Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczoły, Warszawa. Powstał warszawski kodeks dobrych praktyk, które pomogą ocalić owady w stolicy

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Pszczoły, Warszawa. Jak daleko lata warszawska pszczoła? Dlaczego miasto nie powinno tak często kosić trawników? Czym są rezerwaty kieszonkowe i dlaczego nie ma ich jeszcze w Warszawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w nowym kodeksie dobrych praktyk dla miasta przyjaznego pszczołom. Szczegóły tego projektu znajdziesz poniżej.

W trosce o zapylacze

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Pszczelarium stworzyli kodeks dobrych praktyk, dzięki którym miasto może stać się przyjazną oazą dla warszawiaków, ale również dla owadów mieszkających w mieście. W przewodniku znajdziemy kilka pomysłów na to, jak w prosty sposób można pomóc pszczołom przetrwać w stolicy. Autorzy kodeksu, Marcin Haber i Kamil Baj, proponują m.in. budowę tzw. rezerwatów kieszonkowych, czyli zamkniętych mikro obszarów zieleni, gdzie natura mogłaby regulować się we własnym zakresie. Inne propozycje to tworzenie łąk kwietnych z miododajnymi roślinami czy ograniczenie koszenia warszawskich trawników. Kodeks możesz zobaczyć i pobrać TUTAJ.

- Jak wynika z badań, które przeprowadzono w Niemczech, w okresie od 1989 roku, aż do dziś, całkowita biomasa owadów latających zmniejszyła się średnio o 76 proc. W szczycie sezonu letniego – kiedy owadów jest najwięcej – spadek był jeszcze większy: o 82 proc. W ciągu niespełna 30 lat w kraju naszych sąsiadów liczebność owadów, w tym także niezwykle istotnych dla życia człowieka zapylaczy, spadła o ponad 75 proc. - informuje MJN.

MIODODAJNE OGRODY NA DACHACH HOTELI ACCOR W WARSZAWIE!

Ogrody na dachach hoteli. Mnóstwo kwiatów ma ocalić warszaws...

Autorzy kodeksu podają także ciekawe dane na temat warszawskich pszczół, m.in. jak daleko latają owady, z ilu kwiatów muszą zebrać nektar, aby powstał 1 kg miodu oraz miliardy złotych, jakie wydaje Skarb Państwa na regularne koszenie trawników.

Miododajne kwiaty na dachach hoteli

W Warszawie regularnie prowadzone są akcje, które mają na celu uświadomić mieszkańcom, jak ważna jest ochrona zapylaczy roślin. Niedawno na dachach kilku warszawskich hoteli powstały ogródki, które mają uratować miejskie pszczoły przed wyginięciem. Tysiące miododajnych kwiatów zapewni pożywienie owadom na kilka kolejnych miesięcy. Więcej o tej akcji przeczytasz w tym artykule.

Pszczoły, Warszawa. Miód miejski może być zdrowszy i smaczniejszy, niż ten ze wsi

Miód z Warszawy zdrowszy niż ze wsi? Ule są na dachach biuro...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto