Rakieta kosmiczna, panie w strojach gimnastycznych i cykliści. Tak świętowali 1 maja w PRL-u

Piotr Kalsztyn

Święto Pracy jest świętem państwowym w Polsce od 1950 roku. Chociaż wciąż jest to dzień wolny od pracy, to najbardziej hucznie obchodzono je w latach 60. Zobaczcie zdjęcia!
 Siemaszko Zbyszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ta galeria należy do serwisu Hallo - rozrywkowej części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, bo taka jest pełna nazwa Święta Pracy na świecie, jest obchodzone od 1890 roku. Zapoczątkowała je II Międzynarodówka, która chciała w ten sposób upamiętnić strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Protest był częścią kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.

W Polsce pierwsze wiece 1 maja zostały zorganizowane już pod koniec XIX wieku. Jednak dopiero po drugiej wojnie światowej wydarzenie zyskało rangę święta państwowego. W czasach PRL-u odbywały się wtedy słynne pochody pierwszomajowe. Obecnie 1 maja jest traktowany bardziej jako przedłużenie majowego weekendu, a uroczystości państwowe przygotowywane są głównie z myślą o 3 maja, kiedy to świętujemy uchwalenie pierwszej konstytucji.

Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

01.05.2015, 20:30

PZPR to byla banda chlopo-robotnikow udajacych panstwo, ktorzy dorwali sie do wladzy bez pojecia o jakichkolwiek zasadach ekonomii. Swietowanie 1-go Maja bylo okazja do siania propagandy sukcesu (oraz do wypitki po pochodzie) przez uliczne szczekaczki porozwieszane na slupach.
Przodownicy pracy, ze szturmowka w reku, plany wykonane kilkakrotnie! Pare lat pozniej sie okazalo, ze jestesmy na samym ekonomicznym dnie.

01.05.2015, 18:12

Wtedy nie było emigracji bo granice były szczelnie zamknięte paszporty były tylko dla wybrańców narodu a ty byłbyś poborowym bez prawa wyjazdu za granicę nawet na urlop.

01.05.2015, 18:05

Odpowiem ci na to hasłem propagandowym tamtych czasów."
Ogromny bilbord z sterem okrętowym i napis Partia Kieruje a Rząd Rządzi.
Tak kierowali że wjechali na mieliznę bo nie dało się dalej już żyć na kredyt.
W ten sposób utonęły wszystkie Kraje demoludów czyli Kraje Demokracji Ludowej.
W tej opoce pozostało jeszcze niestety górnictwo a efekty są widoczne.

01.05.2015, 18:01

A gazeta z NS to zdjęcia powinny być od nas z NS, troszkę chęci i coś znajdźcie. Ale lepiej bez wysiłku cudze wstawiać ? wstyd

01.05.2015, 12:51

Czy ja powiedziałem, że teraz jest dobrze? To nadal nie zmienia faktu, że komunizm to zbrodniczy ustrój pełen propagandy.

01.05.2015, 12:47

że niby dziś nie ma emigracji , jest i to przeogromna jak byś nie wiedział a o bezrobociu słyszałeś ? jak na dziś to tak ze 25 %

01.05.2015, 12:42

Lepiej być pieskiem Moskwy.

01.05.2015, 12:25

A Wam to tylko pieniądze w głowie... Ważne, żeby się nażreć, mieć ciepło, jeździć na wakacje. "Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie." Rzeczywiście było co świętować - czystki, prześladowania, brak wolności myśli i słowa, represje, internowania, więzienia, śmierć Polaków takich jak G.Przemyk czy J.Popiełuszko ale także wielu innych (Poznań'56, Ursus i Radom '76, marzec '68...), nagonkę na ludzi kultury - np.S.Barańczaka, emigrację wielu Polaków związanych z kulturą (właśnie wspomniany Barańczak) i Żydów po wydarzeniach w 68. "Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła"!

30.04.2015, 19:38

tylko nieudacznik nie mógł sobie poradzić w tamtych czasach , , socjalizm -pyszny ustrój , choć wymagał konkretnych zmian , ale właśnie ci cwaniacy zrobili z tego maszynkę do robienia kasy - jakoś w Chinach taki ustrój jest tyle lat i są najbogatszym krajem świata bez żadnych zadłużeń , w przeciwieństwie do takich "potęg" jak ci terroryści z USA , czy Izraela i wielu innych