18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań kusi: Sieciówka w zamian za podatki

K. Koziolek
W połowie grudnia Poznań rozpoczął akcję "Płać podatki w Poznaniu". Na razie głównie na stronie internetowej urzędu, ale na wiosnę m. in. na uczelniach, w bibliotekach, i na ulicach zawisną plakaty informujące o korzyściach płynących z płacenie podatku właśnie tu.

Aby skusić mieszkańców spoza miasta urzędnicy zaproponowali w zamian bilety do ZOO, sieciówki, wejściówki na Termy. Podobna akcja rozpoczęła się w Warszawie, czy ma lepsze wyniki?

Zobacz też: Poznań traci mieszkańców i wpływy z podatków

- U nas na rezultaty trzeba będzie poczekać ponieważ, o tym, kto podjął decyzję o płaceniu podatków w stolicy Wielkopolski dowiemy się dopiero przy podsumowaniu rocznych rozliczeń podatkowych w 2014 r.- odpowiada Paweł Marciniak, rzecznik prasowy UMP.

Już teraz jednak można porównać ile osób zdecydowało się zameldować w stolicy Wielkopolski, od czasu rozpoczęcia kampanii i choć meldunek teoretycznie nie jest potrzebny do złożenia deklaracji podatkowej, wiele osób wciąż to robi.

W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy w grudniu, styczniu i lutym zameldowało się u nas 4616 osób w tym roku od początku trwania akcji urzędu zameldowało się tylko sto osób więcej, bo 4741. - Trzeba pamiętać, że te dane nie są do końca miarodajne - przypomina Paweł Marciniak. - To, co wiemy na pewno to fakt, że w przeciągu ostatnich czterech lat liczba osób płacących podatki w Poznaniu stale spada. Jeszcze w 2008 r. było to 359 tys. osób, a ostatnie dane pokazują, że jest to już tylko 339 tys. osób.

Od stycznia podobna akcja pod hasłem "Zamelduj się w Warszawie" trwa w stolicy. - Dla osób, które z niej skorzystają będą nie tylko wejściówki, ale także pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli i żłobków - mówi Teresa Rosłoń z Urzędu Dzielnicy Mokotów. I podaje, że na Mokotowie zameldowało się od czasu wprowadzenia takich preferencji o tysiąc osób więcej niż w roku ubiegłym o tej porze (1468 w 2012 r., 2481w 2013 r.) W innych dzielnicach Warszawy, liczby nie są tak jednoznaczne. Na Białołęce jest to prawie identyczny wynik: 632 osób w 2012 r., 660 w 1013 r. Na Ochocie od czasu rozpoczęcia kampanii zameldowało się wręcz mniej osób: 391 w 2012 r. i 364 w 2013 r.

- Jak widać nie da się jasno powiedzieć, czy to sukces naszej akcji. Warszawa jest zróżnicowana - zastrzega T. Rosłoń z Mokotowa.

- To nie zmienia faktu, że takie kampanie są potrzebne. Ważne by mieszkańcy identyfikowali się ze swoim miastem. Meldowali się i tu płacili podatki- stwierdza P. Marciniak i dodaje, że Poznań także rozważa wprowadzenie pierwszeństwa w rekrutacji do przedszkoli dla osób zameldowanych. W magistracie trwają dyskusje na ten temat.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto