Przypominamy Polakom, że przestrzeń wspólna jest wartością.

Materiał informacyjny

Powołana została nowa instytucja kultury – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Czym się będzie zajmował?

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki został powołany do życia przez wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego pod koniec listopada 2017 roku. Pierwsze pół roku, podczas którego formowaliśmy się jako instytucja kultury, już za nami. Teraz czas na działalność programową – merytoryczną i projektową.

Zastanawialiśmy się jak przedstawić się całej Polsce i zdecydowaliśmy, że hasło: „Przestrzeń wspólna jest wartością” najlepiej odzwierciedli to, czym chcemy się zająć. W Polsce często myśli się o architekturze w kontekście wielkich obiektów, reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej, jak teatry, muzea czy stadiony. Natomiast rzadziej zainteresowanie budzi architektura, w której żyjemy na co dzień: nasze mieszkania, domy, bloki, osiedla. Będziemy starali się to zmienić

Czy będą państwo pokazywać deweloperom dobre praktyki, jak powinna wyglądać przestrzeń publiczna, jak należy budować, by, przykładowo, osiedla były bardziej przyjazne?

Oczywiście. Przestrzeń wspólna, to, jak wyglądają nasze miasta, pod kątem architektoniczno-urbanistycznym, jest obszernym zagadnieniem. Dlatego nie ograniczamy się jedynie do działań badawczych czy edukacyjnych lub digitalizacyjnych. Dyrektor Instytutu, prof. Bolesław Stelmach, jest zapraszany do współpracy i rozmów z różnymi resortami, by pomagać przy tworzeniu prawa dotyczącego urbanistyki i architektury. Będziemy w tym brali udział w takim zakresie, jakiego będzie od nas wymagał nadzorujący nas Minister. Jesteśmy państwową instytucją kultury, więc trzonem naszej działalności jest edukacja architektoniczna oraz popularyzacja badań i dobrych praktyk badawczych, a także archiwizacja i digitalizacja zasobów. Prowadzimy również rozmowy ze specjalistami, wspólnie zastanawiamy się, w jaki sposób popularyzować w społeczeństwie świadomość architektoniczno-urbanistyczną.

Jakie projekty przygotowują państwo na początek działalności instytutu?

Jesteśmy w trakcie przygotowań do wystawy prezentującej dorobek stu ostatnich lat polskiej architektury. Nie będziemy ograniczać naszych działań jedynie do Warszawy, więc zostanie ona zrealizowana w pięciu polskich miastach jednocześnie. Zaprezentujemy ją w przyszłym roku, zaś sto lat podzielimy na okresy dwudziestoletnie. W każdym mieście zobaczymy architekturę z innego okresu. Obejrzenie całej wystawy będzie wymagało odwiedzenia różnych, także pod względem architektury i urbanistyki, regionów naszego kraju.

Jesienią realizujemy projekt dotyczący architekta Romualda Gutta. Wspólnie z Galerią Raster wydajemy książkę, w której prezentowane są fotografie jego budynków, wykonane przez Błażeja Pindora, w połączeniu z esejem na temat całokształtu twórczości projektanta. Przygotowujemy również wystawę prezentującą dorobek Romualda Gutta oraz organizujemy zajęcia dla dzieci wokół tej architektury.

Poza działaniami wystawienniczymi rozpoczęliśmy budowę platformy współpracy. Planujemy organizację ogólnopolskiego spotkania dla specjalistów zajmujących się edukacją architektoniczną. Ponadto w wakacje zapraszamy na kino letnie. Nasza siedziba mieści się przy ul. Foksal 4 w Warszawie, w oficynie pałacu Zamojskich, gdzie od lat działa Stowarzyszenie Architektów Polskich, tak więc to miejsce kojarzy się z architekturą. Do budynków przylega piękny ogród - jest to idealna przestrzeń do nocnego, plenerowego kina. Od połowy lipca, praktycznie co tydzień, wieczorami, odbywać się będą seanse filmowe o architekturze. Wstęp na nie jest bezpłatny.

To tylko część z projektów, które właśnie realizujemy. Kolejne będziemy prezentować na naszym profilu na Facebooku: facebook.com/NarodowyInstytutArchitekturyiUrbanistyki/ oraz na stronie: niaiu.pl.

Wiemy, że oczekiwania wobec Instytutu są duże, nie tylko ze strony środowiska architektów, ale też ludzi, którzy są zainteresowani architekturą i urbanistyką. Naszą wspólną przestrzenią. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ma być platformą spotkań dla nas wszystkich: architektów, urbanistów, historyków sztuki, aktywistów miejskich i po prostu miłośników architektury oraz dobrej przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto