Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca na wakacje dla młodzieży w Bydgoszczy - jest? Jak szukać?

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
freeimages.com
Za chwilę skończy się rok szkolny, a młodzi ludzie rozpoczną 2 miesiące wolnego. Wielu z nich na lato chciałoby znaleźć pracę: zebrać fundusze na wyjazd czy inny cel. Czy mają na to szanse w Bydgoszczy?

Jaka jest dolna granica wieku osoby niepełnoletniej, która może w wakacje pracować? Zgodnie z prawem zatrudnienie może podjąć osoba, która ukończyła 16. rok życia (KP art.190). Do Młodzieżowego Biura Pracy mogą rejestrować się osoby od 15. do 25. roku życia, czyli osoby uczące się i studiujące dziennie czy zaocznie oraz bezrobotne. Co prawda 15-letnia młodzież nie może pracować, ale biuro organizuje też szkolenia, warsztaty i realizuje projekty unijne.

Co może robić nieletni, w jakim wymiarze czasu i czy w czerwcu nie jest zbyt późno na szukanie wakacyjnego zatrudnienia? Wyjaśnia pośrednik pracy Młodzieżowego Biura Pracy OHP w Bydgoszczy Anetta Kokoszewska.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy za pośrednictwem MBP w naszym mieście muszą spełniać następujące wymagania: osobiście stawić się w celu rejestracji, mieć ukończony 15. rok życia, posiadać ważną legitymację szkolną, studencką bądź dowód osobisty, numer PESEL, w przypadku osób niepełnoletnich - zezwolenie rodzica lub opiekuna na podjęcie pracy. Aby korzystać z ofert Młodzieżowego Biura Pracy należy wypełnić ankietę rejestracyjną. Dokument można wypełnić osobiście w MBP, albo też przesłać drogą mailową (druk do pobrania na stronie www. mbp.ohp.pl)

Młodociany nie może pracować w godzinach nadliczbowych i nocą (22:00-6:00).

Jest postanowienie - chcę znaleźć pracę na wakacje. Jak młodzi powinni zabierać się do szukania - co powinni wiedzieć, gdzie mogą się udać?

Młode osoby w pierwszej kolejności mają do dyspozycji Młodzieżowe Biura Pracy. Należy pamiętać, że MBP oferują pracę przez cały kalendarzowy rok. Oferty pracy sezonowej – wakacyjnej zaczynają pojawiać się już w miesiącu maju. Dlatego warto zarejestrować się (lub zaktualizować) ankietę rejestracyjną, już na początku roku kalendarzowego. Poza MBP, każda z osób chcących pracować sezonowo czy weekendowo może samodzielnie poszukiwać pracę zarówno bezpośrednio u pracodawców jak i za pośrednictwem urzędów, biur karier czy portali internetowych. Dodatkową możliwością z jakiej mogą skorzystać młodzi są targi pracy. Najbliższe 16 czerwca 2014 w Zespole Szkół Drzewnych między 10-13:00.

Jakie oferty są kierowane do nieletnich?

Na lokalnym rynku pracy w tym roku pracodawcy oferują młodym zatrudnienie przy zbiorze owoców, obsłudze eventów i promocji, roznoszeniu ulotek. Aktualne oferty pracy umieszczane są na stronie www.mbp.ohp.pl

Jaki jest najczęstszy błąd młodzieży w poszukiwaniu pracy na wakacje?

Mała świadomość korzyści, jakie młodzi ludzie mogą osiągnąć poza tymi oczywistymi - związanymi z finansami.

Czy w czerwcu nie jest za późno na poszukiwanie zajęcia zarobkowego na lato?

Czerwiec to odpowiednia pora na rejestrację. Oferty pracy na wakacje w MBP pojawiły się już w maju. Młodzież może wykonywać pracę krótkoterminową niezależnie od pory roku. Wakacje sprzyjają szczególnie, ponieważ uczniowie dysponują większą ilością wolnego czasu.

Dla każdego chętnego znajduje się praca?

Tak, dla każdej chętnej osoby jest praca. W okresie wakacji rejestruje się w MBP blisko 600 osób, jednak nie wszystkie osoby korzystają z ofert jakie proponuje MBP.

Wspominała Pani o poza finansowych korzyściach, których młodzi nie dostrzegają. Co warto im w takim razie wskazać jako inne wartości?

Praca związana jest zarobkowaniem i jest to oczywiste. Wartością poza finansową są inne korzyści. Już pierwsze wykonywanie zadań uczy nas przedsiębiorczości, systematyczności, punktualności, pracy w grupie czy samodzielności. Testujemy nasze umiejętności w nawiązywaniu relacji. Odkrywamy nasze walory i słabości. Poznajemy wymagania pracodawcy. Bywa, że odkrywamy zupełnie inne możliwości, które zmieniają nasza plany. Jedną z wielu cech należy umiejętne planowanie własnego czasu czy wydatków oraz własnej przyszłości.

Czas pracy młodocianego (16-18 lat) w czasie przerwy od zajęć wynosi maksymalnie 7 godzin w ciągu doby, 35 godz. w tygodniu.


Kontakt do pośredników w Młodzieżowym Biurze Pracy:

ul. Glinki 140 w Bydgoszczy
tel. 52-363-04-64, 52-345-05-33
e-mail: [email protected]


Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że najczęstszą nieprawidłowością przy zatrudnianiu młodzieży jest brak ewidencji czasu pracy młodocianych, brak ewidencji samych nieletnich pracowników, dopuszczanie do pracy bez badań lekarskich czy brak szkoleń wstępnych BHP.

Agata Wodzień

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto