Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do uruchomienia fontanny

Redakcja
Z początkiem maja zostaną uruchomione miejskie fontanny. Trwa wybór firmy, która zajmie się utrzymaniem wodotrysków oraz Międzywodzia przez najbliższe trzy lata. W ostatnich latach przy fontannach wykonywano szereg prac.

Fontanny uatrakcyjniają krajobraz, łagodzą skutki zanieczyszczenia powietrza tworząc w swoim pobliżu mikroklimat i nasycając powietrze wilgocią. W Bydgoszczy funkcjonują cztery fontanny pływające i siedem stacjonarnych. Te pierwsze znajdują się - po dwie - na Starym Kanale Bydgoskim i na zbiorniku Balaton. Lokalizacja fontann stacjonarnych to:

• Park Kazimierza Wielkiego przy Placu Wolności - fontanna Potop

• Park Wincentego Witosa przy ulicy Jagiellońskiej

• Stary Rynek - Dzieci bawiące się z gęsią

• Bulwary nad Brdą przy ul. Marcinkowskiego fontanny typu "mokry chodnik" (2 sztuki)

• Wzgórze Dąbrowskiego

• Skwer K. Komedy (fontanna utrzymywana przez MWIK)

Pozornie proste urządzenia jakimi są fontanny wymagają bieżącej opieki i konserwacji zarówno w sezonie letnim jak i po jego zakończeniu. Sezon letni, w czasie którego funkcjonują fontanny trwa od maja do końca października. W tym czasie co kilka dni, zależnie od panujących warunków atmosferycznych, w fontannach stacjonarnych są myte misy i dokonywana jest wymiana  wody, gdyż fontanny te pracują w tzw. obiegu zamkniętym. Utrzymanie ich w ruchu to także bieżące usuwanie awarii, naprawy zniszczonych przez wandali części i inne zabiegi. Przez cały rok natomiast fontanny stacjonarne po zawarciu umowy będą systematycznie sprzątane. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem fontann, a także opłaty za wodę, odprowadzenie ścieków i energię elektryczną  pochłaniają rocznie około kilkaset tysięcy złotych z budżetu miasta. Wszystkie prace przygotowujące fontanny do uruchomienie planowane są na miesiąc kwiecień.

Szczególnym rodzajem fontanny jest Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej. Cały obiekt to ciąg basenów, którymi płynie woda czerpana z Brdy Młynówki. Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż cześć wody pompowana jest ponad poziom rzeki do pierwszego zbiornika. Z niego spływa do basenów tworzących także łagodne kaskady. Przy odpowiednim oświetleniu załamywanie światła powoduje miłe dla oka migotanie. Latem mieszkańcy siadają na ławkach i murkach korzystając z ochłody niesionej przez wodę.

W ostatnich latach przy bydgoskich wodotryskach zaszło wiele zmian. MWIK zmodernizowały fontannę przy filharmonii. Ze środków miasta poddano pracom konserwatorskim fontannę Kupffendera na Starym Rynku. W ubiegłym roku dzięki Stowarzyszeniu Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop oraz samorządu udało się zrekonstruować  najpiękniejszy wodotrysk na placu Wolności.  Poza tym powstały dwie fontanny typu „mokry chodnik” na zrewitalizowanych bulwarach.

Recydywista ponownie usłyszał zarzuty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto