Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Czy WORD potrzebuje nowej siedziby?

Beata Marcińczyk, Agnieszka Smogulecka
Poznański WORD, trzeci co do wielkości ośrodek w Polsce, od 10 lat mieści się na Wilczaku
Poznański WORD, trzeci co do wielkości ośrodek w Polsce, od 10 lat mieści się na Wilczaku S. Seidler
Jest szansa, że winogradzkich ulic nie będą korkować niezliczone "elki". Urząd Marszałkowski rozważa możliwość stworzenia filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, co oznaczałoby też, że część aut nauki jazdy przeniosłaby się w inne rejony miasta. Gdzie i kiedy powstanie filia? Tego niestety jeszcze nie wiadomo. Na pewno z takiego rozwiązania cieszyliby się mieszkańcy Winograd - blokowanych przez "elki".

- Kursanci uczą się jeździć po naszych uliczkach - mówi Halina Owsianna z Rady Osiedla Stare Winogrady. - Już kilka razy mieszkańcy zgłaszali uszkodzenia bram i płotów. Wystosowaliśmy pismo do komisji bezpieczeństwa Rady Miasta, bo problem zamiast maleć, narasta.

Właśnie teraz, gdy remontowana jest ulica Winogrady, modernizowana Lechicka i prace toczą się na rondzie Solidarności, trudno jest kierowcom poruszać się w tym rejonie. Są takie dni, że nawet kilkanaście "elek" stoi, jedna za drugą, przy skrzyżowaniach. Niewprawieni jeszcze w jeździe kandydaci na kierowców skutecznie hamują ruch.

- To poważny problem. Chcemy przyjrzeć się sprawie podczas jednego z posiedzeń komisji - mówi Krzysztof Skrzypinski, szef komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego Rady Miasta Poznania.

Miejscy radni niewiele jednak mogą zrobić, bo WORD podlega Urzędowi Marszałkowskiemu. Władze województwa już od dłuższego czasu szukają lokalizacji dla filii WORD-u.

- To nie może być miejsce poza miastem, bo kandydaci powinni zdawać egzamin w warunkach miejskich - tłumaczy Jerzy Gładysiak, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Szukamy odpowiedniej lokalizacji. Przed budową przeprowadzimy konsultacje z mieszkańcami. Nie chcemy, by po wybudowaniu filii były protesty, że pobliskie ulice są blokowane przez kandydatów na kierowców.

Dyrektor twierdzi, że "elki" nie powodują korków, lecz tylko je potęgują, a w Poznaniu nie jest jeszcze tak źle, jak np. w Lesznie. - Na razie poprosiliśmy egzaminatorów, by wybierali różne trasy przejazdów - dodaje Jerzy Gładysiak.

- Ta koncepcja wymaga głębokiego przemyślenia. Idzie niż demograficzny. Już w całej Polsce, także u nas, odnotowujemy mniejsze zainteresowanie egzaminami - tłumaczy Mariusz Prasek, dyrektor WORD-u. - To byłaby też bardzo kosztowna inwestycja, a my przecież dysponu- jemy społecznymi pieniędzmi.

Warszawa ma trzy filie WORD-u, Katowice pięć oddziałów, a Poznań tylko jedną siedzibę ośrodka. Wkrótce i tak "przyblokowanego", bo Wilczak ma być jednokierunkowy i z WORD-u wjazdu w ulicę Lechicką nie będzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto