Naukowcy z Akademii Podlaskiej opracowali związek chemiczny, który może pomóc w walce z rakiem. Pozwoli on praktycznie wykorzystać znane od kilku lat przeciwnowotworowe właściwości tlenku azotu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Naukowcy z Akademii Podlaskiej opracowali związek chemiczny, który może pomóc w walce z rakiem.

Pozwoli on praktycznie wykorzystać znane od kilku lat przeciwnowotworowe właściwości tlenku azotu.

Profesor Stanisław Ostrowski, kierownik zakładu Syntezy Organicznej Instytutu Chemii Akademii Podlaskiej, że odkrycie może pomóc w stworzeniu nowego rodzaju terapii.

- Problem polegał na tym jak ten tlenek azotu zaprowadzić tam gdzie trzeba. Jakby się zagwarantowało takiego przewodnika, to byłby jakiś nowy rodzaj terapii. My potrafimy syntetyzować taki związek na bazie porfiryny, który niejako tak jak do plecaka zabierze ten tlenek azotu, zaniesie tam gdzie trzeba i zatrzyma się, żeby ta cząsteczka zaczęła rozkładać się z wydzieleniem tlenku azotu - powiedział prof. Stanisław Ostrowski.

Siedleccy chemicy wystąpili o ochronę patentową metody. Profesor Ostrowski podkreśla jednak, że do stworzenia nowego leku jest daleka droga. Nowy związek chemiczny musi być dopracowany we współpracy ze specjalistami od medycyny, a potem przejść testy kliniczne, co może potrwać nawet kilka lat.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!