Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Programowanie C++ - podstawy, które powinieneś wiedzieć

Redakcja

Język C++ to jeden z najpopularniejszych, kompilowanych języków programowania. Wywodzi się on bezpośrednio z języka C, aczkolwiek ma z nim niewiele wspólnego. Przez wielu programistów jest on określany jako język niskopoziomowy. Co to oznacza? W praktyce, ma on bardzo dużo wspólnego z językiem binarnym, co znacznie utrudnia pisanie aplikacji, ale jednocześnie - znacznie zwiększa możliwości programistyczne.

Zastosowanie języka C++ w nowoczesnej informatyce

Choć wielu programistów uważa C++ za język niszowy, to jednak wciąż cieszy się on ogromną popularnością. Gdzie?

1. W aplikacjach zarządzanych z poziomu systemu operacyjnego Windows
2. W sterownikach sprzętowych, wykorzystywanych np pod Windows.
3. W grach komputerowych.

Tak duże zainteresowanie tym językiem jest możliwe z kilku powodów.

1. C++ jest językiem kompilowanym. Oznacza to, że pracuje on bardzo szybko (nawet w aplikacjach zawierających dużą liczbę wierszy).
2. Język C++ umożliwia nawet częściowe operowanie na urządzeniach hardware. Jest to możliwe dzięki obsługiwanych wstawkach ASM.
3. Język C++ jest kompatybilny wstecznie z językiem C. Oznacza to, że aplikacje napisane pod C, prawidłowo funkcjonują również pod jego rozwiniętą wersją.
4. C++ obsługuje mnóstwo bibliotek, dzięki czemu jego możliwości są jeszcze większe, niż w przypadku konkurencyjnych środowisk.

Narzędzia - niezbędnik każdego programisty C++

Pisanie aplikacji w C++ - jak łatwo się domyśleć - wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Teoretycznie wystarczy zwykły Notatnik, ale w gruncie rzeczy jego możliwości są zbyt małe, by za jego pomocą stworzyć (w miarę szybko) dobry program.

Dlatego w pracy programisty wykorzystuje się trzy rodzaje narzędzi a podsumowując - jedno. Jak to możliwe?

1. Pierwszym narzędziem jest aplikacja w której napiszemy kod programu. Najlepiej wybrać taką, która oferuje kolorowanie składni. Wtedy orientacja w poszczególnych poziomach tekstu jest o wiele łatwiejsza.

2. Potrzebny nam też będzie kompilator. W dużym uproszczeniu będzie to narzędzie, które zamieni kod tekstowy programu, w funkcje opierające się na zależnościach binarnych.

3. Na koniec przyda się nam debugger. Jest to aplikacja, której zadaniem jest sprawdzenie składni całego kodu. Bez debuggera raczej sobie nie poradzimy. Dotyczy to zarówno początkujących, jak i zaawansowanych programistów.

Jak zastąpić te trzy aplikacje jedną? Najlepiej pobrać i zainstalować narzędzie typu IDE, które często jest nazywane środowiskiem programistycznym i posiada możliwości trzech wymienionych wyżej aplikacji.

Rozbieramy kod C++

Załóżmy, że tworzymy programy za pomocą środowiska Code::Blocks. Automatycznie wczytana przezeń treść naszego pliku tekstowego będzie więc wyglądać mniej więcej następująco:

1 #include


2 using namespace std;
3 int main()
4 {
5
cout << "Hello world!" << endl;
6
return 0;
7 }

1. Pierwszy wiersz oznacza funkcję wywołującą program C++. W związku z tym, że sama funkcja "niewiele może", to dołączamy do niej specjalną bibliotekę iostream. Pozwala ona na wyświetlanie komunikatów w oknach.

2. Drugi wiersz definiuje przestrzeń nazw wykorzystywaną w programowaniu. Przestrzeń std jest jedną z najpopularniejszych.

3. W trzecim wierszu pojawia się przestrzeń, w której znajdują się poszczególne funkcje programu. Zwykle zaczyna i kończy się ona klamrami.

4. Z kolei count będzie oznaczał instrukcję, jaką w danej sytuacji ma wykonać komputer. W tej sytuacji, będzie to wyświetlenie napisu Hello World.

Jak się tego wszystkiego nauczyć?

Brzmi strasznie? Jeśli tak to... nie martw się. Wszyscy świetni programiści uważali tak samo do momentu, w którym zaczęli studiować zasady rządzące C++. Jeśli i Ty chcesz do nich dołączyć, koniecznie zdecyduj się na kurs przeprowadzany przez firmę zewnętrzną. Dlaczego warto wybrać ofertę szkoleń zewnętrznych?

1. Kurs C++ wymaga poprowadzenia "za rękę". Zwłaszcza, jeśli koniecznie stanie się przyswojenie chociażby takich pojęć jak język wieloparadygmatowy, programowanie obiektowe, strukturalne, obiektowe itd. Samemu trudno to zrobić.

2. Specjaliści z firm zewnętrznych doradzą, jakie kompilatory należy wykorzystywać, jak sobie z nimi radzić itd.

3. Wreszcie szkolenie zewnętrzne pozwoli Ci współpracować w grupie. A jak wiadomo, nauka w grupie jest znacznie efektywniejsza. Nie martw się. Wszyscy zaczynali od Twojego poziomu!
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto