Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy wojewody boją się o pracę

Redakcja
Do końca roku zostanie zlikwidowany Zakład Obsługi Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, a także Lubelski Zarząd Przejść Granicznych i Wojewódzki Ośrodek Informatyki. W sumie zatrudniają one ponad 420 osób. Część może stracić pracę.

Zakład Obsługi zatrudnia kierowców, sprzątaczki, portierów, kierowców ale też m.in. sekretarki. W sumie - 186 osób. Musi zostać zlikwidowany, bo znowelizowana ustawa o finansach publicznych (weszła w życie 1 stycznia) nie przewiduje istnienia gospodarstw pomocniczych - czyli m.in. zakładów obsługi.

- Cała procedura rozpoczęła się w czwartek. Likwidator ma dwa tygodnie na przygotowanie harmonogramu działań w tej sprawie - informuje Jarosław Szymczyk, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dyr. Szymczyk podkreśla, że nie potrafi dziś powiedzieć czy i ile osób straci pracę po zmianach. Zapewnia jednak, że część pracowników na pewno zostanie "wchłoniętych" przez sam Urząd Wojewódzki. Chodzi m.in. o sekretarki. Do zadań takich jak sprzątanie Urząd prawdopodobnie wynajmie zewnętrzne firmy.

- Jeśli tak się stanie postaramy się, żeby pracownicy Zakładu Obsługi znaleźli w nich zatrudnienie - zapowiada Szymczyk.

- Najbardziej obawiamy się właśnie o sytuację sprzątaczek, portierów, kierowców i pracowników technicznych. Nie jest tajemnicą, że to oni są najbardziej zagrożeni zwolnieniami - podkreśla Danuta Siepińska, przedstawicielka NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Obsługi. - Czekamy jednak na postanowienia, jakie będą zawarte w planie działań przygotowanym przez likwidatora - dodaje.

Podobna sytuacja dotyczyć będzie Zarządu Przejść Granicznych i Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki.

- W WOI sytuacja jest zbliżona do tej w Zakładzie Obsługi. Ale Zarząd Przejść Granicznych zostanie przekształcony w nową jednostkę budżetową i pracownicy znajdą tam zatrudnienie. Nie będzie więc w tym przypadku problemu dla ludzi - zaznacza Jarosław Szymczyk.

Zgodnie z nowymi przepisami jedną ze swoich jednostek zlikwidować musi także Urząd Marszałkowski. Chodzi o Zakład Administrowania Nieruchomościami, który zarządza m.in. budynkami będącymi własności samorządu województwa. - Dopiero przygotowujemy plan działań w tej sprawie. Nasze propozycje przedstawimy do końca czerwca - zapowiada wicemarszałek Jacek Sobczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto