Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie ogród w centrum Warszawy. Wygrała koncepcja parku pod PKiN [WIZUALIZACJE]

STUL
Prace konkursowe można oglądać do 8 maja na parterze Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79.
Prace konkursowe można oglądać do 8 maja na parterze Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Jakub Figiel, Filip Kurasz
To już pewne. W centrum Warszawy powstanie miejski ogród. Bujna zieleń pojawi się wokół Pałacu Kultury i Nauki.

W poniedziałek, 30 kwietnia, w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na modernizację i aranżację terenu zieleni po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, czyli tzw. aortę warszawską. Spośród osiemnastu prac wyłoniono tę zwycięską. Jest nią aranżacja terenu pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, ul. E. Plater, Al. Jerozolimskimi i ul. Marszałkowską. Tam powstanie miejski ogród (wizualizację projektu znajdziecie w galerii zdjęć).

– Rozstrzygnięcie tego konkursu przypada tuż przed początkiem maja, a ten nierozerwalnie kojarzy się z bujną zielenią. Ta wkrótce pojawi się również wokół Pałacu Kultury i Nauki – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodał – W ubiegłym roku zaczęliśmy myśleć jak się zabrać za tę niezwykle eksponowaną przestrzeń, którą codziennie przemierza tysiące warszawiaków. Chcieliśmy dać mocny krok do przodu. Myślę, że wyłonionych w konkursie projekt będzie właśnie takim działaniem. Wybieramy przecież aranżację na najbliższych kilka, kilkanaście lat.

– To bardzo specyficzna przestrzeń. Wokół znajduje się wiele objętych ochroną obiektów. Dlatego też chciałam w pracę sądu zaangażować jak najwięcej osób, które mogłyby coś wnieść do obrad. Zadanie było trudne. Ocenialiśmy 18 prac, a obrady trwały kilka dni – mówiła Marlena Happach, przewodnicząca sądu konkursowego i dyrektor Biura Architektury i Panowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

– Obrady były burzliwe. Zdarzały nam się wahania nastroju. Zmienialiśmy też zdanie. Co chcę jednak podkreślić, podobnie jak w żeglarstwie „nie ważne gdzie, nie ważne czym, ale ważne z kim”. Bardzo dziękuję za pracę całego zespołu – uzupełnił Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, członek sądu konkursowego.

Zwycięzcą konkursu został projekt firmy Pniewski Architekci z Gdyni i otrzymał 30 tys. zł. Wyróżnienie otrzymała praca przygotowana przez firmę BudCud Mateusz Adamczyk. Pierwsze trzecie miejsce zajął projekt S&P Architektura Krajobrazu. Drugie trzecie miejsce przypadło znanej z projektu zieleni na bulwarach wiślanych pracowni RS Architekci. Autorzy wszystkich pozostałych prac otrzymali po 8 000 zł.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto