Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekcje filmów z Iną Benitą w kinie Iluzjon z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki

Grzegorz Sachmata
Fot. Bartłomiej Międzybrodzki/Polskapresse
W ciągu ośmiu lat kariery, którą przerwał wybuch II wojny światowej, zagrała zaledwie w 16 filmach i to głównie kreując postaci drugoplanowe - Ina Benita na stałe zapisała się jednak na kartach polskiej kinematografii.

Kobieta wamp

Biografia aktorki wciąż zawiera wiele niejasnych czy wręcz sprzecznych informacji na temat jej życia, które już chyba na zawsze pozostaną zagadką historii.

Janina Ferow-Bułhak, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Benity - jak podają wszystkie źródła filmowe - przyszła na świat w 1912 roku w Kijowie. W 1920 roku wraz z rodziną przyjechała do Polski. Ukończyła paryską Sacre Coeur, a następnie Kursy Wokalno-Dramatyczne w Warszawie.

Czytaj także: Pokaz filmów z Meryl Streep w kinie Iluzjon

Chciała zostać aktorką dramatyczną lub operową, ale po namowach męża i mentora Jerzego Dal-Atana zadebiutowała w 1931 roku w kabarecie. Początkowo występowała w teatrzyku Nowy Ananas, następnie w Morskim Oku.

Jednocześnie realizowała swój pierwszy filmu "Puszcza". W kolejnych latach swą działalność sceniczną ograniczyła na rzecz filmu. Występowała m.in. w kabarecie Femina, a od 1937 r. związana była z warszawskimi teatrzykami rewiowymi Cyrulikiem Warszawskim (1937), Wielką Rewią (1938-39) oraz Ali Babą.

W czasie wojny Ina Benita występowała w jawnych teatrach - Komedia, Niebieski Motyl, Miniatury. Obdarzona scenicznym i ekranowym magnetyzmem, a także znakomitymi warunkami fizycznymi - doskonała figura tancerki, duże ciemne oczy i platynowe blond włosy - stanowiła ucieleśnienie kobiety wampa polskiego kina lat 30. ubiegłego wieku.

Doskonale czuła się w rolach kobiet uwodzicielek łamiących męskie serca. Takie kreacje stworzyła m.in. w niezapomnianych komediach "Dwie Joasie" Mieczysława Krawicza i "Jaśnie Pan Szofer" Michała Waszyńskiego. Szczytowy okres jej kariery przypadł na lata 1938-1939.

Wystąpiła wówczas w ośmiu filmach, w których ugruntowała już swą pozycję specjalistki od ról niszczycielskich kobiet. Nie stroniła zarówno od ról w komediach ("Trójka hultajska", "Sportowiec mimo woli"), jak i w melodramatach ("Gehenna", "Doktór Murek", "Serce Matki"). Jednakże jedną z najlepszych kreacji stworzyła w dramacie społecznym "Ludzie Wisły" w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego. Ina Benita nie ograniczała się jedynie do aktorstwa - w 1939 roku w "Wiadomościach Filmowych" został opublikowany jej scenariusz "Nie chcę kraść", na podstawie którego miał zostać zrealizowany film.

Czytaj także: Kobieta pierwotna w Teatrze Palladium

Benita w Iluzjonie

Postać aktorki zostanie przybliżona podczas pokazów w kinie Iluzjon. Dziś o 18.15 zostaną wyświetlone "Czarne diamenty". Jutro, czyli w piątek o 17.45 - "Dwie Joasie".

Projekcje będą się odbywać do 8 lutego. Więcej informacji na stronie www.fn.org.pl.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto