy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów, czuje się w pełni zdrowa. Badanie w tym przypadku ma wykluczyć zmianę nowotworową w piersi, która jest jeszcze za mała, by wybadać ją palpacyjnie (czyli palcami).
Jeżeli kobieta wyczuwa jakąś zmianę lub też coś ją niepokoi (np. wciągnięcie brodawki czy zmiana wielkości piersi ) powinna zgłosić się do lekarza. Lekarz zbada ją i wystawi skierowanie na mammografię diagnostyczną.

Co powinno nas zaniepokoić?
• zmiana symetrii i kształtu piersi
• wyczuwalny guzek lub zgrubienie
• wciągnięcie brodawki piersiowej
• zmiany na skórze pokrywającej gruczoł piersiowy (zmarszczki, wciągnięcia)
• wyciek z brodawki sutkowej, szczególnie krwisty
• powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym bądź nad obojczykiem.

Oszczędzające operacje
Z prof. dr hab. Januszem Jaśkiewiczem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń, szefem Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Wczesnego Wykrywania raka Piersi rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
- Jak powstaje rak piersi?
- W większości przypadków dochodzi do spontanicznej mutacji w którejś z komórek i średnio w ciągu sześciu lat w piersi rozwija się rak. Dzięki mammografii możemy go wykryć dwa lata wcześniej niż da się guzek wyczuć palcami. Tylko około 15 procent nowotworów złośliwych piersi ma podłoże genetyczne, co oznacza, że predyspozycje do niego dziedziczne są z pokolenia na pokolenie. Nam chodzi o to, by zdiagnozować zmianę jak najmniejszą, której nie jest w stanie wykryć ani kobieta podczas samobadania, ani lekarz w trakcie badania klinicznego.
- Na pewno się to uda?
- Tak zwany skreennig oznacza przesiewanie. Stosujemy takie sitko, które ma drobniejsze dziurki niż badanie kliniczne kobiecych piersi przez lekarza, ale niektóre raki, mikroskopijnej wielkości, mogą się prześlizgnąć. Ale to, że kobieta wejdzie w taki program wczesnego wykrywania raka piersi obliguje ją do zgłaszania się na badanie mammograficzne raz na dwa lata. Prawdopodobieństwo, że uda się guzek wykryć bardzo wcześnie są olbrzymie.
- Skąd ta pewność?
- Klinika Nowotworów Piersi w warszawskim Centrum Onkologii, którą kierowałem prowadziła taki skreening na Ursynowie. Świetnie się sprawdził. Ponad 90 proc. mieszkanek tej dzielnicy zgłaszała się na mammografię. Mówimy oczywiście o skreeningu czynnym. Zdrowa kobieta dostaje do domu zaproszenie, i idąc po zakupy, wstępuje do przychodni na badanie mammograficzne.
- Do najbliższej przychodni, która wyposażona jest w mammograf?
- Nie każda pracownia bierze udział w tym programie. Te, które zostały do niego zakwalifikowane przeszły drobiazgowe kontrole. Zależy nam, by badania, które wykonują, były jak najlepszej jakości. Poza tym kobieta, która będzie miała nieprawidłowy wynik mammografii, nie może nam zginąć z pola widzenia. Musimy jej zaoferować bardziej szczegółowe badania i leczenia.
- Amputacji piersi?
- W Europie zachodniej amputacja piersi to Średniowiecze. Tam jednak wykrywa się guzki piersi w bardzo wczesnym stadium. Jeżeli i nam uda się zdiagnozować raka piersi na tym, etapie możemy zastosować różne metody leczenia oszczędzającego. Staramy się nie amputować całej piersi, tylko wyciąć guz z marginesem zdrowej tkanki, co fachowo nazywa się tumerektomią. A jeżeli już musimy pierś amputować, to staramy się ją zrekonstruować już w trakcie tej samej operacji, ewentualnie później.

Gdzie się zgłosić na mammografię
Chojnice
• Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach, ul. Leśna 10
tel. (52) 395-67-69
Gdańsk
• Akademickie Centrum Kliniczne — Szpital Akademii Medycznej w Gdańsku
ul. Dębinki 7, tel. (58) (058) 349-22-22
• NZOZ Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Jagiellońska 7, tel. (58) 769-38-00
• NZOZ Centrum Usług Medycznych, ul. Startowa 1, tel. (58) 761-38-80
• NZOZ Zespół Klinik Specjalistycznych — Szpital Gdański, Al. Zwycięstwa 31/32
tel. (58) 340-46-46
• NZOZ,, INVICTA'' Centrum Profilaktyki Klinika Zdrowia Kobiety Laboratoria Medyczne
ul. Rajska 10, tel. (58) 763-50-50
ul. Podwale Grodzkie 2, tel. (58) 328-32-38
• Poliklinika Onkologiczna - Domaradzka i Jurgielewicz, Al. Zwycięstwa 31/32
tel. (58) 345-27-49
• Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Adalberta SPZOZ, ul. Jana Pawła II 50
tel. (58) 768-40-00
• 7 Szpital Marynarki Wojennej SPZOZ z Przychodnią, ul. Polanki 117
tel. (58) 552-62-80, 552-63-65, 552-62-07
• Wojewódzkie Centrum Onkologii, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, tel. (58) 341-93-48
• Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA, ul. Kartuska 4/6, tel. (58) 309-82-22/50
Gdynia
• AC MMiT SPSK AMG, ul. Powstania Styczniowego 9B, tel. (58) 699-85-10
• Gabinet Mammograficzny Szymon Bartoszewicz, ul. Czeremchowa 1
tel. (58) 667-30-45
• NZOZ,, Przychodnia Dąbrowa-Dąbrówka'', ul. Sojowa 22, tel. (58) 629-69-96
•, NZOZ Przychodnia Lekarska,, Działki Leśne'', ul. Warszawska 34/36
tel. (58) 781-74-20/30
• Specjalistyczna Przychodnia Lekarska,, Śródmieście'' Sp. z o. o.ul. Armii , Krajowej 44, tel. (58) 782-03-17
• Szpital Morski im. PCK, ul. Powstania Styczniowego 1, tel. (58) 699-81-19
• Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ, ul. Pułaskiego 4, tel. (58) 626-30-02, 626-38-22
Kościerzyna
• Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, ul. Piechowskiego 36, tel. (58) 686-01-11
Lębork
• Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Zwycięstwa 12, tel. (59) 863-31-40
Malbork
• Ośrodek Diagnostyki Medycznej Mederi, ul. de Gaulle'a 3, tel. (55) 272-44-81
Słupsk
• NZOZ Klinika Salus, ul. Zielona 8, tel. (59) 840-19-40
• Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Tuwima 37, tel. (59) 842-40-61
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka, ul. Obrońców Wybrzeża 4
tel. (59) 842-84-71
Sopot
• NZOZ Zakład Diagnostyki Obrazowej,, Goris-Med'', ul. Chrobrego 6/8, tel. (58) 555-08-59
Starogard Gdański
• Medpharma ZOZ S. A., Al. Jana Pawła II 5, tel. (58) 562-40-18
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska, ul. Hallera 21, tel. (58) 775-40-40
Tczew
• ZOZ, ul. Wojska Polskiego 5, tel. (58) 777-66-00
Wejherowo
• NZOZ Stermed, ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 36, tel. (58) 677-11-11
• Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy, ul. Dr A. Jagalskiego 10, tel. (58) 572-73-00

Ogromne znaczenie w walce z rakiem piersi ma obniżanie społecznego lęku przed rakiem, zapewnienie dostępu do świadczeń na odpowiednim poziomie. Istotnym elementem jest propagowanie autobadania.

Aneta Topczewska
Kilka podpowiedzi, jak się ustrzec przed badaniem
Moja Droga!
Po żadnym pozorem nie wyjmuj korespondencji ze skrzynki pocztowej. I co z tego, że czeka tam na Ciebie specjalne imienne zaproszenie. Ty przecież nigdy nie zaglądasz do kopert od nieznanych ci osobiście nadawców. Nawet jeśli pierwszy do skrzynki dopadnie Twój mąż (facet, przyjaciel, dziecko - do wyboru) a potem położy przy Twojej filiżance z kawą list zachęcający do bezpłatnych badań cytologicznych lub mammograficznych absolutnie nie korzystaj z lekarskiej propozycji! I nie wybieraj się badania, tym bardziej bezpłatne! To na pewno nie dla Ciebie, bo hipochondryczką nie jesteś! Kobieta nowoczesna się nie bada. Aż tak nie musisz o siebie dbać! Bo po co? Nie roztkliwiasz się nad sobą, jesteś twarda, a silne kobiety choroby omijają. Nie włóczysz się po doktorach, a ginekologa omijasz szerokim łukiem... I żyjesz!
Do czasu...

Maja Popielarska
Na szczęście nie mam wśród rodziny i znajomych nikogo, kto chorowałby na raka piersi, czy raka szyjki macicy, ale czytuję pisma dla kobiet, gdzie często pojawiają się historie i wspomnienia pań, które zlekceważyły badania kontrolne i zapłaciły za to bardzo wysoką cenę. Z ręką na sercu, ja badam się sama w domu i co sześć miesięcy robię cytologię, USG i inne badania. Skłoniła mnie do tego między innymi historia mojej młodszej koleżanki, która nie zachorowała wprawdzie na raka, ale lekceważąc badania, po niegroźnym wydawałoby się niedoleczonym przeziębieniu, doprowadziła do tego, że w tej chwili przechodzi bardzo poważne leczenie i być może nie będzie mogła mieć dzieci.
Co prawda w tej historii mowa jest o innej przypadłości i innych badaniach, ale to mi uświadomiło, jak poważne konsekwencje mogą mieć zaniedbania kwestii zdrowotnych.
Poza tym jestem już w takim wieku, że kwestia regularnych badań jest dla mnie bardzo ważna. Myślę, że dzięki temu uda mi się uniknąć nie tylko cierpienia związanego z tymi najpoważniejszymi chorobami, czyli rakiem piersi i rakiem szyjki macicy, ale oszczędzę sobie też stresu związanego z nieświadomością tego co dzieje się w moim organizmie.

Iwona Guzowska
Dal mnie regularne badania cytologiczne i badania piersi są sprawą tak oczywistą, że aż trudno mi uwierzyć, że wciąż jest tak dużo kobiet, które to zaniedbują. Nikt z moich bliskich na szczęście nie ma raka, więc teoretycznie mogłabym się tym tak nie przejmować, ale przecież zdaję sobie sprawę, że w przypadku tak poważnej choroby liczy się każdy miesiąc. Wiadomo, że wcześnie wykryty nowotwór jest w pełni uleczalny, więc nie rozumiem, jak kobiety mogą tak bezsensownie ryzykować i nie robić badań kontrolnych.
Dal mnie regularne badania ginekologiczne to podstawa bezpieczeństwa. Mówiąc szczerze ginekolog jest właściwie jedynym lekarzem, do którego chodzę regularnie.

Iwona Pavlovic
Przyznam szczerze, że jak wiele innych Polek zapominam o regularnych badaniach. Chociaż moja głowa, rozsądek i wiedza na ten temat, jasno mi podpowiada, że to niedobrze. Jak wiele kobiet, znajduję wymówkę w zapracowaniu, szybkim tempie życia itd. Niestety wiele pań podchodzi do tego podobnie jak ja. Więcej czasu poświęcamy swoim włosom, zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetykom, niż zdrowiu. Mamy się za inteligentne, świadome kobiety, tymczasem zupełnie niepoważnie podchodzimy do kwestii najważniejszej - kwestii własnego zdrowia. Mimo że, chyba każda z nas wie, że rak szyjki macicy, czy rak piersi, to bardzo poważna choroba, która grozi właściwie każdej z nas. A tylko wczesne wykrycie tej choroby daje szansę, a właściwie pewność wyleczenia. Szczerze przyznaję się do własnych zaniedbań w tej sprawie nie po to by promować podobne postawy, a wprost przeciwnie. Żeby powiedzieć kobietom, że tak żyć nie można. Bo jeśli w wyniku zaniedbania rzeczywiście zachorujemy na raka, to piękne włosy, opalona skóra i inne wcześniej jakże ważne rzeczy, zupełnie przestaną się liczyć. Cieszę się, że miałam możliwość wypowiedzieć się w tej kwestii. Skłoniło mnie to samą do zastanowienia się nad własną postawą w sprawie regularnych badań i myślę, że teraz zmieni się ona na znacznie bardziej rozsądną.

Aneta Topczewska
Kilka podpowiedzi, jak się ustrzec przed badaniem
Moja Droga! Po żadnym pozorem nie wyjmuj korespondencji ze skrzynki pocztowej. I co z tego, że czeka tam na Ciebie specjalne imienne zaproszenie. Ty przecież nigdy nie zaglądasz do kopert od nieznanych ci osobiście nadawców. Nawet jeśli pierwszy do skrzynki dopadnie Twój mąż (facet, przyjaciel, dziecko - do wyboru) a potem położy przy Twojej filiżance z kawą list zachęcający do bezpłatnych badań cytologicznych lub mammograficznych absolutnie nie korzystaj z lekarskiej propozycji! I nie wybieraj się na badania, tym bardziej bezpłatne! To na pewno nie dla Ciebie, bo hipochondryczką nie jesteś! Kobieta nowoczesna się nie bada. Aż tak nie musisz o siebie dbać! Bo po co? Nie roztkliwiasz się nad sobą, jesteś twarda, a silne kobiety choroby omijają. Nie włóczysz się po doktorach, a ginekologa omijasz szerokim łukiem... I żyjesz!
Do czasu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto