Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek Niepodległość z Muzeum Historii Polski

Karolina Kowalska
przystanek niepodległość
przystanek niepodległość MHP
Przystanek Niepodległość z Muzeum Historii Polski. Spektakl i spacer śladami międzywojennego teatru oraz przedstawienia i warsztaty dla najmłodszych - to niektóre z atrakcji IX Przystanku Niepodległość, którym Muzeum Historii Polski uczci Święto Niepodległości.

Przystanek Niepodległość z Muzeum Historii Polski

- Czasami mówi się, że Polacy nie potrafią świętować radosnych świąt. 11 listopada, rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach, jest świetnym zaprzeczeniem tej tezy. Myślę, że świętując tę radosną rocznicę warto nie ograniczać się do oficjalnych ceremonii, pobudzać ludzi do refleksji, nawiązując też do współczesnej wrażliwości. Taka jest też idea naszego Przystanku Niepodległość. Staramy się - poprzez gry edukacyjne, spacery, koncerty czy inne wydarzenia plenerowe, wciągnąć ludzi do działania, pokazywać różne konteksty. Często otwieramy też w tym okresie nowe wystawy związane z tematyką niepodległości - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

IX edycja Przystanku pt. "My to zagramy" nawiązuje do przypadającego w przyszłym roku 150-lecia Teatru Narodowego. Główną atrakcją będzie prezentowany w Bibliotece Uniwersyteckiej spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938 i 1948. Przedstawienie zrealizowane przez absolwentów szkół teatralnych z Warszawy i Wrocławia będzie można obejrzeć w ciągu dnia święta czterokrotnie - o godz. 11.30, 14.30, 16 i 19.

- To okazja do przypomnienia o historii polskiego teatru i pokazania, jak funkcjonował także w kontekście niepodległości. Spektakl przybliża fragmenty przedstawień związane z czterema datami - począwszy od 1918 do 1948 r. - i pokazuje jak repertuar teatrów odnosił się do historii Polski. To ciekawa okazja, by przekonać się, jak sztuka koresponduje z aktualnym życiem politycznym i społecznym - podkreślił Kostro.

Z jego oceną zgodził się reżyser spektaklu Wojciech Pitala. - Chcemy pokazać, jak teatr zajmował się tematem niepodległości w różnych momentach swego istnienia, pokazujemy świętowanie rocznic niepodległości. Naszym celem jest stworzenie kolorowej i nieoczywistej impresji o tamtym teatrze. W programie znajdzie się muzyka, śpiew, fragmenty spektakli z lat, o których mówimy. Widzom, by nie zgubili się w poszczególnych epokach, będą pomagać projekcje, które przybliżą kontekst historyczny - dodał Pitala.

W tych samych godzinach co spektakle dla dorosłych odbędzie się przedstawienie dla najmłodszych na podstawie książki "Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu zaplanowano warsztaty plastyczne związane z tematyką sztuki. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".

Będzie można również aktywnie spędzić czas w drodze na spektakle. O godz. 10, 13 i 14.30 sprzed siedziby Muzeum Historii Polski wyruszy spacer z przewodnikiem poświęcony międzywojennemu teatrowi w Warszawie. Jego uczestnicy poznają ciekawe miejsca na teatralnej mapie miasta oraz najważniejsze postacie tego czasu. Spacer przygotował dr Patryk Kencki z warszawskiej Akademii Teatralnej, który wraz Piotrem Kulczyckim i Jakubem Niżniowskim oprowadzi po stołecznych zakątkach.

- Niektóre z teatrów, jak Ateneum czy Polski, nadal istnieją, inne - jak Reduta - przeszły do historii. Myślę, że to ciekawa propozycja zarówno dla entuzjastów historii, jak i zainteresowanych dziejami teatru, jak i samej stolicy - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Zobacz także: Imprezy w Warszawie. Co robić? [PRZEGLĄD]

IX Przystankowi Niepodległość towarzyszyć będzie okolicznościowa gazetka "Jesteśmy", w której zamieszczona zostanie trasa teatralnego spaceru po Warszawie, ciekawostki historyczne związane z prezentowanymi podczas niego miejscami oraz fotografie przybliżające międzywojenny teatr. Publikacja będzie dostępna tylko 11 listopada.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto