Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Pierwszy dzień zmagań konkursowych dzieci w Konkursie Pięknego Czytania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pruszczu Gdańskim w dniach 5-7 lutego odbył się I etap IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na Ty”. Do konkursu Pięknego Czytania zgłosiło się 102 uczniów z 17 szkół podstawowych powiatu gdańskiego. Relacja z konkursu także w najbliższym piątkowych Echu Pruszcza Gdańskiego.

W pierwszy dzień I etapu IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na Ty” swoje umiejętności przed komisją konkursową zaprezentowali uczniowie klas I-III.
- Celem konkursu "Piękne Czytanie" jest m.in. rozwijanie i utrwalanie zainteresowań i nawyków czytelniczych uczniów, poznawanie klasyki literackiej, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz odkrywanie talentów i pasji w grupie wiekowej 6 – 14 lat - mówi Joanna Kowalczyk, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim. - Reprezentacje szkół przysyłają swoich najlepszych uczniów a oni czytają wylosowany fragment tekstu z zadanych wcześniej lektur.

I tak uczniowie klas I mieli do przeczytania książkę „Plastusiowy pamiętnik”, klas II - „Karolcia”, klas III - „Dziewczynka z parku”, klas IV - „Dynastia Miziołków”, klas V - „Lew, czarownica i stara szafa”, klas VI - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, klas VII - „Za minutę pierwsza miłość”, klas VIII - „Opium w rosole”.

Zobacz: Ferie zimowe w Pruszczu Gdańskim 2019

Dzieci z zaangażowaniem czytały i chętnie opowiadały o swoich zainteresowaniach czytelniczych.

- To o przygodach ludzika z plasteliny - mówi Klara z IB z Lublewia, odpowiadając na pytanie, jaką książkę przeczytała na konkurs. - Lubię czytać. Najczęściej książki przygodowe i o zwierzątkach. Niedługo będę miała zwierzątko w domu więc będę wiedziała już, jak się nim opiekować.

Czytać też lubi Klaudia z Giemlic, uczennica klasy I.
- Córka bardzo dużo czyta - mówi mama dziewczynki. - Nie może się doczekać, kiedy zaczniemy czytać „Heide”, którą musiałyśmy odłożyć, by przygotować się do konkursu. Czasami w domu sięga po książki już przeczytane. Najwyższa pora więc korzystać już z zasobów biblioteki. Widziałam, że jest bardzo duży wybór.

Zobacz: Ferie zimowe w gminie Pruszcz Gdański - 2019

Nauczyciele przygotowujący dzieci do konkursu podkreślają, jak ważne jest, by rozwijać zainteresowania czytelnicze od najmłodszych lat.

- Mamy wiele programów, które realizujemy w ciągu całego roku skierowanych do najmłodszych czytelników, uczniów naszej szkoły - mówi Przemysław Sautycz, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie. - W naszej szkole jest tradycja udziału w konkursach czytelniczych. Dzieci same się zgłaszają i mamy problem, żeby wybrać tych najlepszych.

- Szukamy mistrzów pięknego czytania - dodaje Iwona Obrycka, nauczycielka bibliotekarz z ZKiW w Lublewie. - Mamy w szkole m.in. akcję Poczytaj mi proszę 20 minut dziennie, do której wciągamy rodziców, dziadków. W ten sposób dzieci zaczynają się interesować i chętnie przechodzą do czytania samodzielnego.

- Jest też akcja, która trwa prawie 3 miesiące - Wznosimy mury domu książki - dodaje nauczycielka. - Na planszy dzieci przyczepiają karteczkę - cegiełkę z tytułem książki, którą przeczytały przy swoim nazwisku. Widać pięknie, kto ile książek przeczytał. W ubiegłym roku wygraliśmy pod względem ilości przeczytanych książek. To, co dzieci przeczytają, mogą też zagrać. Wystawiliśmy już przedstawienie w szkole, którego scenariusz powstał na podstawie książki Hanny Januszewskiej „Złoty koszyczek”. Brali w nim udział także uczniowie niepełnosprawni. To ich też rozwija.

- Teraz naszym marzeniem jest umieszczenie ekranu nad drzwiami biblioteki z informacją, która klasa najwięcej czyta - dodaje dyrektor placówki.

Zobacz: Dzieci z gminy Trąbki Wielkie bedą się uczyły kodowania

Udział w konkursie to również okazja do zapanowania nad stresem.

- Dzieci mając możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, talentów, oswajają się z wystąpieniami przed szerszą publicznością - mówi Klaudia Prawdzik, nauczycielka z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Bielkówku.

- Pierwsze klasy są najbardziej zaangażowane. Czytamy w szkole, przerabiamy książkę konkursową, angażujemy rodziców żeby codziennie do lektury zajrzeli z dziećmi.

Zobacz: IX Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Z książką na Ty” w bibliotece pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto