Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radzimy, jak nakarmić psa (część 3)

Marcin Wierzba
Mikołaj Nowacki
Istnieje wiele diet dla psów, jedne są gorsze, inne lepsze. O strategiach karmienia i zasadach wyboru diety pisałem w poprzednich odcinkach. Czas najwyższy na opisanie niektórych "psich straw" z plusami i minusami, jakie za sobą niosą.

Jakiś czas temu austriaccy naukowcy opracowali dietę dla psowatych na podstawie dokładnej analizy laboratoryjnej części zwierząt upolowanych i zjadanych przez wilki.

Niezależnie działające laboratoria, do których trafiły próbki, wykazały jednoznacznie, że wilki zjadają w pierwszej kolejności mięśnie (30% pozyskiwanego białka), w drugiej wnętrzności, a w trzeciej fragmenty kości swoich ofiar. Oczywiście dodatkowym wypełniaczem są dla nich fragmenty skóry i nadtrawiona i podfermentowana zawartość żołądków roślinożernych zwierząt.

Na podstawie tych badań powstała pasteryzowana mokra karma w puszce, która według raportów licznych austriackich, niemieckich i szwajcarskich weterynarzy uratowała lub przedłużyła życie wielu psom.

Okazało się, że jest ona nie tylko świetnie przyswajalna i ekonomiczna (pies o masie 20 kg potrzebował 240 g tej karmy na dobę, co oznacza średnią puszkę groszku konserwowego), ale też dostarczała naturalnych płynów w postaci wody komórkowej (cytoplazmatycznej). Dla porównania, pies karmiony karmą suchą wypijał około 5 razy więcej wody niż ten karmiony austriackim produktem. Ponieważ karma okazała się lecznicza, jest teraz ulepszana i ma zastosowanie w leczeniu psów z problemami nowotworowymi, alergicznymi, skórnymi i behawioralnymi.

Wynika z tego, że najlepsza dieta dla naszych psów to dieta zbliżona do tej naturalnej, którą dalej stosują nieliczne już watahy wilków. Produkt opisany powyżej nie występuje jeszcze na polskim rynku. Mam nadzieję wkrótce karmić w ten sposób moje psy. Teraz jednak muszę rozsądnie wybrać dla nich właściwą dietę.

Niezależnie od tego, czy zdecyduję się na karmę suchą, czy mokrą, będę zwracał baczną uwagę na zawartość w niej białka zwierzęcego. Wiele karm dostępnych na rynku zawiera 8-12% białka, z czego część pochodzi z mięsa, a reszta z "produktów pochodzenia zwierzęcego". Takie produkty to m.in. skóra, kopyta i sierść, których nasze psy nie są w stanie dokładnie strawić (wynika to z braku odpowiednich enzymów - keratynaz).

W drugiej kolejności zwrócę uwagę na zawartość konserwantów, antyoksydantów i wypełniaczy. Konserwanty to substancje sztucznie przedłużające przydatność karmy do spożycia. Są to zazwyczaj środki chemiczne, które w dłuższej mierze szkodzą tak ludziom, jak i psom. Karma pozbawiona konserwantów musi być jednak zjedzona w określonym czasie. Później zostanie skolonizowana przez mikroorganizmy szkodliwe dla zwierząt.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, to najczęściej substancje pochodzenia roślinnego. Są one zdrowe, gdyż przeciwdziałają starzeniu się komórek. Mądrość tkwi jednak w umiarze. Nadmiar antyoksydantów jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór. Uważajcie więc Państwo na popularne chwyty reklamowe - jeśli pojawia się informacja, że produkt "nie zawiera konserwantów", należy postawić pytanie "ile zawiera antyoksydantów?", bo ich nadmierna zawartość działa jak silne środki konserwujące. Wypełniacze to rozmaite pulpy, które mają zwiększyć objętość pokarmu w psim brzuchu. Najczęściej jest to pszenica lub mączka buraczana. Niektóre psy są na to uczulone.

Podsumowując, dobra psia dieta różni się od naszej. Najlepiej, by była zbliżona do naturalnej diety wilków. Oznacza to albo gotowanie dla psa (pamiętając o witaminowo-mineralnych suplementach), al-bo kupowanie dobrej jakości karmy w puszkach, albo prawidłowo skomponowanej karmy suchej, którą należy namaczać, by była lepiej przyswajalna. Podawanie mokrej karmy oznacza jednak konieczność dostarczania psu gryzaków i częstszego czyszczenia psich zębów.

Życzę Państwu i Waszym psom dobrej diety w Nowym Roku 2011, a poza tym dobrych zdarzeń, dobrych ludzi i dobrych decyzji.

Marcin Wierzba, Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie- Zwierzęta "Audiatur"

***
W razie pytań i wątpliwości (zwłaszcza w okresie sylwestrowych i noworocznych wystrzałów) pozostaję do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu komórkowego 601-57-77-54.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto