Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudują wały przeciwpowodziowe nad Wisłą. "Konieczność spełnienia wymogów technicznych"

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Anna Kaczmarz / zdjęcie ilustracyjne / archiwum Polska Press
Wały przeciwpowodziowe na podwarszawskim odcinku Wisły zostaną przebudowane. Samorządowcy są pełni obaw, że obecny stan wałów może nie spełniać warunków bezpieczeństwa. Dodatkowo, modernizacja mogłaby ożywić nadwiślańską turystykę - np. przez budowę ścieżek rowerowych w miejscu wałów. Szczegóły w artykule poniżej.

Przebudowa wałów przeciwpowodziowych. Podpisano list intencyjny

Przebudowa wałów przeciwpowodziowych dotyczy Nowego Dworu Mazowieckiego, Jabłonny i wszystkich miejscowości na 18-kilometrowym odcinku między nimi. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac było podpisanie listu intencyjnego przez Prezesa Wód Polskich Przemysława Daca i samorządowców z Legionowa i Wieliszewa oraz wyżej wymienionych Jabłonny i Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ulewy w Warszawie. Całe miasto zalane [ZDJĘCIA]

Ulewy w Warszawie. Całe miasto zalane [ZDJĘCIA]

Dokument ten określa zakres współpracy Wód Polskich z poszczególnymi samorządami przy realizacji ważnej i wyczekiwanej inwestycji - wyjaśnia Państwowe Gospodarstwo Wodne.

Podpisanie listu oznacza zadeklarowanie podjęcia współpracy w celu przygotowania procesu inwestycyjnego. Jak wskazują Wody Polskie - kooperacja ma podnieść bezpieczeństwo i jakość życia okolicznych mieszkańców, ale - co najważniejsze - spełnić potrzebę realizacji zadań w obszarze ochrony przeciwpowodziowej.

ZOBACZ TEŻ: Bulwary wiślane oblegane przez warszawiaków

Bulwary wiślane oblegane przez Warszawiaków. Tłumy nad rzeką...

Szczegóły inwestycji

Wał przeciwpowodziowy należy przebudować ze względu na konieczność spełnienia wymogów technicznych. W Wiśle upłynie jednak mnóstwo wody, zanim pierwsze koparki wjadą na teren budowy. Do tego potrzebne będą odpowiednie decyzje i pozwolenia na realizację inwestycji, a także zabezpieczenie środków finansowych i oczywiście przetarg. Szacuje się, że pozyskiwanie pozwoleń i tzw. "praca papierkowa" zajmie nawet około roku. Jako termin rozpoczęcia prac wskazuje się rok 2021. Koszt tej modernizacji może pochłonąć nawet 90 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto