Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Warszawskie w wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy na świecie taki projekt jest już dostępny w stolicy

Gabriela Jasińska
„Kartka z Powstania" to pierwsze w Polsce widowisko w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Prace nad filmem zajęły dokładnie 2 lata i 3 miesiące.
„Kartka z Powstania" to pierwsze w Polsce widowisko w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Prace nad filmem zajęły dokładnie 2 lata i 3 miesiące. mat. prasowe
„Kartka z Powstania" to pierwsze w Polsce widowisko w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Prace nad filmem zajęły dokładnie 2 lata i 3 miesiące. Współproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, które od samego początku wspierało młodych twórców. Szczegóły i wideo z wydarzenia w artykule poniżej.

31 lipca mieliśmy okazję obejrzeć film ,,Kartka z powstania" w reżyserii Tomasza Dobosza - pierwszy fabularny film z technologią wirtualnej rzeczywistości w Polsce. Od 1 sierpnia będzie mógł zrobić to każdy chętny. Produkcja filmu trwała ponad 2 lata. Oparty jest na prawdziwej historii jednego z powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”. Wychodząc na Powstanie w 1944 roku od swojej córki otrzymał zapisaną na kartce modlitwę. Nie wiedział jeszcze wtedy, jak bardzo wpłynie ona na jego dalsze losy. Na premierze była córka kapitana, Barbara Sieroszewska.

Jak pojawił się pomysł na taki film? - Reżyser, pan Dobosz, przyszedł zaproponować nowe rozwiązanie, VR. Przeczytałem ten materiał, posłuchałem, mówię - mamy to, chcemy to robić!. To rzeczywiście jest to, co robi Narodowe Centrum Kultury - inicjuje, pobudza do refleksji, szuka takich nowych technik żeby mówić o kulturze i o dziedzictwie narodowym. My rzeczywiście zrobiliśmy coś, co na skalę światową jest oryginalne, coś co nigdy wcześniej nie powstało, pokazaliśmy Powstanie Warszawskie w technice VR - powiedział Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

- Mimo tego, że powstało bardzo dużo filmów o tym, to kiedy je oglądaliśmy zadawaliśmy sobie to pytanie "co bym zrobił gdybym tam był?" i jedyną opcją żeby sobie na to odpowiedzieć jest wyobraźnia. Dzięki temu, że umieściliśmy to powstanie w wirtualnej rzeczywistości i oszukaliśmy mózg, w zakresie obecności fizycznej nawet niektórzy to odczuwają, jesteśmy bliżej żeby odpowiedzieć na to pytanie - przekonuje Tomasz Dobosz.

Szczegółową i wręcz kluczową rolę odegrali wyśmienicie dobrani aktorzy. Pomimo tego, że było ciężko, podołali wszystkim wyzwaniom na planie. Są to: Tomasz Solich, Mirosław Janiszewski, Tomasz Ziętek, Agata Różycka, Zacharjach Muszyński.

- Nie można mówić o aktorstwie stricte filmowym, nie możemy też mówić o aktorstwie stricte teatralnym, to było coś pomiędzy. Akurat tutaj miałem więcej szczęścia niż rozumu, bo trafiła mi się świetna obsada. Wybrałem ją. Oni naprawdę to poczuli i zaufali mi. - mówi reżyser.

O planach na przyszłość pan Tomasz Dobosz mówi stanowczo: - Od jutra jesteśmy bezrobotni i bardzo chętnie przyjmiemy produkcję każdego VR. Przez dwa lata film był celem, teraz jest już środkiem. Otworzyliśmy studio produkcji Cinematic VR i chcemy robić takie filmy.

Film można będzie obejrzeć bezpłatnie w warszawskiej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) od 1 sierpnia do 16 września 2018 roku. Pokazy zalecane są dla widzów od 12 roku życia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto