Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz coraz więcej środków przeznacza na oświatę

Teresa Grabowska
Rozbudowane przedszkole przy ul. Syrokomli
Rozbudowane przedszkole przy ul. Syrokomli Urząd m. st. Warszawy
Miasto st. Warszawa w latach 2007-2010 wydało na oświatę więcej niż w latach 2003-2006. Zwiększyły się znacząco wydatki miasta na inwestycje, modernizacje i remonty obiektów oświatowych. Łącznie w latach 2007-2010 na ten cel wydano ponad 1,3 miliarda zł.

W ostatnich czterech latach wybudowano: 6 przedszkoli, 27 placów zabaw, 20 sal gimnastycznych, 40 boisk szkolnych. Rozbudowano lub zmodernizowano m.in.: 33 przedszkola, 25 szkół podstawowych, 14 zespołów szkół, 5 liceów ogólnokształcących, 37 boisk, 38 placów zabaw.

Nowe inwestycje w przedszkolach

W Warszawie upowszechnienie wychowania przedszkolnego wynosi ponad 96,7 proc. i jest najwyższe w Polsce. - Inwestycje oświatowe są dla nas bardzo ważne. W ciągu czterech lat miasto zwiększyło o 10 tys. liczbę miejsc w przedszkolach i dla sześciolatków w szkołach - podkreśla Jolanta Lipszyc, dyrektor stołecznego biura edukacji.

W 2010 r. przybyło ponad 1000 miejsc w przedszkolach: na Bemowie w 5 przedszkolach ok. 400 miejsc, na Targówku zostały uruchomione oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych budowane w technologii modułowej (150 miejsc), od września zostanie uruchomione nowe 6-oddziałowe przedszkole w Wilanowie (150 miejsc), zakończy się rozbudowa przedszkoli: na Targówku (50 miejsc), w Ursusie (100 miejsc), na Żoliborzu (25), w Rembertowie (25 miejsc). W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2010-2014 zaplanowano budowę 9 przedszkoli (ponad 96 mln zł) i rozbudowę lub przebudowę 13 przedszkoli (41 mln zł).

Wakacyjne remonty placówek oświatowych

W 2010 r. w planie budżetu m.st. Warszawy miasto przeznaczyło na remonty i konserwacje placówek oświatowych 67,6 mln zł. Prace remontowe odbywały się w 305 placówkach: 75 szkołach podstawowych, 92 przedszkolach, 29 liceach ogólnokształcących, 35 gimnazjach, 26 szkołach zawodowych, centrach kształcenia ustawicznego i praktycznego i placówkach edukacji pozaszkolnej, 48 szkołach i placówkach specjalnych.

Najwyższe wydatki na remonty i konserwacje zaplanowano w dzielnicach: Śródmieście - (15,3 mln zł), Praga-Południe (6,6 mln zł), Mokotów (7,6 mln zł), Ursynów (4,3 mln zł). Prowadzone remonty obejmują szeroki zakres prac. Od najprostszych polegających na malowaniu, przywracaniu odpowiedniego stanu powierzchni podłóg w salach dydaktycznych i korytarzach, poprzez prace poprawiające właściwości termiczne budynków (docieplanie elewacji i dachów), remonty węzłów cieplnych, wykonanie izolacji przeciwwodnych, po najbardziej złożone dotyczące instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, przystosowaniu budynków do wymagań przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto