Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj alpaki z Zielonej Góry Chynowa. To niezwykle miłe i potrzebne zwierzęta [ZDJĘCIA, WIDEO]

rik
Alpaki pochodzą z Andów. Tam na wysokości między 4 a 5 tys. metrów n.p.m. są hodowane w takich krajach jak Peru, Chile, Boliwia i Ekwador. Zwierzęta trafiły też do Europy i ich hodowla staje się coraz bardziej popularna, bo alpaki mają wełnę o niezwykłych cechach, a także właściwości terapeutyczne, które wykorzystuje się w tzw. alpakoterapii.
Alpaki pochodzą z Andów. Tam na wysokości między 4 a 5 tys. metrów n.p.m. są hodowane w takich krajach jak Peru, Chile, Boliwia i Ekwador. Zwierzęta trafiły też do Europy i ich hodowla staje się coraz bardziej popularna, bo alpaki mają wełnę o niezwykłych cechach, a także właściwości terapeutyczne, które wykorzystuje się w tzw. alpakoterapii. Robert Kowalik
W ośrodku Arka w Zielonej Górze Chynowie przebywają cztery alpaki. To pochodzące z Ameryki Płd. niezwykłe zwierzęta, które wykorzystuje się do terapii. Wystarczy spojrzeć im w oczy, by polubić.

Alpaki pochodzą z Andów. Tam na wysokości między 4 a 5 tys. metrów n.p.m. są hodowane w takich krajach jak Peru, Chile, Boliwia i Ekwador. Zwierzęta trafiły też do Europy i ich hodowla staje się coraz bardziej popularna, bo alpaki mają wełnę o niezwykłych cechach, a także właściwości terapeutyczne, które wykorzystuje się w tzw. alpakoterapii.

- Czytałem dużo na temat tych zwierząt i ich terapeutycznego wpływu. Chcemy, by osoby, które przebywają w naszych schroniskach miały jakieś zajęcie. Coś, co będzie ich podbudowywało psychicznie, bo człowiek, który lubi zwierzęta, to lubi też ludzi - mówi Jan Gaszewski z fundacji Arka. W kilku ośrodkach fundacji przebywają osoby z zaburzeniami osobowości, które wynikają z uzależnień. - Zwierzę daje zastrzyk pozytywnej energii, która pomaga przeprowadzić transformację tej zaburzonej osobowości. Wiedząc o tym sprowadziliśmy alpaki, ale mamy także lamy, osiołki, kucyki i owce - mówi Gaszewski.

Alpaki mają bardzo łagodny charakter. Także bardzo sympatyczny wygląd, duże ufne i ciekawskie oczy, wydają też dźwięki o niskich wibracjach, które wyciszają człowieka. Podobnie jak mruczenie kota. W Chynowie przebywają cztery alpaki, samice z małymi. W innym ośrodku żyje ojciec, samiec o imieniu Michał. - Trzeba je rozdzielać, bo samce alpak mają bardzo duży popęd seksualny, są po po prostu bardzo jurne - mówi opiekun.

KLIKNIJ W PONIŻSZE ZDJĘCIE I ZOBACZ TE CUDOWNE STWORZENIA:

Alpaki są dość łatwe w utrzymaniu. Żywią się trawą, którą zjadają sukcesywnie, jak kosiarka. Lubią też pokrojoną marchewkę, czy sałatę. Załatwiają się w jednym miejscu, odchody zostawiają w wyznaczonych przez siebie kręgach.

W Europie alpaki hoduje się przede wszystkim dla ich wełny, choć i mięso tych zwierząt jest cenione przez smakoszy. Sierść jest miękka i jedwabista. Osiąga do pół metra długości. Z wełny powstają wysokiej jakości koce, kołdry, płaszcze i swetry. Te rzeczy mogą kosztować nawet od kilkuset, do kilku tysięcy złotych.

Alpaki wykorzystuje się także do pracy z dziećmi cierpiącymi na ADHD, a także z porażeniem mózgowym. Pomagają osobom niepełnosprawnym umysłowo i ruchowo. Można się z nimi bawić, przytulać, głaskać. Zauważono, że poprawia to samopoczucie i redukuje stres.

- W ośrodku w Krzywej koło Nowogrodu Bobrzańskiego przygotowujemy miejsce, do którego będą mogli przyjechać ludzie i pospacerować z alpakami przez dwie, czy trzy godziny - zdradza Gaszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaj alpaki z Zielonej Góry Chynowa. To niezwykle miłe i potrzebne zwierzęta [ZDJĘCIA, WIDEO] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto