Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking najlepszych miast dla rowerzystów. Jak wypadła stolica?

red.
Ranking najlepszych miast dla rowerzystów. Jak wypadła stolica?
Ranking najlepszych miast dla rowerzystów. Jak wypadła stolica? Fot. Sylwia Dąbrowa, Polska Press
Portal Morizon.pl przygotował rowerowy ranking polskich miast. W badaniu wzięto pod uwagę trzy czynniki: zagęszczenie infrastruktury rowerowej, statystyki wypadków z udziałem rowerzystów oraz kondycję systemu rowerów miejskich. Jak w zestawieniu wypadła Warszawa? Szczegóły w artykule poniżej.

Bez wątpienia rowery zyskują coraz większą popularność w kontekście poruszania się po dużych miastach, zwłaszcza w godzinach szczytu. Portal Morizon.pl stworzył ranking najbardziej przyjaznym miast dla miłośników dwóch kółek. W analizie kluczowe były trzy kryteria: zagęszczenie infrastruktury rowerowej, statystyki wypadków z udziałem rowerzystów oraz kondycję systemu rowerów miejskich. Oczywiście nie można tu mówić o drugim Amsterdamie, ale w porównaniu ogólnopolskim Warszawa to, według autorów raportu, najlepsze miasto dla rowerzystów – spośród dziesięciu największych miast Polski to właśnie stolica zajęła pierwszą pozycję w rowerowym rankingu i tylko w jednym kryterium musiała ustąpić miejsca.

Co przeważyło na rzecz stolicy? Największe polskie miasto posiada najlepiej rozwiniętą infrastrukturę rowerową w Polsce – rowerzyści mogą tu korzystać z 535 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych (dane z roku 2017). Jak obliczono, na każdy kilometr kwadratowy przypada nieco ponad kilometr udogodnień. To wynik minimalnie lepszy niż drugie w tej kategorii Katowice.

Eksperci zauważyli, że choć rowerzystów w stolicy coraz więcej, w ostatnim roku odnotowano mniej wypadków z ich udziałem. W policyjnych statystykach z 2017 r. znalazło się 138 niebezpiecznych incydentów tego typu (o 10 proc. mniej niż w 2016 r.). 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców – z takim wskaźnikiem Warszawa wypada gorzej ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Wysoki wynik Warszawy to również zasługa miejskiego systemu rowerów Veturilo. Autorzy raportu porównali dane dotyczące liczby dostępnych do wypożyczenia rowerów, zagęszczenia stacji dokujących oraz cen. W każdym przypadku stolica była górą. Na jeden rower, a w sumie jest ich ponad 5 tysięcy, przypada 337 mieszkańców. Współczynnik zagęszczenia stacji w mieście plasuje się na poziomie 0,69 na km2. W tych dwóch kategoriach, kolejny wynik w Polsce uzyskał Lublin. Veturilo to też (obok katowickiego City by bike) najtańszy system spośród dziesięciu badanych metropolii. Nic dziwnego, że bije on kolejne rekordy popularności.

Pełną treść raportu można znaleźć TUTAJ.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto