Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeszkody i utrudnienia dla niepełnosprawnych w Warszawie

em
Zdjecie ilustarcyjne.
Zdjecie ilustarcyjne. fot. A. Wojnar/Polskapresse
Lato to czas, kiedy każdy więcej czasu spędza poza domem i na świeżym powietrzu. Nie wszyscy jednak mogą jednakowo korzystać z tych możliwości. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja niepełnosprawnych w Warszawie.

Choć Warszawa jako wielka aglomeracja proponuje mieszkańcom wiele atrakcji i propozycji spędzania wolnego czasu, to jednocześnie nie ułatwia ich realizacji osobom niepełnosprawnym. Utrudnienia wyłaniają się na każdym kroku i dotyczą zarówno podróżowania pociągami, autobusami jak i zwykłych spacerów.

Dla tych, którzy poruszają się w okolicy najbardziej ruchliwych punktów stolicy, dużym utrudnieniem są skrzyżowania świetlne (Dworzec Centralny, Marszałkowska i Al. Jerozolimskie, plac na Rozdrożu). Aby przedostać się na drugą stronę ulicy trzeba na przykład podjechać autobusem do przejścia podziemnego, w którym czekają już kolejne utrudnienia. Niestety trudno znaleźć tam windę lub jakiś podnośnik. Poza tym brakuje wciąż dotykowych tablic informacyjnych.

Będzie lepiej?
- Podejmujemy ciągłe starania o to, aby sytuacja komunikacyjna w Warszawie się poprawiała. Odpowiadamy za drogi w ramach posiadanego budżetu, którym musimy rozsądnie dysponować – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Czy takie tłumaczenie przekonuje tych, którzy z trudnościami muszą walczyć codziennie?

Innymi częstymi problemami są toalety niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Na kilkanaście sprawdzonych stacji kolejowych, tylko kilka z nich miało toalety nadające się dla osób na wózkach w tym m.in.: Warszawa Zachodnia i Wileńska.

Niemałym utrudnieniem na dworcach są także podjazdy na perony oraz kwestia samego wejścia do pociągu – przestrzeń pomiędzy peronem a pociągiem bywa zbyt duża. Choć wjazd wózkiem do wagonu metra nie powinien nastręczać dużych trudności, jednak różnica poziomów między peronem a wagonami wynosi 10 cm.

Plusy czy minusy?
Ułatwieniem dla osób niewidomych w metrze są: informacja głosowa o otwierających się i zamykających drzwiach wagonu, informacja o następnym przystanku i pas posadzki o zmienionej fakturze, który wyznacza strefę bezpieczeństwa – jest on jednak dość wąski.

Sytuacja ta wygląda nieco lepiej w autobusach ponieważ kierowcy pojazdów niskopodłogowych mogą obniżyć wejście do nich lub rozłożyć specjalną rampę. Obecnie w Warszawie jeździ blisko 600 autobusów niskopodłogowych, a także ok. 40 niskopodłogowych tramwajów.

- Warszawa nie jest zbyt dobrym miejscem pod względem udogodnień dla niepełnosprawnych. Bardzo często mają miejsce awarie wind, bez których poruszanie się na wózku jest niemożliwe. Spotkać też można słupy ustawione w nieodpowiednim i zbyt niebezpiecznym miejscu – komentuje Wojciech Piętka z portalu niepełnosprawni.pl.

ZDM na pytania w tym zakresie odpowiada: - Obecnie 70 proc. skrzyżowań w kluczowych punktach miasta jest wyposażonych w sygnalizację dźwiękową i płyty ze specjalnymi wypustkami. Choćby przy ul. Emilii Plater umieściliśmy płyty ryflowane, które pomagają osobie niewidomej iść wzdłuż ulicy. Ponadto przy kładkach, które teraz budujemy systematycznie umieszczamy windy – mówi rzecznik.

Dobry początek
Krokiem ku dobremu jest sygnalizacja zamontowana ostatnio na skrzyżowaniu ulic Drzymały i Al. Jerozolimskich. Polega ona na tym, że dźwięk ma prowadzić niewidomego tak, by szedł on pośrodku przejścia dla pieszych nie wpadając po drodze na przeszkody.

Pozostaje jeszcze kwestia spędzania wolnego czasu przez osoby niepełnosprawne i tego, że często lokalena mieście nie są przystosowane do przyjęcia gości na wózkach. W ogródkach wielu restauracji wózek się po prostu nie mieści, a przejazd np. ulicą Nowy Świat z racji właśnie na ogródki jest utrudniony, ponieważ wybrukowany chodnik zostaje dodatkowo zwężony. Ta kwestia pozostaje do rozwiązania w dużej mierze przez właścicieli lokali w zależności od ich stopnia wyrozumiałości dla innych.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto