Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Lady w wersji warszawskiej. W Wilanowie uczą dziewczęta dobrych manier [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Wondołowska
Projekt Lady w wersji warszawskiej. W Wilanowie uczą dziewczęta dobrych manier [ZDJĘCIA, WIDEO]
Projekt Lady w wersji warszawskiej. W Wilanowie uczą dziewczęta dobrych manier [ZDJĘCIA, WIDEO] Paweł Wiśniewski
„Debiutantki” to program edukacyjno-charytatywny, jedyny o takim charakterze w Polsce, który przenosi najlepsze i najszlachetniejsze cechy przeszłości w teraźniejszość. Realizowany jest od wielu lat w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Mogą w nim wziąć udział młode dziewczęta z całej Polski w wieku 18-24 lat. Uczą się m.in. tańca, gracji, wystąpień publicznych czy elegancji. O programie opowiada nam jego twórczyni - Agnieszka D. Michalczyk, a o swoich wrażeniach - debiutantka 6. edycji, 19-letnia Wiktoria Szczygieł. Szczegóły w artykule i wideo poniżej.

Program "Debiutantki" propaguje kulturę i sztukę, w tym również kulturę bycia oraz obycia. Kształtuje młodych ludzi w poszanowaniu do uniwersalnych wartości, polskiej tradycji i najlepszych wzorców. Pod okiem mentorów, debiutantki uczą się gracji, elegancji, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę z zakresu historii, sztuki, psychologii, obyczajowości, wystąpień publicznych, savoir-vivre oraz innych umiejętności niezbędnych w życiu młodej, kulturalnej kobiety.

Kto może wziąć udział w programie "Debiutantki"?

- To program przeznaczony dla młodych dziewcząt z całej Polski w wieku 18-24 lat, które piszą wypracowania, żeby się do niego dostać i przysyłają nam CV. My przede wszystkim zwracamy uwagę na to, co robią dla drugiego człowieka. Dziewczyna, która chce zostać debiutantką, musi posiadać określone cechy. Dobra debiutantka jest uważna na drugiego człowieka, ma pasje, trzyma się prosto, potrafi tańczyć walca i mówi piękną polszczyzną - opowiada Agnieszka D. Michalczyk, socjolog z wieloletnim doświadczeniem oraz twórczyni programu.

- Za nami pięć odsłon programu, w chwili obecnej odbywa się szósta. Każda jest inna i wnosi coś nowego do programu, każda chce działać "po swojemu". Jednak podstawową zasadą wszystkich edycji jest współpraca i przyjaźń. U nas nie ma żadnego współzawodnictwa, nikt nie wygrywa. Albo inaczej, wygrywają wszystkie dziewczyny. Wszystkie kreują coś ważnego, uczą się nowych rzeczy i każda z nich wynosi cenne wartości i umiejętności - dodaje Michalczyk.

"Debiutantki" to nie tylko piekne stroje i bal

Program, organizowany przez Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Fundację im. Królowej Marii Kazimiery, to nie tylko finałowy bal w białych sukniach, ale przede wszystkim szereg działań charytatywnych, którym poświęcają się debiutantki.

Ogólnopolskie działania charytatywne Debiutantek to "Wilanów kocha zwierzaka", "Młodość dla doświadczenia", czy "Debiutantki Dzieciom". Oprócz wymiernych skutków, uświadamiają, jak ważna jest pomoc i uważność na drugiego człowieka.

- Poprzez organizowanie akcji charytatywnych tworzymy również młode, empatyczne pokolenie, które ma szacunek do siebie i innych, udziela się społecznie, stając się wyczulonym na potrzeby swojego otoczenia - dodaje Michalczyk.

Wystawa kostiumów "Czar i wdzięk Niepodległej" 1918-2018

W Muzeum Pałacu w Wilanowie można obejrzeć wystawę kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30., która nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

- Niewątpliwym sukcesem programu "Debiutantki" jest Noc Muzeów, którą współorganizujemy w Pałacu w Wilanowie razem z Muzeum oraz Wyższą Szkołą artystyczną. Podczas ostatniej Nocy Muzeów odtworzyliśmy klimat Krakowskiego Przedmieścia z lat 20 - mówi Michalczyk.

Wrażenia z nietypowej nocy opisuje jedna z debiutantek, Wiktoria Szczygieł - Cały wieczór był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Towarzyszą temu niesamowite emocje. Charakteryzacja oraz układanie fryzury trwa nawet do kilku godzin. Chodzi o to, żeby jak najlepiej oddać klimat tamtych lat - mówi Szczygieł.

Zobaczcie więcej na wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto