Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę zrywu [PROGRAM]

Redakcja
Powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę zrywu
Powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę zrywu Ewelina Wójcik
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 73 lata temu - dokładnie 19 kwietnia 1943 roku - i trwało do 16 maja. Było aktem sprzeciwu wobec masowych wywózek do obozów koncentracyjnych, wciąż pogarszających się warunków w getcie, a także akcji Heinricha Himmlera, który zarządził ostateczną likwidację getta.

Powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę zrywu [PROGRAM]

Oficjalne obchody związane z 73. rocznicą wybuchu powstania rozpoczną się 19 kwietnia, a zakończą 27 kwietnia. Do uroczystości tradycyjnie włączy się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Program obchodów:

19 kwietnia

godz. 8:00-19:00 akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"
Już po raz czwarty do obchodów przyłącza się Muzeum POLIN z akcją "Żonkile". Przez cały dzień, od godz. 8:00 do 19:00 wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach wielu polskich i zagranicznych miast - jest to symbol pamięci o tych, którzy walczyli w powstaniu w 1943 roku.

godz. 10:30 uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Raoulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia przy Placu Grzybowskim
Ceremonia odbędzie się z udziałem gościa honorowego - wnuczki siostry Raoula, czyli Cecilii Åhlberg. Po odsłonięciu tablicy zostanie otwarta wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi. Będzie dostępna dla zwiedzających do 16 maja na placu Grzybowskim.

godz. 12.00 uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ulicy Zamenhofa
Uroczystości rozpoczną się w samo południe, a ok. godz. 12:45 zostaną złożone kwiaty pod: Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Żegoty, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatz, przy Tablicy Pawła Frenkla, ul. Muranowska 1, a także w enklawie getta przy ul. Siennej 55.

godz. 12:30 premiera filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich
Film opowiada o powstaniu w getcie i składa się z trzech spójnych, wzajemnie powiązanych ze sobą części. Reżyserką jest Kama Veymont. Zobaczymy w nim wcześniej nie pokazywane materiały z archiwów Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej oraz animację autorstwa Łukasza Rusinka.

20 kwietnia

godz. 18:00 wykład "Czy istnieje żydowska polityka upamiętniania zagłady?"
Podczas wykładu prowadzący spróbuje odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego Zagłada stała się tak ważna dla współczesnej tożsamości Europy? Czy za politycznymi rytuałami stoi autentyczne pragnienie pamiętania? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Żydów i jak sami Żydzi pamiętają Zagładę?
Wykład poprowadzi prof. Natan Sznaider z Academic College of Tel-Aviv Yaffo, który jest międzynarodowym socjologiem i współautorem tezy o globalnej pamięci Zagłady. Wykład odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp bezpłatny.

27 kwietnia

godz. 18.00, „Marek Edelman. Życie. Do końca” – promocja książki
Jest to premiera anglojęzycznej, multimedialnej wersji książki, której autorami są Witold Bereś i Krzysztof Burnetko. W ramach spotkania zaplanowano projekcję 15-minutowego filmu o Marku Edelmanie, koncert zespołu Klezmer Trio oraz rozmowę z autorami dotyczącą sposobu odbierania bohatera książki na świecie. Zaprezentowana zostanie również nowa strona internetowa poświęcona Markowi Edelmanowi.
Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język angielski.

godz. 18.00, „Powstańcy” – spacer tematyczny z przewodnikiem
W ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powsania w getcie warszawskim odbędzie się też spacer poświęcony bohaterom zrywu. Wycieczka rozpocznie się na żydowskiej ulicy polskiego, przedwojennego miasta. Przewodnik opowie m.in. o wychowaniu żydowskiej młodzieży, której przedstawicieli zostali później twórcami Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Bilety kosztują 25 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny).


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto