Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekonaj się, czy wolontariat jest męski! Przyjdź na debatę z Radosławem Pazurą

Justyna Koszewska
Czy wolontariat jest mało męski? Dlaczego wśród wolontariuszy przeważają kobiety? Na te pytania postara się odpowiedzieć Radosław Pazura wraz z uczestnikami specjalnej debaty, która odbędzie się 27 lutego w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Radosław Pazura postara się przedstawić męski punkt widzenia i przekonać wszystkich, że bycie wolontariuszem to także zajęcie dla mężczyzn. Aktor, który od lat angażuje się w akcje charytatywne i jest fundatorem Fundacji Kapucyńskiej, sam jest najlepszym przykładem, że pomaganie innym może być tak samo męskie, jak zainteresowanie Formułą 1 czy boksem.

Środową debatę poprowadzi Mikołaj Foks, dziennikarz Polskiego Radia. Cały projekt organizowany jest przez Fundacja Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego, która wspiera swoimi działaniami ludzi bezdomnych i ubogich, oraz Stowarzyszenie Soli Deo.

Czytaj także: Niepełnosprawni będą mogli wypożyczyczać rowery na specjalnej stacji

Do nowego spojrzenia na wolontariat przekonywać będzie również Prezes Fundacji Kapucyńskiej – Marek Seretny, oraz wolontariusze, którzy aktywnie wspierają jej działalność. – Brałyśmy udział w co najmniej kilku akcjach wolontariackich i zawsze liczba kobiet zdecydowanie przeważała. Faceci często myślą, że jest to typowo kobiece zadanie, bo według nich kobiety mają większą wrażliwość, potrafią bardziej się zaangażować w pomoc czy szybciej zorientować się, czego ludzie potrzebują – wyjaśnia Paulina, jedna z wolontariuszek. - My się z tym nie zgadzamy. W samej Fundacji Kapucyńskiej widać, jak bardzo potrzeba właśnie facetów wolontariuszy, którzy potrafią myśleć syntetycznie. Mężczyzna wolontariusz to może być wzór dla bezdomnego, dowód na to, że można sobie ułożyć życie bez nałogów – dodaje inna wolontariuszka, Kasia, która od ponad roku działa w Fundacji.

Dziewczyny podkreślają, że mężczyźni często boją się reakcji kolegów i tego, że wolontariat pochłonie ich cały wolny czas. – W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, bo przecież im więcej rzeczy się robi, tym bardziej potrafimy je zorganizować w czasie – mówi Kasia.

Czytaj także: ECCO Walkathon: chodźmy pomóc najmniejszym sercom!

Wolontariusze przeprowadzili również sondę wśród Warszawiaków i zapytali, co sądzą oni o wolontariacie i czy rzeczywiście jest on mało męski. – Wśród warszawiaków przeważają opinie, że wolontariat jest jednak męski. Dzięki takiej pracy w różnego rodzaju fundacjach
mężczyźni mogą zdobyć wiele umiejętności przydatnych w kontaktach z ludźmi, uczą się zrozumienia. Takie wolontariackie zadania uwrażliwiają – mówi o wynikach sondy Paulina.

Relację z sondy przeprowadzoną na ulicach Warszawy możecie obejrzeć TUTAJ.

Wszyscy, którzy są ciekawi, co wyniknie z debaty „Czy wolontariat jest męski?”, powinni 27 lutego przyjść do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1). Początek o godzinie 19.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto