Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz przyjął rowerową konstytucję

Andrzej Rejnson
Nowe ścieżki rowerowe mają być asfaltowe
Nowe ścieżki rowerowe mają być asfaltowe Mateusz Wróblewski
Ratusz zrobił pierwszy poważny krok, żeby ułatwić życie rowerzystom. Na początku września prezydent miasta podpisała zarządzenie regulujące zasady projektowania ścieżek rowerowych, ustawiania stojaków i bezpiecznego poruszania po mieście. Eksperci dokument chwalą, ale obawiają się, że jego zapisy nie będą wprowadzane w życie.

- Wzorowaliśmy się na doświadczeniach państw zachodnich, m.in. holenderskich, w których ruch rowerowy jest bardzo dobrze rozwinięty - wyjaśnia Marek Utkin z biura drogownictwa i komunikacji urzędu miasta. - Ten dokument pozwala nam uniknąć niepotrzebnych sporów z projektantami, którzy proponują na przykład kąt prosty na zakrętach - dodaje. Teraz promień łuku jest jasno określony i wynosi co najmniej cztery metry. To dzięki temu, jak twierdzą urzędnicy, rowerzystom uda się m.in. zachować odpowiednią prędkość, ok. 20-30 km/godz., bez konieczności zwalania.

To niejedyne udogodnienie - twórcy zarządzenia zalecają również, żeby ścieżki był szersze przy skrzyżowaniach, gdzie więcej niż jeden rowerzysta musi czekać na zmianę świateł. Dokładnie określone są także szerokości dróg dla jednośladów. Te uzależnione są od ilości pojazdów, jakie nimi przejeżdżają w ciągu godziny. Ścieżki jednokierunkowe, którymi przemieszcza się maksymalnie 150 rowerów, muszą mieć szerokość 1,5 m, a te, gdzie jest większe natężenie ruchu (ponad 750 rowerów na godzinę) - 3,5 m. Wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, drogi rowerowe mają być oddzielone od jezdni roślinnością, by nie służyły za parking dla samochodów.

Dokument określa także wymiary pasów dla rowerów, które mają znajdować się na jezdniach. - Wcześniej nie było takich regulacji, więc to jest duży krok w przód - ocenia Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza. Dodaje jednak, że największym problemem będzie egzekwowanie tych zasad. - Do tej pory właściciele terenów niechętnie układali nawierzchnię bitumiczną na ścieżkach. Obawiam się, że teraz może być podobnie - dodaje. A właśnie taka nawierzchnia ma się pojawić na drogach.

Zarządzenie określa też m.in. zasady ustawiania stojaków rowerowych. Zalecane są stojaki w kształcie litery U, do których można przyczepić co najmniej dwa pojazdy. Np. w Śródmieściu, gdzie ruch jest bardzo wzmożony, na 10 miejsc parkingowych dla samochodów ma być zarezerwowane jedno miejsce na stojak. W dzielnicy powstało ich dotychczas ponad sto, w ok. 40 lokalizacjach . Najnowsze stojaki pojawiły się m.in. obok kina Muranów, na pl. Mirowskim, przy BUW na ul. Lipowej, oraz u zbiegu ul. Foksal i Nowego Światu

Z kolei Praga-Północ chce ustawić ok. 70 stojaków. m.in. przy szkołach, bibliotekach, dużych sklepach. Na razie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Władze dzielnicy chcą, żeby stojaki pojawiły się wiosną przyszłego roku.

Wstępne propozycje lokalizacji stojaków ma też Żoliborz. Miałyby one pojawić się m.in. na pl. Wilsona, pl. Grunwaldzkim, przed Halą Marymoncką. - Zwróciliśmy się do straży miejskiej o wskazanie miejsc, które widzą kamery, by właśnie tam postawić stojaki - mówi Jarosław Słoń, przewodniczący komisji infrastruktury w dzielnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto