Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekaż prosto i łatwo 1 proc. podatku organizacjom charytatywnym

Magdalena Kowalewska
Fot. Bruno Fidrych / Polskapresse
Choć ostateczny termin na składanie zeznania podatkowego za 2010 rok to koniec kwietnia, warto już dziś pomyśleć o wcześniejszym rozliczeniu się z fiskusem, a w szczególności o możliwości przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Nic nie zyskasz, ani nic nie stracisz. A możesz wesprzeć finansowo daną organizację charytatywną.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązują zmiany przy przekazywaniu 1 proc. podatku, które wprowadziła ustawa z 22 stycznia 2010 roku o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Co należy zrobić, aby móc przekazać 1 proc. podatku? Wystarczy w terminie samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe za miniony rok, wypełnić odpowiedni wniosek oraz przekazać wskazaną kwotę na konto jeden wybranej organizacji. Od tego roku w znacznie wygodniejszy sposób możemy przekazać 1 proc. podatku, podając jedynie numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokość przekazywanej kwoty na jej rzecz, a nie pełną nazwę organizacji tak, jak miało to miejsce dotychczas. Wielu podatnikom wpisywanie długich nazw sprawiało dużą trudność, szczególnie, że większość organizacji ma bardzo długie i złożone nazwy.

Kto może przekazać 1 proc. podatku?

Wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Jak przekazać 1 proc. podatku?
Złóż w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe w ustawowym terminie.

Do 31 stycznia 2011 roku należy złożyć PIT-28. Natomiast PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 do 2 maja 2011 r. Ze względu na to, że w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, zgodnie z przepisami ustawy "Ordynacja podatkowa", termin uległ przesunięciu na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, czyli na poniedziałek 2 maja.

Następny krok to zapłacenie podatku.

Do 31 marca 2011 r. z:
 PIT-28

Do 30 czerwca 2011 r. z:

 PIT-36
 PIT-36L
 PIT-37
 PIT-38
 PIT-39

Wyboru organiazji pożytku publicznego dokonujesz z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku. Wykaz ten prowadzi Minister Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. www.mpips.gov.pl

We wzorach zeznań podatkowych znajduje się blok zatytułowany „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)". Jeśli podasz w nim numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz podasz kwotę do przekazania na jej rzecz, będzie to równoznaczne ze złożeniem ww. wniosku. Na jego podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze OPP. Przekazanie środków nastąpi na rachunek bankowy podany przez OPP i zamieszczony w wykazie prowadzonym przez MPiPS. Ty nie musisz go znać i podawaćw składanym zeznaniu podatkowym.

W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%. Pamiętajmy, że jakakolwiek pomyłka sprawi, że dana organizacja nie otrzyma pieniędzy. Warto również pamiętać, że podatnik, za którego deklarację przekazuje pracodawca lub organ rentowy, nie rozliczy 1% podatku.

W swojej deklaracji rocznej możemy upoważnić urząd skarbowy do przekazania informacji o nas jako darczyńcach. Możemy, ale nie musimy. Jeśli jednak podejmiemy decyzję o tym, aby organizacja, na której konto przekazujemy pieniądze dowiedziała się o nas, należy w deklaracji również umieścić:

- dane identyfikacyjne (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, oraz
- wysokość kwoty, przekazanej na rzecz tej organizacji,
- przeznaczenie kwoty, przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy).

Przy przekazywaniu jednego procent podatku istnieje również możliwość wskazania konkretnego celu, na który chcemy przeznaczyć pieniądze danej organizacji. Jednak cel ten nie jest zobowiązujący dla tego podmiotu.

Nie czekaj. Przekaż 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym za 2009 rok dostały one 357,1 mln zł złotych.

Czytaj także:
Sprawdź, jakie ulgi podatkowe Ci przysługują

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto