Manifestacja przeciw ACTA pod biurem Parlamentu Europejskiego zgromadziła tłumy warszawiaków. Przy ulicy Jasnej zebrało się kilka tysięcy młodych osób, którzy bronili wolności słowa w Internecie.

Internauci, którzy bronią swoich swobód skrzyknęli się na popularnym portalu społecznościowym Facebook, aby wspólnie zaprotestować już w „realu”.

- Zebraliśmy się tu, aby sprzeciwić się ACTA. Odrzucamy plany wprowadzenia cenzury i zatykania ust internautom. To, że takie przepisy będą obowiązywać w Unii Europejskiej to nie znaczy, że muszą być także u nas. Unia to Unia, a Polska to Polska. Wolność słowa przede wszystkim. To wartość ważna dla wszystkich. Jeżeli te przepisy wejdą także u nas to politycy będą mieli kłopoty. Będziemy manifestować i blokować ich strony aż do skutku – mówi Michał Pobierza, uczestnik manifestacji.

Choć organizatorzy zapowiadali, że będzie to milcząca manifestacja to oprócz flag i sztandarów z napisami "Nie dla ACTA" uczestnicy mieli usta pełne mocnych słów sprzeciwu. Zebrani przy ul. Jasnej uczestnicy protestu skandowali m.in.: "Kto nie skacze ten za ACTA!".

Czytaj także: Atak hakerów z "Anonymous" m.in. na strony Sejmu, premiera i CBŚ. Czy to "Global cyber war"? [WIDEO]

Jest to pierwszy z zaplanowanych protestów. Kolejny odbędzie się jutro pod Pałacem Prezydenckim. Początek o godz. 17.00 przy Krakowskim Przedmieściu.

O co chodzi? 26 stycznia, w czwartek zaplanowano podpisanie ACTA, czyli wzbudzającego wielkie kontrowersje dokumentu, który budzi wściekłość internautów w całej Polsce. Choć ACTA ma chronić prawa autorskie twórców to nowe prawo kojarzy się głównie z cenzurą w Internecie w imię walki z piractwem.

Zobacz wideo:



Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

Czytaj także

  Komentarze (12)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  PATRYJOTA (gość)

  NR2 : fragment wypowiedzi radiowej Komorowskiego sprzed roku. Marszałek Sejmu mówił wówczas: - przyjdą wybory prezydenckie albo prezydent będzie gdzieś leciał i to się wszystko zmieni. Kolejny dowód Bronisław Komorowski wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem dwie godziny przed nią. Dowód? Jego zdaniem orędzie marszałka Sejmu pojawiło się na stronie internetowej TVP Info 10 kwietnia już o 5.57. TO NIE SA PRZYPADKI JEDYNYMI WOLNYMI MEDIAMI W TEJ CHWILI JEST INTERNET ODPOWIEDZ P.O. ustawa A.C.T.A dzięki czemu przejęli by już kontrole totalnie nad wszystkim..

  PATRYJOTA (gość)

  NIE DAJCIE SIE OSZUKIWAĆ ! Procent ważnych głosów wyniósł 95,48. W rezultacie nieważnych było 4,52 proc. głosów, czyli ponad 680 tys. NIGDY W HISTORII NIE BYŁO WIĘCEJ NIZ 2% NIE WAŻNYCH GŁOSÓW (nie wieże ze to przypadek) RZĄD P.O. TO GORZEJ NIŻ TYRANIA , ZAMIENIŁ POLSKIE W KRAJ KOLONIZACYJNY. MAMY NAJDROŻSZE PALIWO WZGLĘDEM ZAROBKÓW NA ŚWIECIE. '' PSEUDO KATASTROFA W SMOLEŃSKU '' BO RACZEJ KATASTROFOM BYM TEGO NIE NAZWAŁ. TO BYŁ ZWYKŁY ZAMACH , katastrofę przeżyły 3 osoby słychać 3 strzały wcześniej w mediach mówiono ze prawdopodobnie przeżyły 3 osoby ... NR1

  Yoda (gość)

  Nie nazywaj nikogo barankami bo chyba ty nim jestes. Jesli myslisz ze tu chodzi tylko o wyeliminowanie piractwa to jestes w wielkim bledzie. Pozbycie sie kradziezy internetowych jest tylko przy okazji.

  kolega (gość) (stab)

  Kolego wiem, że w ten sposób chcesz się wyróżnić ale radzę Ci zamknij japę. Tusk i jego pospolita armia, chciała wprowadzić ustawę za naszymi plecami. Więc co to k...a jest jak nie oszustwo. I weź pomyśl przez chwilę, przecież ludzie nie poszliby protestować przeciw czemuś czego nie znają. Poczytaj trochę o ACTA to zrozumiesz o co chodzi. Szanuję twórców ale niektóre z tych przepisów są po prostu BEZSENSOWNE. Pozdro

  kolega (gość)

  Kolego wiem, że w ten sposób chcesz się wyróżnić ale radzę Ci zamknij japę. Tusk i jego pospolita armia, chciała wprowadzić ustawę za naszymi plecami. Więc co to k...a jest jak nie oszustwo. I weź pomyśl przez chwilę, przecież ludzie nie poszliby protestować przeciw czemuś czego nie znają. Poczytaj trochę o ACTA to zrozumiesz o co chodzi. Szanuję twórców ale niektóre z tych przepisów są po prostu BEZSENSOWNE. Pozdro

  stab (gość)

  przeraża mnie niewiedza Polaków. 99% nie wie wcale o co z ACTA chodzi, jakie przepisy wprowadza, a protestują. Wyszli na ulicę, bo tak zrobili ich koledzy. Załosne, że większosć tych baranków nie wie nawet, że te przepisy wprowadzają regulacje, które w państwie prawa powinny być od zawsze. Ciekawe czy ktoryś z internautów chciałby pracować za darmo i bo wszystko musi być w internecie za darmo.

  Zapamietajcie sobie jedno owce stadne! to jest prawo i trzeba go przestrzegać. koniec z kradzieżą!

  Magdalena (gość)

  ja się pytam: czy Pan/i piszący ten artykuł jest zdrowy psychicznie? Bardzo proszę o (ufunduję) badania!