Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty przeciwko zabudowie Jeziorka Czerniakowskiego. Mieszkańcy nie chcą bloków na terenie rezerwatu przyrody

Martyna Konieczek
Protesty przeciwko zabudowie Jeziorka Czerniakowskiego. Mieszkańcy nie chcą bloków na terenie rezerwatu przyrody
Protesty przeciwko zabudowie Jeziorka Czerniakowskiego. Mieszkańcy nie chcą bloków na terenie rezerwatu przyrody Fot. Damian Kujawa
Na terenie rezerwatu przyrody powstaną bloki? Taką opcję przewiduje plan miejscowy dla przedpola rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie. Przeciwko temu protestują mieszkańcy Warszawy, którzy zwrócili się z petycją do Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipery. Proszą o zmianę zapisów i powstrzymanie zabudowy mieszkaniowej na "jednym z ostatnich naprawdę dzikich terenów na mapie Warszawy". Dalsza część artykułu poniżej.

Do 2 lipca 2018 roku można było zgłaszać uwagi do projektu planu miejscowego dla Czerniakowa Południowego. Wraz z upływem terminu zgłaszania uwag, zakończyła się formalna procedura konsultacji społecznych w sprawie planu miejscowego. Okoliczni mieszkańcy z Sadyby i Czerniakowa nie składają jednak broni i postanowili zawalczyć o zmianę niekorzystnych zapisów w nowy sposób - stworzyli petycję w obronie rezerwatu.

Jak czytamy w petycji, z treści planu wynika, że obszar znajdujący się pomiędzy ulicą Grzesiuka od zachodu, aleją J. Becka od północy, wzdłuż Jeziorka Czerniakowskiego od wchodu a ulicą Bernardyńską od południa ma przeistoczyć się w zamknięte osiedla z zabudową wielomieszkaniową, terenami usług handlu, biur i administracji, usług sportu, rekreacji i kultury, czy też usług oświaty.

Mieszkańcy obawiają się, że może to zaburzyć gospodarkę wodną i doprowadzić do zniszczenia Rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Petycja trafiła do uwag do planu miejscowego i będzie przedmiotem analiz ratusza.

W uzasadnieniu petycji czytamy, że Jeziorko Czerniakowskie "jest jednym z wielu starorzeczy rzeki Wisły tworzących jedyny w swoim rodzaju układ wodny ciągnący się od ujścia Jeziorki aż do Siekierek, na tarasie zalewowym Wisły." Podkreślone zostało także, że "na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Obserwowane są tu populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców należą także: kos, remiz, pierwiosnek, piecuszek, rokitniczka, brzęczka, piegża, pliszka żółta, pokląskwa, tracz nurogęś, dymówka."

Powierzchnia całego rezerwatu to 47,6 ha, a Jeziorko Czerniakowskie jako naturalny zbiornik wodny zajmuje obszar 14 ha.

Z petycją można się zapoznać TUTAJ.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto